Cirhóza jater je častá nemoc, která nepostihuje pouze alkoholiky, ale i abstinenty a děti. Pokud je cirhóza včas léčena, můžeme předejít řadě závažných, život ohrožujících komplikací.
Na co se často ptáte?
Je cirhóza dědičná?
Cirhóza vzniká při mnoha vrozených i získaných onemocněních. Vrozené nemoci disponující k rozvoji cirhózy (např. hemochromatóza, autoimunitní hepatitida, Wilsonova choroba, atd.) tvoří pouze menšinu z celkového počtu onemocnění. Vrozená může být i citlivost na některé chemické látky nebo viry. Naprostá většina cirhóz je však získaných a tedy do značné míry ovlivnitelných pomocí preventivních opatření.
Lékař mi oznámil, že mám steatózu jater? Znamená to, že mám cirhózu?
Steatóza je předstupněm jaterní cirhózy. Je to tzv. tuková přestavba jaterní tkáně. Toto stádium je ještě vratné, poškozené jaterní buňky se mohou obnovit. Pokud je příčinou steatózy nadměrná konzumace alkoholu, je možné Vaše játra úplně vyléčit pouhou abstinencí. Pokud by konzumace alkoholu trvala, dojde k rozvoji nevratného poškození jater - cirhózy. Játra postižená cirhózou, tj. vazivově přestavěná, se již neobnoví ani přísnou abstinencí.
Jaký druh alkoholu je nejméně nebezpečný?
Z hlediska rozvoje cirhózy je rozhodující množství konzumovaného alkoholu. Riziková denní dávka pro rozvoj cirhózy je 50 g čistého alkoholu u mužů a přibližně poloviční množství u žen. Pro ženy to tedy znamená přibližně jednu skleničku vína nebo jedno pivo denně.
Přidat nový komentář