aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
Zuby_180x115.jpg
Nakupte v akci a zásobte se! Zubní kartáčky, pasty, vody a další. Více informací zde.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Kurkuma longa

(Mgr. František Červenka | přečteno: 17564x )

Kurkuma je běžnou součástí kari? Kromě použití v medicíně se používá k barvení potravin a různých předmětů, třeba i z kovů. Je známá již od starověku. Patří do tradiční čínské medicíny.

Kurkuma longa

Koření, barva i čínský lidový lék

Kurkuma je běžnou součástí kari? Kromě použití v medicíně se používá k barvení potravin a různých předmětů, třeba i z kovů. Je známá již od starověku. Patří do rostlin tradiční čínské medicíny. Nejlépe se jí daří v tropech Asie (Vietnam, Čína, Indie) a je nazývána žlutým zázvorem nebo také indickým šafránem.

Jak funguje?

Látky v rostlině obsažené působí proti tvorbě zánětů a proti artritidě (zánětlivé a bolestivé onemocnění kloubů). Kurkumin (žluté barvivo rostliny) zvyšuje produkci žluči, chrání játra před toxiny, ničí volné radikály (vysoce reaktivní částice poškozující buňky) a brání vzniku nádorů. Vodný extrakt lehce snižuje krevní tlak a snižuje hladinu cholesterolu.

Co se používá?

Tato tropická bylina je pěstována pro oddenky a ztlustlé kořeny nazývané "žlutým zázvorem". Patří mezi vytrvalé rákosovité rostliny. Množí se z tenkých částí oddenků, kterým se říká "prsty". Sklizené a čisté oddenky se spaří vroucí vodou a zvolna suší na slunci. Spařením se barvivo rozdělí do celé rostliny na způsobí žluté zabarvení. Kurkuma se pro svoji výraznou chuť a vůni používá jako koření při přípravě ostrých omáček. Přidává se do hořčice, používá se při výrobě tekutého koření Worcester a je také hlavní součástí tzv. kari koření.

Jak se v těle projeví?

Když budete užívat kurkumu zlepší se Vám poruchy zažívací soustavy (nadýmání bolesti břicha) a jater (včetně hepatitid). Trpíváte-li poruchami menstruace, kurkuma příznivě ovlivní zástavu krvácení. Zevně Vám pomůže při zánětu spojivek, nehojících se vředech, lišeji a různých kožních poraněních.

Možná rizika?

Při nadměrné konzumaci se mohou objevit žaludeční potíže. Máte žaludeční či dvanáctníkové vředy? Neužívejte kurkumu v nadměrném množství a poraďte se s lékárníkem či lékařem. Neužívejte kurkumu v době těhotenství a při kojení!

Mám to brát?

Kurkuma je podávána jako potravní doplněk při výše uvedených problémech. Běžná dávka je 0,5-1 g prášku z rozdrcených kořenů několikrát denně mezi jídlem až do dávky 1,5-3 g denně. Nebo 8 až 10 g čerstvé drogy, která se aplikuje ve formě nálevu nebo odvaru. Lze také užívat přímo tinkturu, která je podávána v dávce 10-15 kapek 2-3krát denně. Zevně se na rány podává prášek ze sušené drogy, a to buď ve formě zásypu, nebo jako součást mastí.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Markéta Boriková

Dobrý den.Chtěla bych se zeptat kde bych sehnala tuhle rostlinu Kurkumu ?! Dejte vědět prosím na e-mail marketaborikova@seznam.cz ! Děkuji moc Naslišenou


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 251 lidí

Mohlo by vás zajímat

Potravní doplňky na léčbu chronického zánětu vaječníků

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat jaké byliny a homeopatika jsou dobré na chron. zánět vaječníků a čeho se mám při tomto onemocnění vyvarovat. děkuji Jana

Potraviny pro zvláštní výživu

Tento pojem je v běžné praxi člověka poměrně neznámý, většina lidí si pod ním jen stěží dovede představit reálný obsah. Velmi často se používají výrazy "potravní doplňky", praxe lékárníků používá pojem "parafarmaceutika". Ani jeden z výrazů však není úplně správný, protože přesně nevystihuje tuto kategorii výrobků...

Jaký smysl mají potravní doplňky

V Lekarne.cz každý týden nacházíte nový článek o potravních doplňcích respektive látkách v nich obsažených. Z našich obecných článků zaznělo, že potravní doplňky nejsou léky...

Potravní doplňky by měly být součástí výživy

Kromě hlavních živin, k nimž patří bílkoviny, lipidy a sacharidy, potřebuje lidský organismus k životu celou řadu biologicky aktivních látek, které označujeme jako esenciální. Některé z nich jsou součástí hlavních živin (např. mastné kyseliny a fosfolipidy jsou součástí lipidů, aminokyseliny stavebním kamenem bílkovin)...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce