Chrápání neboli ronchopatie bylo považováno za jev nepříjemný, ale z medicínského hlediska bezvýznamný problém.
Kožní lékař varuje: Jarní sluníčko je nejagresivnější
Sluneční paprsky nejsou naším nepřítelem, ale...
(Doc. RNDr. Lubomír Opletal CSc. | přečteno: 24797x )
Melatonin podaný člověku působí jako chronobiotikum. To je jediný účinek, který byl dosud jednoznačně prokázán. Může ovlivňovat denní řád organismu. Melatonin podávaný před usnutím může zkrátit dobu usínání a případně snížit roztříštěnost spánku...
Melatonin je patrně přítomen ve všech živých organismech. Byl nalezen v jednobuněčných mořských řasách, ve vyšších rostlinách, u bezobratlých i v obratlovcích - u plazů, ptáků a nakonec i u savců a u člověka. U živočichů se tvoří výhradně v noci a předává do organismu signál o denní době. Pravidelný rytmus tvorby melatoninu pokračuje i tehdy, žije-li živočich ve stálé tmě. Tyto biologické hodiny tedy navozují střídání dne a noci. Melatoninový signál přináší také informace o roční sezóně. Po krátkou dobu se tvoří v průběhu dlouhých letních dnů a naopak v zimě se ho tvoří více.
Melatonin podaný člověku působí jako chronobiotikum. To je jediný účinek, který byl dosud jednoznačně prokázán. Může ovlivňovat denní řád organismu. Melatonin podávaný před usnutím může zkrátit dobu usínání a případně snížit roztříštěnost spánku, tj. zlepšit jeho kvalitu a to i u pacientů trpících řadou onemocnění. U nich však musí být zjištěny interakce s podávanými léčivy. Jsou konány pokusy s podáním látky u nemocných, jejichž choroba se projevuje v průběhu roku např. deprese u mladých žen na podzim a v zimě. Melatonin je doporučován u pacientů s demencemi Alzheimerova typu. Ačkoliv výsledky výzkumu jsou velmi nadějné, pozitivní efekt musí být ještě jednoznačně prokázán.
Hovoří se o možnosti aplikací této látky "zpomalit stárnutí", možná u disponovaných osob zabrání vzniku rakoviny a onemocnění souvisejících se stresem - onemocnění srdce a cév. Z publikovaných prací, kterých v současnosti existuje více než 4000, se ukazuje, že tato substance ovlivňuje kromě výše uvedeného i metabolismus, sexuální chováním, reprodukci, chuť k jídlu a svalovou koordinaci. Zasahuje údajně také do imunitního systému.
Jako léčivo se dosud neužívá, i když není zřejmé, že by byl zdraví škodlivý. Osmiměsíční aplikace 300 mg denně a 1000 mg denně po dobu 6 týdnů neprokázalo žádnou toxicitu. V případě potravního doplňku se doporučuje denní dávka 3 - 9 mg, aplikovaná před spánkem. Nesmí být podáván v průběhu těhotenství a při kojení, při některých typech rakovinného bujení (leukémie, lymfomy, Hodgkinova choroba, myelomy aj.).
Tato látka je ve světě uznávána jako surovina pro produkci nutraceutik. Je navržena pro výrobu sportovních, energetických nápojů aj. přípravků, které jsou např. v USA velmi běžně na trhu.
Látka není dosud v ČR registrována.
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi
Anketní otázka
Chodíte pravidelně ke svému zubaři?