Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Juka

(Mgr. Daniel Jun | přečteno: 34058x )

Juka je stále zelená rostlina, vzhledem připomínající palmu. Vyskytuje se zejména v oblasti Střední Ameriky a Mexika. Ze silného kmene vyrůstají listy mečovitého tvaru.

Díky indiánům…

juka

Juka je stále zelená rostlina, vzhledem připomínající palmu. Vyskytuje se zejména v oblasti Střední Ameriky a Mexika. Ze silného kmene vyrůstají listy mečovitého tvaru. Květenství tvaru pyramidy je složeno z bílých zvonkovitých květů, které v noci příjemně voní. Pro své léčivé účinky je juka již po staletí uctívána indiány a má co nabídnout i modernímu člověku. Dokáže totiž příznivě ovlivnit např. zánětlivá onemocnění kloubů i některá onemocnění v oblasti srdečně-cévního systému.

Jak juka působí v organismu?

Juka obsahuje látky, které ve vědeckých studiích vykázaly protizánětlivé, protivirové a protinádorové účinky. U artritidy (zánětlivé onemocnění kloubů) může juka přinést zlepšení u otoků, snížené pohyblivosti kloubů a může pomoci zredukovat bolestivost v postiženém místě.

V oblasti srdečně-cévního systému mají obsahové látky schopnost upravit zvýšený krevní tlak, snížit hladinu cholesterolu a triglyceridů (druh tuků, které se vyskytují u některých onemocnění v krvi ve zvýšeném množství). Juka může také pomoci ulevit při migrenózních bolestech hlavy.

Co se používá

Pro léčebné účely se nejčastěji používá prášek ze stonku nebo kořene různých zástupců rodu juka (např. z druhu Yucca shidigera, Y. brevifolia apod.) Botanicky je řadíme do čeledi liliovitých (Liliaceae). Léčebný efekt juky je připisován hlavně saponinům, které jsou z obsažených skupin látek považovány za nejvýznamější. Jejich schopnost tvořit s vodou pěnu se využívá např. i při výrobě nápojů.

juka

Kdy mám juku užívat

Juku je možné užívat jako doplněk při léčbě bolestí hlavy migrenózního typu, v případě zánětlivých onemocnění kloubů ke zmírnění příznaků, u zvýšeného krevního tlaku, zvýšené hladiny cholesterolu a triglyceridů. U výše uvedených obtíží bylo v rámci vědeckých studií zaznamenáno zlepšení. V lidovém léčitelství je tato rostlina využívána dále pro celkové posílení obranyschopnosti organismu, proti stresu, k posílení trávení a vylučování.

Jaké jsou nežádoucí účinky

Juka je organismem poměrně dobře snášena, pouze u citlivějších osob může někdy dojít k podráždění trávícího systému. Ve vzácných případech se může vyskytnout i alergie na tuto rostlinu. Užívání juky nemůže, zvláště u vážnějších zdravotních obtíží, nahradit klasickou léčbu. U dětí, těhotných a kojících žen je třeba konzultovat podávání s lékařem.

Dávkování

Nejčastěji se začíná s užíváním jedné tobolky s obsahem 500 miligramů přášku z juky 2´ denně. Dávkování se po několika dnech zvyšuje až na 3´2 tobolky denně. V době užívání je vhodné zvýšit příjem tekutin na 2-3 litry denně.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Lenka

Dobrý den, máme doma nově juku a lopatkovec. Zhruba od té doby má syn potíže se škrábáním v krku, trvá to již tři týdny Je možné, že by některá z těchto rostlin mohla způsobovat alergii tohoto typu? Je pravda, že zhruba tu samou dobu škrábe občas v krku i mě. Navíc jsem si všimla, že si občas mne oči, což předtím též nedělal. Nerada bych se juky zbavovala zbytečně, prosím tedy o radu. Děkuji.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Potravní doplňky na srdeční dekompenzaci

Vážení přátelé, mám tatínka, který je po infarktech, má nemocné srdce, rovněž má plicní hypertenzi. Z tohoto důvodu moc nechodí, je stále unavený. Užívá Anopyrin,Amicloton, Vasocardin, Syntophyllin, Geriatam, Magnezium. Dále používá v případě pořeby oxygenátor. V noci nemůže moc ležet protože se mu špatně dýchá i když má postel,kde se dá zvednout hlava. Většinou sedí v úšáku. Potřebuji poradit jestli by byly vhodné pro něj nějaké vitamíny nebo potravinové doplňky na posílení srdce a plic a dále potřebuji doporučit nějaké mazání proti proleženinám. Děkuji Jana Barnová

Potravní doplňky na léčbu chronického zánětu vaječníků

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat jaké byliny a homeopatika jsou dobré na chron. zánět vaječníků a čeho se mám při tomto onemocnění vyvarovat. děkuji Jana

Potraviny pro zvláštní výživu

Tento pojem je v běžné praxi člověka poměrně neznámý, většina lidí si pod ním jen stěží dovede představit reálný obsah. Velmi často se používají výrazy "potravní doplňky", praxe lékárníků používá pojem "parafarmaceutika". Ani jeden z výrazů však není úplně správný, protože přesně nevystihuje tuto kategorii výrobků...

Potravní doplňky by měly být součástí výživy

Kromě hlavních živin, k nimž patří bílkoviny, lipidy a sacharidy, potřebuje lidský organismus k životu celou řadu biologicky aktivních látek, které označujeme jako esenciální. Některé z nich jsou součástí hlavních živin (např. mastné kyseliny a fosfolipidy jsou součástí lipidů, aminokyseliny stavebním kamenem bílkovin)...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce