Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Kontaktní čočky - společník na dovolenou

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 4226x )

V letních dnech si užíváme koupání, sluníčko a více pohybu. Pokud nosíte brýle, mohou vás při těchto aktivitách omezovat. V tomto případě přichází na řadu kontaktní čočky, které mohou být skvělým pomocníkem, kterému je ale potřeba věnovat odpovídající péči.

shutterstock.com

Mimo sportovního vyžití je jednou z nich kvalitnější vidění v méně obvyklých světelných podmínkách, např. při přechodu ze stínu (z lesa) na slunce, s kontaktními čočkami také nedochází k různým optickým zkreslením jako s brýlemi – nedochází ke zvětšení či zmenšení obrazu a přirozené zorné pole je bez periferního omezení. S kontaktními čočkami se nemusíte přizpůsobovat různým povětrnostním podmínkám – nemusíte stírat kapky či zamlžení z brýlí ani řešit dioptrické brýle spolu se slunečními při vyšším slunečním záření.

Čtěte také: Komu hradí pojišťovna kontaktní čočky

Základní pravidla na dovolenou s kontaktními čočkami:

  • vzít si náhradní pár kontaktních čoček nebo brýle kdyby nastal problém s čočkami
  • dbát na zvýšenou hygienu - péče o čočky i hygiena rukou
  • používat umělé slzy = lubrikační kapky na kontaktní čočky pro vyšší pohodlí
  • nevystavovat roztoky a kapky vysokým teplotám (>25°C)
  • v nejlepším případě používat jednodenní čočky

Na co si dát s kontaktními čočkami pozor?

Vodní radovánky s kontaktními čočkami

K letním měsícům neodmyslitelně patří koupání v rybníku, moři nebo v bazénu. Otázkou zůstává, zda je koupání s kontaktními čočkami vhodné.

V rybnících nebo jiných stojatých vodách se vyskytuje vysoké množství mikroorganismů, které mohou značně narušit správnou hygienu používání kontaktních čoček, v moři se ještě může přidat riziko vyplavení čočky z oka, slaná voda nebo naplavení jemného písku do oka, chlor z bazénů zas může zkrátit životnost materiálu čoček a tím i možnost dalšího použití čočky.

Do vody se tedy nejvíce hodí kontaktní čočky s nejkratší dobou výměny a s nejhygieničtější možností nošení – jednodenní čočky, které můžete po každém dni vyhodit, čímž neriskujete poškození nebo ztrátu čočky s delším režimem nošení a vyhnete se možným komplikacím z dlouhodobého nošení čoček s mikroby z vody.

Pokud nemáte možnost nosit denní čočky, někteří odborníci doporučují vyhradit si na dovolenou pár kontaktních čoček, které klasicky používáte, jen na plavání a koupání, a mimo dobu strávenou ve vodě nosit pár další, pár do vody po skončení dovolené pak vyhodit. Zároveň s tím pak být velice důsledný při čištění čoček – čistit je i mechanicky a pro desinfekci používat nejlépe peroxidový roztok, který by měl zničit 99% mikrobů.

Vodním sportům a plavání běžné používání kontaktních čoček tedy vůbec nebrání, pokud budete dodržovat správnou hygienu a dbát doporučení.

Čtěte také: Alergický zánět spojivek

Cestování a kontaktní čočky

Pokud se na dovolenou přepravujete autobusem, největším problémem může být nemožnost uložení čoček do roztoku – řešením mohou být cestovní pouzdra s obsaženým klasickým pouzdrem a pinzetkou a cestovní roztoky v menším balení. Při delším cestování autobusem se také nedá vyhnout spánku s kontaktními čočkami. V takových modelech kontaktních čoček, které pro spánek nejsou určené (vhodné jsou jen kontinuální, pro prodloužené nošení), však přespávat nelze. Mají totiž menší propustnost pro kyslík a při zavřených očích se k oku dostává málo potřebného kyslíku – oko se „dusí“, trpí. Při častém opakování spánku s čočkami s nižší propustností kyslíku může dojít k několika komplikacím.

Při cestování letadlem je často původcem potíží nižší vlhkost vzduchu v kabině letadla, což může zapříčinit pocit sušších očí a tím i většího nepohodlí. Řešením jsou lubrikační kapky, nejlépe bez konzervačních látek určené přímo ke kapání na kontaktní čočky v očích. Pro vyjmutí čoček existují již výše zmíněné cestovní roztoky po 60 ml, toto množství tekutiny je do letadla povolené.

Čtěte také: 60% lidí na světě trpí oční vadou, ale pouze každý čtvrtý problém řeší

Sluneční paprsky a vysoké teploty

V jižnějších a hlavně v exotičtějších zemích jsou náročnější podmínky pro správnou hygienu, hlavně kvůli vyšším teplotám a někdy i horšímu stavu vody, proto dbejte na čistotu rukou, pomoci mohou antibakteriální gely. Vyšší teploty urychlují lidský metabolismus a tím pádem se na povrchu čoček mohou rychleji usazovat nečistoty a může nastat menší tolerance čoček v očích, kontaktní čočky proto raději čistěte roztokem s obsahem peroxidu vodíku nebo nejlépe používejte jednodenní čočky.

