Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Aspartam

(Mgr. Daniel Jun | přečteno: 18699x )

Rádi sladíte a přitom se nechcete strachovat o svoji váhu? Potřebujete ze zdravotních důvodů nahradit cukr v potravinách? Možným řešením by pro Vás mohl být aspartam.

Aspartam

Jak se zbavit cukru v potravě

Rádi sladíte a přitom se nechcete strachovat o svoji váhu? Potřebujete ze zdravotních důvodů nahradit cukr v potravinách? Možným řešením by pro Vás mohl být aspartam. Tato látka je jedním z běžně dostupných náhradních sladidel, díky kterému si můžete dopřát sladkou chuť bez zbytečných obav z nadbytečných kalorií.

Co je to aspartam?

Aspartam je jedním z náhradních sladidel, známý také pod názvem Nutra-Sweet®. Ve srovnání s cukrem představuje jeho příjem pro tělo jen mizivé množství energie, proto se po něm „netloustne“ . Jeho chuť se velmi blíží chuti přírodního cukru. V porovnání s cukrem je přibližně 180´ sladší.

Aspartam

Z čeho se skládá

Sladká chuť této látky byla objevena víceméně náhodou, při vývoji léku k léčbě žaludečních vředů.

Aspartam je složen ze dvou aminokyselin (L-asparagové a L-fenylalaninu), které se běžně vyskytují v bílkovinách v přírodě. Třetí složkou je metanol, který najdeme přirozeně v malém množství v některých potravinách (banány, rajčatová šťáva). Uvolněné množství metanolu je při rozpadu aspartamu pro lidské tělo podle současných výzkumů neškodné.

Kolik ho mohu sníst

Ať už sladíte aspartamem kvůli štíhlé linii nebo kvůli zdravotnímu stavu (diabetici), musíte podobně jako u léků dbát na doporučená množství. To je dlouhodobými výzkumy ověřené jako bezpečné. U aspartamu je povolen denní příjem do 40 miligramů na 1 kg tělesné hmotnosti pro zdravého dospělého člověka.To odpovídá např. u 70 kilového člověka 2.8 gramům. Sladivostí však odpovídá více než 0,5 kg cukru!

Existují ještě nějaká jiná omezení?

Výše uvedené množství aspartamu může člověk přijímat v potravě po celý život každý den. U lidí s vrozeným onemocněním zvaným fenylketonurie je potřeba opatrnosti při konzumaci potravy s obsahem fenylalaninu. Proto je každý výrobek obsahující aspartam, jakožto zdroj fenylalaninu, povinně označen.

Zajímá vás, zda také netrpíte od narození fenylketonurií a neměli byste být také opatrní? Nově narozenému dítěti se dnes automaticky provádí test na toto onemocnění. Nemocný tedy o sobě tuto skutečnost odmalička ví.

Použití

Aspartamem lze s úspěchem nahradit cukr v běžných potravinách. Jediným omezením je tepelná úprava. Aspartam se totiž při teplotách okolo 40 stupňů rozpadne na výchozí složky a tím ztratí sladkou chuť. Chcete-li pokrm přesto tepelně upravit, přidejte sladidlo až po vychladnutí.

Poznámka

V poslední době se stal aspartam námětem k diskusím i k novým výzkumům z důvodů podezření na nežádoucí zdravotní komplikace při jeho pravidelné konzumaci. Bezpečnost dlouhodobého používání tohoto sladidla je tedy prozatím otevřeným tématem. Volba používání nebo nepoužívání aspartamu zůstává na čtenáři tohoto článku.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Tomas Solny

dobrý den Jsem student mendelova gymnázia a dělám na téma genotoxicita aspartamu Sočku. Prosím ozvěte se mi na této adrese tomassolny@seznam.cz Velmi rád bych do své práce zapojil vaše poznatky. Děkuji.

Elza

Vždyť každý si může ve vyledávači zadat "aspartam" a vypadnou mu adresy na články o tomto jedu. Síla peněz je větší než zdraví lidí. Bohužel ! Divím se, že se propůjčujete k takovým žvástům.

tom45

aspartam je neurotoxin, nervovy jed.. je to jeden z nejlepsich jedu na mravence, doporucuji smichat aspartam s medem, vrhnou se na to po stovkach..idealne pokud si to nanosi do hnizda, doporucuji po 24hodinach se podivat dovnitr, vetsina by jich mela byt mrrtva. A tohle jedii lidi?? Treba v japonsku je aspartam zakazany pridavat do potravin, nenajdete tam jedinou colu light, nebo jine dietni napoje


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 57 lidí

Mohlo by vás zajímat

Potravní doplňky na srdeční dekompenzaci

Vážení přátelé, mám tatínka, který je po infarktech, má nemocné srdce, rovněž má plicní hypertenzi. Z tohoto důvodu moc nechodí, je stále unavený. Užívá Anopyrin,Amicloton, Vasocardin, Syntophyllin, Geriatam, Magnezium. Dále používá v případě pořeby oxygenátor. V noci nemůže moc ležet protože se mu špatně dýchá i když má postel,kde se dá zvednout hlava. Většinou sedí v úšáku. Potřebuji poradit jestli by byly vhodné pro něj nějaké vitamíny nebo potravinové doplňky na posílení srdce a plic a dále potřebuji doporučit nějaké mazání proti proleženinám. Děkuji Jana Barnová

Potraviny pro zvláštní výživu

Tento pojem je v běžné praxi člověka poměrně neznámý, většina lidí si pod ním jen stěží dovede představit reálný obsah. Velmi často se používají výrazy "potravní doplňky", praxe lékárníků používá pojem "parafarmaceutika". Ani jeden z výrazů však není úplně správný, protože přesně nevystihuje tuto kategorii výrobků...

Jaký smysl mají potravní doplňky

V Lekarne.cz každý týden nacházíte nový článek o potravních doplňcích respektive látkách v nich obsažených. Z našich obecných článků zaznělo, že potravní doplňky nejsou léky...

Citronová kůra

Málokdo ví, že slupka z obyčejného citronu nebo pomeranče obsahuje cenné látky, které mohou pomoci ochránit tělo před nachlazením, zmírnit alergie nebo křečové žíly (varixy).

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce