Inzerce

Jste často unavení? Možná za to může lepek

4. května 2017, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 7032x

Když se řekne nesnášenlivost lepku neboli celiakie, většinou si představíme problémy s trávicím traktem – průjmy, zvracení či opoždění vzrůstu u dětí. Onemocnění může vzniknout v každém věku a u dospělých existují i další příznaky, které bychom si běžně s celiakií nespojili, a právě tyto atypické formy celiakie jsou dokonce v dospělosti častější. Může se jednat například o únavu, deprese, poruchy menstruace, neplodnost, potraty a další komplikace. Jen málokoho v takových případech napadne hledat problém právě v nesnášenlivosti lepku, a proto většina případů nebývá spolehlivě rozpoznána. Celiakie není tak vzácná choroba, jak se soudilo dříve, její výskyt se v České republice odhaduje na 0,5 %.

foto: shutterstock.com

Celiakie je chronické autoimunitní onemocnění tenkého střeva vyvolané nesnášenlivostí lepku, který je součástí bílkoviny obilnin.
„Onemocnění bylo dříve považované za vzácné, ale ukázalo se, že jeho výskyt je naopak poměrně častý. Může se objevit v jakémkoliv věku, v dospělosti nejčastěji po různé duševní nebo tělesné zátěži, operaci, u žen například po porodu. Odhaduje se, že jen v České republice je 90 % nemocných, kteří o svém problému vůbec nevědí. U řady nemocných je celiakie zjištěna již v dětství, kdy mají většinou klasické příznaky střevních komplikací,“uvádí MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří.

Čtěte také: Je lepek nebezpečný?

Není celiakie jako celiakie

Právě různorodost příznaků je důvodem, proč se na možnost onemocnění celiakií často vůbec nepomýšlí. U dětí se projevuje např. malým vzrůstem vzhledem k věku, průjmy, podvýživou. U dospělých jsou tyto, ale i další příznaky většinou méně vyvinuté – objevují se kožní problémy, zvýšená náchylnost k infekcím, větší kazivost zubů, deprese či třeba jen nezdůvodněná únava. Na celiakii mohou upozornit také zvýšené jaterní testy, záněty štítné žlázy, samovolné potraty či neplodnost. Pro onemocnění existuje u osob v riziku genetický podklad, jehož přítomnost lze laboratorně vyšetřit.

Čtěte také: Celiakie - příznaky se mění s věkem

Proč je důležité vyšetření

„Pokud testy prokážou u dotyčného nesnášenlivost lepku, musí pacient dodržovat přísnou dietu a důsledně se vyhýbat potravinám vyrobeným z pšenice, žita, ječmene. Oves je možné konzumovat, pokud má výrobek atest čistoty. Onemocnění je bohužel doživotní, na druhou stranu se díky dietě v krátké době stav nemocného výrazně zlepší a ten se pak navrací do normálního života. Naopak nedodržování bezlepkové diety u nemocných může vést k velkým zdravotním komplikacím,“ vysvětluje MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří.

Čtěte také: Neléčená celiakie může způsobit zdravotní komplikace

Jak se připravit a kde se nechat vyšetřit?

Pokud máte o diagnostiku zájem, můžete využít nenáročného laboratorního vyšetření. Jako první krok se provádí vyšetření tkáňové transglutaminázy, v případě pozitivity testu je nutná návštěva lékaře. Přijďte nalačno, nejezte cca 12 hodin, před odběrem odpoledne a večer se vyhněte tučným jídlům a nekuřte. Naopak je vhodné vypít ¼ litru vody či neslazeného čaje.

Veškerá vyšetření je možné provést i bez doporučení lékaře za přímou úhradu. 

Péče o vaše zdraví je nejlepší investice!

Zdroj: www.euclaboratore.cz

Inzerce
loading...
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 22 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Monika (Akné na zadku) 16. srpna 2019, 09:13:39

    Olšová mast? Tak to usím také vyzkoušet. Diskutovat

  • Monika (AKNÉ) 16. srpna 2019, 09:16:11

    Mám s ním strašné problémy, nevíte co s tím? Diskutovat

  • Lucasice (Ostropestřec ) 16. srpna 2019, 20:36:39

    Já ho zobu kvůli játrům a trávení a nemůžu si stěžovat. Beru teda v tabletkách od Vito… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.