Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Kurkuma longa

(Mgr. František Červenka | přečteno: 17371x )

Kurkuma je běžnou součástí kari? Kromě použití v medicíně se používá k barvení potravin a různých předmětů, třeba i z kovů. Je známá již od starověku. Patří do tradiční čínské medicíny.

Kurkuma longa

Koření, barva i čínský lidový lék

Kurkuma je běžnou součástí kari? Kromě použití v medicíně se používá k barvení potravin a různých předmětů, třeba i z kovů. Je známá již od starověku. Patří do rostlin tradiční čínské medicíny. Nejlépe se jí daří v tropech Asie (Vietnam, Čína, Indie) a je nazývána žlutým zázvorem nebo také indickým šafránem.

Jak funguje?

Látky v rostlině obsažené působí proti tvorbě zánětů a proti artritidě (zánětlivé a bolestivé onemocnění kloubů). Kurkumin (žluté barvivo rostliny) zvyšuje produkci žluči, chrání játra před toxiny, ničí volné radikály (vysoce reaktivní částice poškozující buňky) a brání vzniku nádorů. Vodný extrakt lehce snižuje krevní tlak a snižuje hladinu cholesterolu.

Co se používá?

Tato tropická bylina je pěstována pro oddenky a ztlustlé kořeny nazývané "žlutým zázvorem". Patří mezi vytrvalé rákosovité rostliny. Množí se z tenkých částí oddenků, kterým se říká "prsty". Sklizené a čisté oddenky se spaří vroucí vodou a zvolna suší na slunci. Spařením se barvivo rozdělí do celé rostliny na způsobí žluté zabarvení. Kurkuma se pro svoji výraznou chuť a vůni používá jako koření při přípravě ostrých omáček. Přidává se do hořčice, používá se při výrobě tekutého koření Worcester a je také hlavní součástí tzv. kari koření.

Jak se v těle projeví?

Když budete užívat kurkumu zlepší se Vám poruchy zažívací soustavy (nadýmání bolesti břicha) a jater (včetně hepatitid). Trpíváte-li poruchami menstruace, kurkuma příznivě ovlivní zástavu krvácení. Zevně Vám pomůže při zánětu spojivek, nehojících se vředech, lišeji a různých kožních poraněních.

Možná rizika?

Při nadměrné konzumaci se mohou objevit žaludeční potíže. Máte žaludeční či dvanáctníkové vředy? Neužívejte kurkumu v nadměrném množství a poraďte se s lékárníkem či lékařem. Neužívejte kurkumu v době těhotenství a při kojení!

Mám to brát?

Kurkuma je podávána jako potravní doplněk při výše uvedených problémech. Běžná dávka je 0,5-1 g prášku z rozdrcených kořenů několikrát denně mezi jídlem až do dávky 1,5-3 g denně. Nebo 8 až 10 g čerstvé drogy, která se aplikuje ve formě nálevu nebo odvaru. Lze také užívat přímo tinkturu, která je podávána v dávce 10-15 kapek 2-3krát denně. Zevně se na rány podává prášek ze sušené drogy, a to buď ve formě zásypu, nebo jako součást mastí.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Markéta Boriková

Dobrý den.Chtěla bych se zeptat kde bych sehnala tuhle rostlinu Kurkumu ?! Dejte vědět prosím na e-mail marketaborikova@seznam.cz ! Děkuji moc Naslišenou


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=pece-o-zuby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 583 lidí

Mohlo by vás zajímat

Potravní doplňky na srdeční dekompenzaci

Vážení přátelé, mám tatínka, který je po infarktech, má nemocné srdce, rovněž má plicní hypertenzi. Z tohoto důvodu moc nechodí, je stále unavený. Užívá Anopyrin,Amicloton, Vasocardin, Syntophyllin, Geriatam, Magnezium. Dále používá v případě pořeby oxygenátor. V noci nemůže moc ležet protože se mu špatně dýchá i když má postel,kde se dá zvednout hlava. Většinou sedí v úšáku. Potřebuji poradit jestli by byly vhodné pro něj nějaké vitamíny nebo potravinové doplňky na posílení srdce a plic a dále potřebuji doporučit nějaké mazání proti proleženinám. Děkuji Jana Barnová

Potravní doplňky na léčbu chronického zánětu vaječníků

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat jaké byliny a homeopatika jsou dobré na chron. zánět vaječníků a čeho se mám při tomto onemocnění vyvarovat. děkuji Jana

Jaký smysl mají potravní doplňky

V Lekarne.cz každý týden nacházíte nový článek o potravních doplňcích respektive látkách v nich obsažených. Z našich obecných článků zaznělo, že potravní doplňky nejsou léky...

Citronová kůra

Málokdo ví, že slupka z obyčejného citronu nebo pomeranče obsahuje cenné látky, které mohou pomoci ochránit tělo před nachlazením, zmírnit alergie nebo křečové žíly (varixy).

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce