Inzerce

Existuje opravdu účinná dieta? Najděte ji s námi! (díl 5.)

8. července 2010, PhDr. Iva Málková   |   přečteno: 9688x

Stále ještě hledáme tu nejlepší dietu, která vás natrvalo zbaví nadbytečných kilogramů a organismus "nezhuntuje". Bude to třeba ta, kterou najdete v knižních bestsellerech, které se na pultech knihkupectví neohřály ani chvíli? Je dobré se stravovat podle Lenky Kořínkové, která také vydala několik knih?

foto: shutterstock.com

I dnes připomínáme, že odborníci hodnotili každou dietu hubnutí podle toho, jak škodí či prospívá tělu a duši. Celkové hodnocení se pohybuje na škále od * nejhorší až po ***** nejlepší. V celkovém hodnocením odráží to, jak konkrétní metoda škodí či prospívá tělu i duši a jak rychle se při ní hubne a následně zase přibírá.

Kniha Fit pro život

Celkové hodnocení:**

Princip: V knize se doporučuje, aby 70 % jídelníčku tvořilo ovoce a zelenina, dopoledne pití šťávy či konzumace pouze ovoce a zeleniny. Normální pestrá strava se doporučuje až odpoledne a večer. Pokud lidé podle informací v této knize hubnou, je to proto, že snížili příjem energie v důsledku zvýšeného příjmu ovoce a zeleniny na úkor jiných, většinou vysokoenergetických potravin.

Pozitiva: Většina lidí po přečtení této knihy zařadila nově do svého jídelníčku v rozumné míře ovoce a zeleninu.

Negativa: Nevhodně doporučované cykly příjmu potravy podpořily velký nešvar obézních v naší zemi, kteří ráno nesnídají, v poledne se nenaobědvají a většinu potravy přijímají v druhé polovině dne, kdy vyhladovělí po celodenním půstu zkonzumují mnoho potravin při nákupu, vaření, večeři a večerní televizi. Po přečtení této knihy se také velmi zvýšil příjem džusů, které pro obézní vzhledem k vysokému obsahu cukru (v 1 litru 100% džusu údajně "bez cukru" je energeticky vyjádřeno 30 kostek ovocného cukru) jsou nevhodné.

Dieta podle krevních skupin

Celkové hodnocení:**

Princip: Údajně nejstarší doložená krevní skupina je 0, kdy před 40 000 lety př.n.l. člověk kromaňonský pojídal především maso. Život lidí s krevní skupinou A, která se objevila před 20 000 lety př.n.l., ovlivňovalo především zemědělství a chov domácích zvířat. Dle této teorie americký lékař Peter D´Adamo tvrdí, že existuje souvislost mezi krevními skupinami a vhodnou stravou. Člověk potřebuje dle něho jíst to, co odpovídá jeho krevní skupině. Sníme-li to, co "naší krvi nechutná", je porušena plynulá látková výměna a potraviny se ukládají do tukových zásob. A tak pro lidi s krevní skupinou 0 je ideální kromě jiných potravin především maso, pro skupinu A je výborná zelenina apod. Není mi známa žádná studie, která by seriózně dokázala vztah mezi krevními skupinami a vhodným výživovým stylem.

Pozitiva: Lidé se zamyslí nad svým jídelníčkem a dostanou ho více pod kontrolu. Často sníží celkový energetický příjem.

Negativa: Jídelníček není u některých krevních skupin vyvážený, některé potraviny či jídla dle kuchařek jsou méně dostupné.

Dieta Lenky Kořínkové - zvířátka a kytičky

Celkové hodnocení:**

Princip: Lenka Kořínková hubne prý proto, že nekombinuje určité druhy potravin, které pro přehlednost rozdělila na dvě skupiny - kytičkové a zvířátkové.

Pozitiva: Hubnoucí jsou nuceni se zamyslet nad svým jídelníčkem. Odpadá automatické zobání mezi jídly, protože si přinejmenším musí uvědomit, zda si dané jídlo vzhledem k předchozí konzumaci určitého druhu potravy mohou dovolit. Většinou sníží energetický příjem díky tomu, že přijímají vyšší podíl rostlinných potravin a menší podíl potravin tučných.

Negativa: Přemýšlení o kombinování potravin zatěžuje, někdy je obtížné principy dodržet. Při jednostranné konzumaci např. "kytiček" chybí některé živiny, vitaminy a minerály. Někdy může dojít i k nárůstu hmotnosti při volbě vysokoenergetických potravin.

Příště čtěte: Odborné hodnocení "barevné" diety a možnost zázračného hubnutí.

Máte zkušenost s některou z těchto diet? Zabrala na vás nebo jste s ní naopak pohořeli? Dejte nám vědět v diskusi nebo nám napište!

autor: PhDr. Iva Málková , STOB - STop OBezitě

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 17 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Iva (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 12. listopadu 2019, 00:29:47

    Eli jsem ráda, že jsi se ozvala. Snad se ti to vše posune k lepšímu. Dětičky jsou energie… Diskutovat

  • Lenca (operace krční páteře) 12. listopadu 2019, 08:43:40

    Vladce.Tak operace zatím nebude.msm jet do lázní a na rehabky zase. Diskutovat

  • Dana (Jizvy po akné) 12. listopadu 2019, 13:30:13

    Dobrý den, jaké používáte prostředky na jizvičky po akné?  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.