Inzerce

Existuje opravdu účinná dieta? Najděte ji s námi! (díl 2.)

(PhDr. Iva Málková | přečteno: 15826x )

V úvodním díle našeho seriálu o dietách všeho druhu jsme se bavili o tom, proč obecně mají malou šanci přinést nám opravdu trvalé zhubnutí. Dnes se budeme věnovat některým konkrétním z nich a ukážeme si jejich klady i zápory.

shutterstock.com

Laické hubnutí pomocí diet

U každé nabídky na redukci nadváhy naleznete hodnocení, jak daný způsob škodí či prospívá tělu a duši. Celkové hodnocení se pohybuje na škále od * nejhorší až po ***** nejlepší. V celkovém hodnocením odráží to, jak metody škodí či prospívají tělu i duši a jak rychle se při nich hubne a následně zase přibírá… Nebuďte zklamaní, pokud budete mít pocit, že většinu diet šmahem zavrhujeme. Připomínáme, že jsme hodnotili takové metody, které sice volí nejvíc lidí, ale většinou nejde o seriózní a systematické plány. Ty by v hodnocení jistě dopadly daleko lépe!

Monotematické diety

Celkové hodnocení: *

Princip: Jsou založené na tom, že doporučují pouze jeden druh potraviny - např. dieta vajíčková, grapefruitová, rýžová, šlehačková, zelenina v podobě tukožroutské polévky apod.

Pozitiva: Lidé především v důsledku omezeného výběru potravin sníží energetický příjem, odpadne nevědomé automatické zobání nejrůznějších potravin.

Negativa: Jednostranné diety nedodají tělu základní živiny, vitaminy, minerály, vlákninu. Není možné se takto stravovat dlouhodobě a po přechodu na normální stravu dochází k opětovnému nabírání zhubnutých kilogramů.

Diety preferující či vylučující jeden druh živin

Princip: Jsou založené na tom, že buď vylučují nebo preferují jeden druh živin.

Bílkovinná dieta (pod tuto dietu patří zónová dieta a nízkoenergetické bílkovinné diety)

Celkové hodnocení: ****

Princip: Základem jsou nízkotučné bílkoviny jako ryby, drůbež, nízkotučné maso, nízkotučné mléčné výrobky v kombinaci s hodně zeleniny. Přílohy typu brambory, rýže, těstoviny atd. jsou co do množství omezeny. Sacharidy člověk přijímá zejména ve formě zeleniny. Sacharidy a tuky jsou tedy výrazně omezeny.

Pozitiva: Při omezení jednoduchých cukrů nedochází k výkyvům v hladině cukru v krvi, a tak dieta bohatá na bílkoviny pomáhá těm, kteří při klasické redukční dietě pociťují hlad. Přispívá též k zachování potřebné svalové hmoty.

Negativa: Nevýhodou této diety je, že je relativně náročná na správné pochopení i realizaci. Někdy je obtížné uhlídat při zvýšeném příjmu živočišných bílkovin omezení tuků.

Tuková dieta (pod tuto dietu patří Atkinsova, jinak nazývaná bodová, bezuhlovodanová, bezsacharidová, variantou je dieta Štefana Margity)

Celkové hodnocení: *

Princip: Povoluje se velké množství tuků a bílkovin, sacharidy, včetně ovoce a zeleniny, se zakazují.

Pozitiva: Při omezení cukrů nepociťuje člověk hlad, vzhledem k odvodnění organismu zdánlivé pozitivum – dočasný úbytek na váze.

Negativa: Dieta je zcela nefyziologická, dochází k odvodnění organismu, chybí důležité látky.

Diety bohaté na sacharidy

Celkové hodnocení: **

Princip: Dovoleny jsou všechny potraviny bohaté na škrob jako brambory, luštěniny, zelenina, celozrnné výrobky a ovoce. Doplňuje se malým množstvím netučného masa, ryby a drůbeže. Tuk je omezen na minimum. Diety se též nazývají nízkotučné "low fat diet". Složením se blíží makrobiotice.

Pozitiva: Mohou nasytit po delší dobu díky komplexním sacharidům. Obsahují vysoký podíl vlákniny a tím zmenšují pocit hladu, pokud se bere v úvahu glykemický index potravin.

Negativa: Při příliš jednostranné dietě bohaté na sacharidy hrozí při dlouhodobém dodržování nedostatek železa, vápníku, esenciálních mastných kyselin a vitaminů rozpustných v tuku.

Příště čtěte: Odborné hodnocení dělené stravy a názor na půsty.

Máte zkušenost s některou z těchto diet? Zabrala na vás, nebo jste s ní naopak pohořeli? Dejte nám vědět v diskusi nebo nám napište!

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Jiri Krejci

Programy ktere jsou na prirodnim zaklade,neobsahuji zadne leky,chemicke prisady a hlavne bez vedlejsich ucinku.Na www.hubnete.cz/rychleaschuti

Můžu doporučit

hodně mi pomohl slimax


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

40%
54%
Zatím hlasovalo 319 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Glykemický index

Ve světě již bylo vymyšleno tisíce způsobů jak zhubnout a mnohi zaručených diet, které popírají jedna druhou.

Diabetik: Nechci si píchat inzulín, proto krotím kila

Bohumil Veselý je aktivní muž v důchodu studující univerzitu třetí věku. Jeho diagnóza zní: diabetes 2. typu. Kvůli cukrovce musí zhubnout ať chce, nebo ne. Spoustu let se snažil svoje kila zkrotit, podařilo se mu to až pod pohrůžkou inzulínu.

Bariatrické operace - 8 důvodů, proč se nebát a zhubnout

Obezita je civilizační onemocnění, které je spojené nejen s fyzickými, ale také psychickými komplikacemi. Pacienti opakovaně prožívají pocit selhání, kdy při snaze zhubnout nepřichází požadovaný výsledek, případně hubnutí vystřídá tzv. jo-jo efekt a opětovné přibývání na váze.

Muže obezita obvykle trápí až s nástupem zdravotních potíží

Většina žen je se svou váhou nespokojená a je jedno zda, váží padesát, šedesát nebo sedmdesát kilogramů. Stručně řečeno, i když je jejich váha vzhledem k výšce přiměřená, vždy by chtěly mít o pět kilogramů méně.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.