Inzerce 
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Cesta k novému léku: patnáct let a miliarda dolarů

( Renata Vyšínová | přečteno: 19782x )

Nový lék na rakovinu, na Alzheimerovu chorobu, na cukrovku… Proč už dávno nejsou na trhu a jak vůbec vzniká nový lék? „ Je to cesta dlouhá a tak finančně nákladná, že pouze tři z deseti produktů na trhu vydělají tolik, aby se uhradily náklady na výzkum a vývoj,“ říká PharmaDr. Lenka Součková z Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní Nemocnice u sv. Anny v Brně.

shutterstock.com

Nejčastější otázky

Sám vývoj nového léku je zajímavý, ale možná vás také napadlo několik otázek. Odpověděla na ně PharmDr. Lenka Součková z Mezinárodního centra klinického výzkumu FN u sv. Anny v Brně.

Jak úspěšný výzkum je – kolik látek se musí otestovat, než vznikne jeden lék?

Statistika říká, že na začátku je asi deset tisíc molekul, které připadají v úvahu. Během prvních pěti let výzkumu z nich zbyde asi 250. Do klinického testování jich přijde asi 20, ale k pacientům se dostane jen tři až pět z nich. Do schvalovací fáze dojde jeden.

Vývoj nového léku je velmi drahý – vyplatí se?

Farmaceutické firmy dávají do výzkumu a vývoje nových léků víc peněz, než třeba automobilový průmysl – asi 16 % ročních prodejů. Zmíněné automobilky dávají asi 5 %. Praxe potvrzuje, že jen tři nové léky z deseti vrátí prodejem náklady na svůj vývoj.

Nové léky se před schvalováním testují i na lidech. Za jakých podmínek?

Pacient musí do projektu vstupovat dobrovolně, podepíše informovaný souhlas. Samozřejmě, že může kdykoli odstoupit a už se na testech nepodílet. Samozřejmě tím není a nesmí být ohrožena jeho další léčba.

Z jakých důvodů se pacienti do klinických testů hlásí?

Většinou to je proto, že jsou v takové fázi léčby, že žádný klasický lék nezabral. Nový lék je i jejich novou šancí. Také jsou pod daleko pečlivějším a častějším zdravotním dohledem. Samozřejmě, že je jejich léčba zcela bezplatná a pokud jim lék zabere, pak mají právo dostávat ho i nadále – dokonce i po tu dobu, než bude oficiálně registrován a schválen na trhu.

kapitola
Inzerce

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Nechali byste svou dceru očkovat proti rakovině děložního čípku?

65%
31%
5%
Zatím hlasovalo 324 lidí

Mohlo by vás zajímat

LDL-aferéza

LDL-aferéza je přístrojová léčebná metoda, která umožňuje selektivní odstranění cholesterolu z krve pacienta. Je v současné době nejúčinnější a přitom bezpečnou metodou léčby zvýšené koncentrace cholesterolu v krvi - hypercholesterolémie.

Toxoplazmóza

Původce onemocnění: Toxoplasma gondii. Parazit se složitým vývojovým cyklem a řadou morfologicky odlišných stádií. Infekčním stádiem je oocysta, která se vytváří pouze ve střevě nakažené kočky (event. jiných kočkovitých šelem) a je vylučována trusem.

Káva

Matečnou rostlinou kávového semena jsou různé druhy kávovníků. Semeno se zbaví dužiny, suší se a praží při 200 - 250 °C. Při pražení káva dostane typické aroma známé všem, kteří mají kávu rádi.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.