Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-jako-darek-pod-stromecek/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-jako-darek-pod-stromecek

Máte problémy s kojením? Pomoci může laktační poradkyně

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 489x )

Laktační poradenství využívají nejčastěji maminky, kterým se nedávno narodilo miminko a neví si rady s kojením. Laktační poradce často dochází k maminkám přímo domů. Na této schůzce vám vysvětlí, jak správně kojit, jaké jsou nejvhodnější polohy při kojení a technika kojení. Pomůže vám také vyřešit případné problémy, které s kojením souvisí.

Dobrá rada
shutterstock.com

Předporodní příprava

V rámci předporodní přípravy může budoucí maminka absolvovat také kurz zaměřený na kojení. Nedostatečné znalosti a špatná technika mohou totiž vést k takovému krmení miminka mateřským mlékem, jež pro ně není optimální. Během edukace se žena mj. seznámí s technikou kojení, odstříkáváním, sběrem a skladováním mléka. Součástí bývá také možnost vyšetření vpáčených bradavek. Na kurzu je vítána přítomnost partnera či jiné blízké osoby, která s rodičkou bude po porodu doma (např. maminka nebo tchýně).

Čtěte také: Nejčastější problémy při kojení a jak se s nimi vypořádat

Proč si domů pozvat laktační poradkyni?

Obecně je kojení vnímáno jako přirozená záležitost, nicméně pro mnoho žen se nemusí jednat o samozřejmý proces. Nemusíte mít žádné obavy a můžete využít služeb laktační poradkyně, která vám s kojením poradí, pomůže a podpoří vás během celého období kojení. Obrátit se na ni můžete také v případě potíží, které by případně mohly nastat. Přeci jen jde o něco nového, co se teprve budete učit. Seznam ověřených a vyškolených poradkyň naleznete na webu neziskové organizace Laktační liga nebo na stránkách občanského sdružení MAMILA.

Čtěte také: Zánět prsu může zkomplikovat kojení

Návštěvu laktačního poradce si maminka hradí sama, setkání trvá dle potřeby, přibližně 1 – 1,5 hodiny. Většina laktačních poradců dochází za maminkou domů, což je cesta k tomu, aby se maminka při kojení cítila co nejvíce komfortně a měla možnost položit všechny otázky. Laktační poradce poté vystaví mamince potvrzení o platbě. Některé zdravotní pojišťovny tuto službu kojícím maminkám proplácejí, záleží však na aktuálních podmínkách dané ZP.

Čtěte také: Mlezivo – základ pro imunitu dítěte

Proč kojit?

Krmení miminka mateřským mlékem přináší mnoho nenahraditelných výhod, především pro zdravý vývoj jeho imunity, kdy miminko chrání např. před průjmy, infekcemi dýchacích cest či záněty středouší. Dále má prospěšný vliv na vývoj jeho duševních schopností a v neposlední řadě je pro dítě důležitý také kontakt kůže na kůži při přikládání na prs. Krmení mateřským mlékem podporuje krátkodobé a dlouhodobé zdraví dítěte i matky. Přináší mnoho výhod i pro samotné maminky, např. chrání ženy před rakovinou prsu, vaječníků a osteoporózou, kojící ženy trpí méně chudokrevností, dochází k posílení citové vazby k miminku atd.

Dlouhodobé kojení má pozitivní vliv na zdraví a vývoj dítěte i na matku. Pro optimální výživu dítěte je dostatečná délka kojení 6 měsíců. Lze v něm pokračovat do dvou let i déle, a to dle potřeb dítěte i matky. Horní limit délky kojení neexistuje. Termín a důvody odstavení od mateřského mléka by si měla každá maminka zvážit a rozhodnout sama.

Čtěte také: Kojení má výhody nejen pro dítě, ale i pro matku

Alternativní způsoby krmení

Pokud dítě potřebuje z nějakého důvodu dokrmovat, je důležité znát alternativní způsoby krmení. Používání lahví a dudlíků může některým dětem bránit ve správném sání mléka z prsu, proto se nedoporučuje. Jde totiž o dvě různé techniky, které se od sebe liší. Sání z lahve by mohlo miminko začít velmi brzy preferovat, protože je pro ně jednodušší. Novorozence můžete tedy dokrmovat mlékem z lžičky, po prstu, z kádinky či hrníčku nebo pomocí speciální relaktační pomůcky (suplementoru). Pokuste se také novorozence nedokrmovat čajem, glukózou nebo umělou výživou.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-jako-darek-pod-stromecek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=potraviny-jako-darek-pod-stromecek

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 15 lidí

Mohlo by vás zajímat

Zánět prsu u kojící matky

Chtěla bych se zeptat, jak se léčí zánět prsu kojící matky mimo antibiotik?? Jaká receptura např. i našich babiček může pomoci?? Mnohokráte děkuji za odpověď.

Zástava tvorby mléka

Milá Lékárno, Je to už 19 měsíců co jsem přestala svého syna kojit, ale stále ještě se mi tvoří trochu mléka v prsou. Je to jen pár kapek, ale čekala jsem že tvorba mléka úplně přestane. Je tvorba mléka po takové době normální, nebo mi prosím poraďte na koho se obrátit. Děkuji Janečková

Kojení

Kojení dětí je už od pradávna jedním z obecných rysů všech kultur, protože na něm záviselo samotné přežití narozeného dítěte. Mateřské mléko je nejpřirozenější a nejhodnotnější výživa pro novorozence a kojence a v plném rozsahu je nelze ničím nahradit...

Maminky, kojte nejen kvůli miminku, ale i kvůli sobě!

Mateřské mléko je ideální stravou pro miminko, kojení je ale prospěšné i pro maminku. Oběma přináší okamžité i dlouhodobé zdravotní výhody a posiluje jejich vzájemný vztah.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce