Inzerce

Cesta k novému léku: patnáct let a miliarda dolarů

( Renata Vyšínová | přečteno: 19619x )

Nový lék na rakovinu, na Alzheimerovu chorobu, na cukrovku… Proč už dávno nejsou na trhu a jak vůbec vzniká nový lék? „ Je to cesta dlouhá a tak finančně nákladná, že pouze tři z deseti produktů na trhu vydělají tolik, aby se uhradily náklady na výzkum a vývoj,“ říká PharmaDr. Lenka Součková z Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní Nemocnice u sv. Anny v Brně.

shutterstock.com

Nejčastější otázky

Sám vývoj nového léku je zajímavý, ale možná vás také napadlo několik otázek. Odpověděla na ně PharmDr. Lenka Součková z Mezinárodního centra klinického výzkumu FN u sv. Anny v Brně.

Jak úspěšný výzkum je – kolik látek se musí otestovat, než vznikne jeden lék?

Statistika říká, že na začátku je asi deset tisíc molekul, které připadají v úvahu. Během prvních pěti let výzkumu z nich zbyde asi 250. Do klinického testování jich přijde asi 20, ale k pacientům se dostane jen tři až pět z nich. Do schvalovací fáze dojde jeden.

Vývoj nového léku je velmi drahý – vyplatí se?

Farmaceutické firmy dávají do výzkumu a vývoje nových léků víc peněz, než třeba automobilový průmysl – asi 16 % ročních prodejů. Zmíněné automobilky dávají asi 5 %. Praxe potvrzuje, že jen tři nové léky z deseti vrátí prodejem náklady na svůj vývoj.

Nové léky se před schvalováním testují i na lidech. Za jakých podmínek?

Pacient musí do projektu vstupovat dobrovolně, podepíše informovaný souhlas. Samozřejmě, že může kdykoli odstoupit a už se na testech nepodílet. Samozřejmě tím není a nesmí být ohrožena jeho další léčba.

Z jakých důvodů se pacienti do klinických testů hlásí?

Většinou to je proto, že jsou v takové fázi léčby, že žádný klasický lék nezabral. Nový lék je i jejich novou šancí. Také jsou pod daleko pečlivějším a častějším zdravotním dohledem. Samozřejmě, že je jejich léčba zcela bezplatná a pokud jim lék zabere, pak mají právo dostávat ho i nadále – dokonce i po tu dobu, než bude oficiálně registrován a schválen na trhu.

kapitola
Inzerce

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 265 lidí

Mohlo by vás zajímat

Klíšťová encefalitida byla objevena v České republice

Souvislost mezi klíšťovou encefalitidou a přisátím klíštěte byla prokázána až ve druhé polovině 40. let minulého století. Poprvé byl virus klíšťové meningoencefalitidy popsán na území Čech a Moravy. I proto se nemoci nejprve říkalo československá klíšťová meningoencefalitida.

Video: Jak zabránit vzniku atopického ekzému u dětí

V Evropě trpí atopickým ekzémem už každé páté dítě. Správnou prevencí lze jeho rozvoji zabránit. V rozhovoru s britským dermatologem prof. M. J. Corkem se dozvíte mnoho zajímavých a překvapivých informací o péči o dětskou pokožku.

Ultrazvuk bezbolestně odstraní děložní myomy

Ve Fakultní Tomayerově nemocnici v Praze odstraňují lékaři pacientkám děložní myomy bez narkózy a bez bolesti, za pomoci speciálního ultrazvuku, navigovaného magnetickou rezonancí.

Čtěte pozorně příbalový leták, vyplatí se vám to

Jestli patříte mezi ty, kteří se nezdržují čtením příbalového letáku k lékům, mohlo by vás zajímat zamyšlení Mgr. Milana Klapetka, člena poradenského týmu Centra vzdělávání a poradenství Brno. Dozvíte se, proč byste si v něm měli najít podrobnosti například o vedlejším účinku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.