Inzerce

Homeopatická lékárnička pro alergiky

21. května 2018, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 2378x

Krásné počasí, které nám letošní jaro nabízí, láká k pobytům venku. Přesto toto období může být pro někoho nepříjemná část roku, hlavně pro alergiky reagující na pyl jarních a letních rostlin. S kvetoucí vegetací přicházejí jejich pravidelné sezónní alergické potíže, jako rýma, podráždění očí, dušnost, kašel. Jak na alergie homeopatickou léčbou?

foto: shutterstock.com

Alergickými potížemi trpí podle statistik přibližně každý pátý Čech a toto číslo stále stoupá. Kromě klasických léků může od oteklých očí a neustálého kýchání ulevit šetrnější metoda – homeopatie.

Alergie je omyl imunitního systému - špatné vyhodnocení situace, kdy dochází ke tvorbě protilátek například proti pylům, které se v přírodě běžně vyskytují. K alergické reakci přispívá genetická predispozice. Pokud je jeden rodič alergik tak u dítěte je predispozice až 30 % či 40 %, pokud jsou oba rodiče alergici, tak dokonce 60% až 70%. Na alergii má značný vliv i naše prostředí jako znečištění, nezdravá strava a také nadměrná konzumace klasických léků. Alergie se může projevit jako: ucpání nosu, kýchání, svědění, zarudnutí očí, kopřivka, kašel, dušnost či ekzém.

Čtěte také: Anafylaktická reakce

„Homeopatická léčba je velmi vhodná pro pacienty trpící právě pylovou alergií, zvláště pak u dětí, je velmi šetrná a účinná. Optimální je začít s léčbou ještě před začátkem pylové sezóny, aby byl organismus lépe připraven, včasné nasazení léčby zvyšuje její efekt. Nicméně s léčbou je možné začít kdykoli během pylové sezóny. Délka léčby je individuální, vždy záleží na konkrétním pacientovi a intenzitě jeho obtíží, kterou by měl zhodnotit zkušený homeopat,” říká MUDr. Renata Sikytová, alergoložka, klinická imunoložka, odbornice v homeopatii.

Čtěte také: Neléčená alergie může přerůst v astma

A jaké léky jsou vhodné pro pylového alergika?

Homeopatie může být v těchto případech velkým pomocníkem obzvlášť, když se s užíváním začne včas.

Homeopatika, která můžeme zařadit:

 • Už měsíc před tím než se pyly objeví, je vhodné užívat Pollens 15 C 2x týdně.
 • Jak začnou létat pyly ve vzduchu, užíváme Pollens 15 C 3x týdně (pondělí, středa, pátek) + Poumon histamine 15 C 3x týdně (úterý, čtvrtek, sobota). Pokud se objeví příznaky alergické reakce, je možné zvýšit Poumon histamine 15 C na 3-5x denně a k tomu přidat podle příznaků:
 • Alium cepa 9 C - vodná, dráždivá až pálivá rýma, která odírá kůži pod nosem
 • Nux vomica 9 C - ucpaný nos s kýcháním
 • Euphrasia officinalis 9 C - červené, oteklé oči se slzením
 • Apis mellifica 15CH - otok sliznic a kůže.
 • Sabadilla officinalis 15CH - silné návaly kýchání, zvláště při přechodu z tepla do chladu. Z nosu teče řídký, odírající sekret a slzy jsou rovněž dráždivé. Velmi zvláštním znamením tohoto léku je pocit svědění na měkkém patře, které nutí pacienta neustále jej třít jazykem.
 • Arsenicum album 15CH – dobré pro pacienty, kteří mají alergickou rýmu s málo hojným, ale zato silně pálivým výtokem z nosu. Tito lidé se také celkově cítí slabí a vyčerpaní.
 • Kalium iodatum 9CH – pro nemocné viditelně trpící alergickou rýmou. Nosní sekret je horký a silně dráždí pokožku, nos a jeho okolí jsou oteklé, červené a odřené, nos je ucpaný. Stav mohou doprovázet i bolesti hlavy z postižení čelních dutin.

Dávkujeme 3-5x denně po 5 granulích podle intenzity potíží, po zklidnění postačí i podávání jednou denně.

Problematika pylových alergií a alergií obecně je však mnohem složitější a vždy je třeba mít na mysli, že základ zdravého imunitního systému je úzce spojen se stavem tenkého střeva. U alergiků je dráha tenkého střeva vždy oslabená a proto je vhodné podpořit jeho funkci například užíváním homeopatika Okoubaka 9 C 1x denně (min. 3 měsíce). Teď na jaře (březen-květen) je vhodné k tomu podpořit i činnost jater a žlučníku, které zvýšením své funkce a obnovou buněk podpoří detoxikaci organismu. Užíváme Chelidonium 5 C 1x denně (pokud není k dispozici, tak 9 C).

Čtěte také: Alergický zánět spojivek

Další nepříjemnou alergickou reakcí je kopřivka

Akutní kopřivka je zánětlivá reakce kůže, která se projevuje svědivou vyrážkou podobnou popálení kopřivy. Svědění obvykle nastupuje prudce a přetrvává několik minut až hodin. Může se objevit kdekoliv na těle a na sliznicích. Jde o časté onemocnění, každý pátý dospělý si tím někdy projde. Příčinou může být alergie, infekční agens, aj. třetina příčin zůstává neznámá. Kopřivku může vyvolat jak fyzický kontakt s alergenem z okolí pacienta, tak i psychický impuls.

Co je vhodné mít v domácí lékárničce na akutní kopřivku?

 • Apis Mellifica 15C pokud ke zlepšení dochází po studené sprše a obkladech.
 • Urtica Urens 5C - pokud naopak při kontaktu se studeným a vodou dochází ke zhoršení.
 • Poumon Histamine 15C a dále Arsenicum Album 9C - antialergický lék, který je doporučován přidat k léčbě, pokud je kopřivka způsobena konzumací zkaženého masa, intoxikací z jídla. 

Co se týká dávkování, doporučuji od každého zvoleného homeopatického léku 5x denně 5 kuliček, se zlepšením snižovat frekvenci dávek a vysadit.

V první řadě je třeba upozornit na to, že homeopatickou léčbu je nutné konzultovat s lékařem-homeopatem, který ke každému pacientovi přistupuje individuálně a zvolí lék i ředění podle konkrétních obtíží.

Zdroj: Svět homeopatie.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 27 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Petra (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 16. listopadu 2019, 10:20:58

  Myslím si, že za toto by byla alternativa 10 mg, a bude Vám to plně dostačovat, já si kupuji… Diskutovat

 • Adriana (Cévní mozková příhoda) 16. listopadu 2019, 10:51:01

  Nás to potkalo také, manžel byl pořád v práci, často 15 hodin denně, říkala jsem mu, aby… Diskutovat

 • Markéta (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 17. listopadu 2019, 15:33:42

  A kde nakupujete? normálně v trafikách?? nebo mají někde na eshopech i něco zajímavějšího? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.