multivitamínové džusy, je v nich moc cukru. Dejte si radši nějakou minerálku bohatou na vápník
Návštěva lékaře v pracovní době. Kdy máte nárok na placené volno?
Kdy máte nárok na volno s náhradou mzdy kvůli vyšetření u lékaře?
(Ing. Tereza Burianová CSc. | přečteno: 14332x )
Vitaminy jsou životně důležité látky, které si lidský organismus podobně jako minerální látky a stopové prvky nedokáže sám "vyrobit" a musí je přijímat stravou nebo pomocí doplňků stravy. Odborníci na výživu se shodují v tom, že ideální případ je příjem zmíněných látek prostřednictvím...
Vitaminy jsou životně důležité látky, které si lidský organismus podobně jako minerální látky a stopové prvky nedokáže sám "vyrobit" a musí je přijímat stravou nebo pomocí doplňků stravy. Odborníci na výživu se shodují v tom, že ideální případ je příjem zmíněných látek prostřednictvím zdravé a vyvážené stravy. Ne vždy je to však možné. V některých případech nepokrývá strava potřebu organismu nebo se v určitých fázích života jeho potřeba zvyšuje. Také lidé s určitým dietním omezením mohou trpět nedostatkem vitaminů a minerálních látek. Proto je třeba v některých případech doplnit potřebné látky pomocí doplňků stravy.
Pod pojmem doplňky stravy rozumíme preparáty s významným biologickým účinkem, které můžeme zakoupit v lékárnách, případně v prodejnách zdravé výživy. Do této skupiny řadíme vitaminy, minerální látky, stopové prvky, specifické mastné kyseliny a další látky.
Nákup multivitaminových přípravků s minerálními látkami a stopovými prvky by měly zvážit následující skupiny lidí:
Těhotenství a kojení klade zvláštní nároky na výživu ženy, např. potřeba vitaminů je v této době zvýšena o 30 až 100 %. Ženy v tomto období potřebují více kyseliny listové, vitaminu C, některých dalších vitaminů skupiny B (především vitaminu B1, B2, B6), železa, zinku, jódu, vápníku a hořčíku.
Ženy, užívající hormonální antikoncepci, by měly dbát na dostatečný přívod vitaminu E, C, beta-karotenu a vitaminů skupiny B.
V období růstu a dospívání se zvyšují potřeby organismu na energii a nutrienty, potřebné k procesu tvorby nových tkání. Jedná se především o kyselinu listovou, vitamin B1, B2, železo, vápník a jód.
U starších lidí často dochází k deficitu některých látek, podmíněných změnou životního stylu a stravovacích zvyklostí. Také určitá onemocnění, ve větší míře se vyskytujících u starších osob, mohou být příčinou nedostatku některých nutričně důležitých látek. Senioři mají zvýšenou potřebu beta-karotenu, vitaminu D, C, E, B1, B2, B6 a vápníku.
Silní kuřáci potřebují především více antioxidantů, např. potřeba vitaminu C je oproti nekuřákům o 30-35% vyšší (někteří autoři udávají až třikrát vyšší). Dále potřebují více vitaminu E a kyseliny listové.
Při redukčním režimu 1500 kcal je velice těžké dodržet přísun všech potřebných nutrientů. Při déletrvající redukční dietě, kdy je omezena konzumace tuků, může dojít zejména k nedostatku vitaminů rozpustných v tucích - vitaminu A, D, E, K. Pokud není součástí diety zvýšená spotřeba ovoce a zeleniny, je denní konzumace multivitaminových preparátů s minerálními látkami v podstatě nezbytná.
Lidé s onemocněním trávicího traktu, s poruchou absorbce tuků, diabetici, lidé, kteří musí dodržovat určitou dietu, např. bezlepkovou, mohou v důsledku omezených stravovacích možností trpět nedostatkem vitaminů, minerálních látek a stopových prvků. Po konzultaci s lékařem by měli užívat některý speciální preparát, který nedostatky stravy eliminuje. Tak např. pro diabetiky se v důsledku jejich diety doporučuje zvýšit příjem vitaminu C, E a vitaminů skupiny B. Lidé s poruchou vstřebávání tuků potřebují doplnění vitaminů rozpustných v tucích (především vitamin A, D a E). Lidé s dispozicemi ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění by měli dbát na dostatečný přívod antioxidačních vitaminů (vitamin C a E), kyseliny listové, vitaminu B2 a B6 a vícenenasycených mastných kyselin. Při prevenci a léčbě osteoporózy je nutný nejen přísun vápníku, ale také doplnění látek, které umožňují jeho vstřebání a využití. Jedná se např. o vitaminy D, K1, B6.
Volné použití doplňků stravy však může být v některých případech nežádoucí. U volně prodávaných preparátů může dojít k nežádoucím zdravotním komplikacím tím, že nedodržíme doporučené dávkování. Proto při spotřebě preparátů s vitaminy i minerálními látkami a stopovými prvky je důležité dbát návodů na jejich používání a poradit se s odborným lékařem. Předávkování může být nebezpečné především u vitaminu A a D, fluoru, také nadbytek selenu a železa je považován za rizikový. Nákup preparátů by měl být rovněž cílený, není např. nutné jíst multivitaminový preparát s minerálními látkami, pokud nám chybí pouze vitamin C. A poslední doporučení -- nakupujme v lékárnách nebo v odborných prodejnách a nechejme si při nákupu poradit od odborníků.
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi
Přidat nový komentář