Letní teploty kolem 30°C materiálu kontaktních čoček nijak neuškodí, při vyšších teplotách se jen může vyskytnout vyšší osychání povrchu čočky a celkově vyšší dehydratace – s tím by měly pomoci umělé slzy. Kapky a roztoky na kontaktní čočky by se měly uchovávat v teplotách pod 25°C.

Některé modely kontaktních čoček mají obsaženy UV filtr, který ale určitě není plnou náhradou slunečních brýlí – kontaktní čočka totiž nepokrývá celé oko a tak ho ani celé nechrání od slunečních paprsků, spojivka a víčka jsou stále vystaveny paprskům. Kontaktní čočky jsou pouze doplňkem k slunečním brýlím pro komplexnější ochranu od tzv. nasálních odrazů – paprsky se odráží od nosu do oka.

Čtěte také: Proč nekupovat levné brýle z drogerií a tržnic?

5 tipů pro péči o čočky v horkém létě


1. Kapejte a zvlhčujte

Při vysokých letních teplotách v letních měsících a ve více klimatizovaných místnostech se častěji stává, že čočku v oku cítíme, lehce škrábe nebo je nepohodlná. K nepříjemným pocitům mohou také přispívat vyšší prašnost v sluncem vyprahlé krajině nebo ostré sluneční paprsky, které dokážou oči značně podráždit. Pro úlevu očím od všech těchto komplikací určitě doporučujeme používat zvlhčující kapky vhodné ke kapání přímo na kontaktní čočky, nejlépe bez konzervačních látek. Kapky pomohou obnovit slzný film, dodají očím i čočkám vlhkost a uleví nejen od suchosti, ale také od únavy a podráždění.

2. Dodržujte hygienu

Hygienou se samozřejmě myslí nejen pravidelné čištění kontaktních čoček, ale také dodržování pečlivého mytí rukou před každou manipulací s čočkou. Na ruce se nám každodenně zachycují bakterie a nečistoty, kterými bychom mohli kontaktní čočky kontaminovat a zadělat si tak na nepříjemné komplikace, zvláště pak v horku či v exotických zemích, kde bývá hygiena často horší. Lze použít i tzv. antibakteriální gel.

3. Čistěte čočky

Ve vyšších letních teplotách se vlivem horka zrychluje i fungování našeho těla – metabolismus. Z tohoto důvodu se na kontaktních čočkách rychleji hromadí usazeniny a nečistoty jako odpad oka a čočka začíná být méně pohodlná, snižuje se její kvalita. Proto večer nezapomeňte na nezbytné mnutí čoček (mechanické odstranění nečistot) a používejte kvalitní čistící roztok, nejlépe peroxidový. Ten je skvělým řešením i v ochraně před bakteriemi z možné kontaminace z vody.

4. Nechte čočky v chladu

Kapky na čočky i roztoky by měly zůstat v teplotách blížících se v horní hranici těm pokojovým, tedy kolem +25 stupňů, kapky si tedy s sebou určitě neberte v tašce ven do 30 stupňového horka – kapky i roztoky vystavené nadměrným teplotám ztrácejí své účinky. Kapky by tedy po jejich znehodnocení nepřinášely očekávanou úlevu a roztoky by neměly správné desinfekční účinky.

5. Pořiďte si jednodenní čočky

V letních měsících je vhodné nosit čočky denní. Ty zaručují každý den čerstvý pár, nepotřebujete k nim roztoky, a pokud nemáte potíže se suchostí očí, tak často ani kapky, znečištěné denní čočky večer prostě jednoduše vyhodíte do koše. Jednodenní čočky je ale jako každé jiné před jejich nošením třeba vyzkoušet u očního specialisty.

Zdroj: www.cocky.cz

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 57 lidí

Mohlo by vás zajímat

REFRAKČNÍ VADY (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus, presbyopie-vetchozrakost)

Mezi lidmi jsou refrakční vady spíš známé jako oční nebo optické vady.

Odchlípení, čili amoce sítnice

Sítnici si pro zjednodušení lze představit jako tenkou blanku, která je zevnitř v celém rozsahu přiložena ke stěně očního bulbu. Na její vnitřní plochu nasedá sklivec, což je rosolovitá hmota vyplňující větší část vnitřku oka.

Šedý zákal čili katarakta

Šedý zákal, odborně nazývaný katarakta, je onemocnění, při kterém dochází v důsledku degenerativních změn v oční čočce ke snížení její průchodnosti pro světelné paprsky a tím ke zhoršení její průhlednosti.

Šilhání

Šilhání je porucha, při které postavení očí není paralelní, ale oči se buď sbíhají k sobě nebo rozbíhají od sebe. Přesnější, ale poněkud méně srozumitelná definice říká, že při sledování určitého bodu se osy očních bulbů neprotínají v tomto bodě.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce