Inzerce

Onemocnění způsobené lepkem: celiakie, alergie na lepek a intolerance lepku

21. května 2017, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 11379x

Nemoci způsobené lepkem jsou tři. Vedle alergie na lepek a intolerance lepku je nejnebezpečnější variantou celiakie, při které se naše imunita obrátí proti nám a ničí naše tkáně. Každé onemocnění se projevuje trochu jiným způsobem, i když především dominují zažívací potíže.

foto: shutterstock.com

Celiakie

Celiakie je celoživotní onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku. U lidí s touto nesnášenlivostí dochází působením lepku ke změně povrchu sliznice tenkého střeva, mizí zde mikroklky a klky. V důsledku toho se povrch tenkého střeva snižuje, s tím se zmenšuje jeho schopnost trávení a vstřebávání živin. Celiakie se může projevit kdykoliv, v dětství i v dospělosti a může mít různé projevy.

U dětí se celiakie nejčastěji objevuje brzy po poté, co jim byla prvně podána strava obsahující lepek - krupičková kaše, piškoty a polévky zahuštěné moukou. Děti začnou trpět průjmy, mají objemné nápadně zapáchající stolice. Trpí bolestmi v bříšku, které se začíná postupně zvětšovat. Děti ztrácejí chuť k jídlu, jsou často plačtivé a mrzuté. Ubývají na váze a málo rostou. Může se také projevit anémie z nedostatku železa.

U starších dětí a u dospělých často propuká onemocnění po zátěži (nemoc, těhotenství). Kromě typických příznaků se může objevit zvracení, snížená chuť k jídlu, anémie, osteoporóza (řídnutí kostí), zvýšená kazivost zubů, bolesti kloubů, deprese nebo únava.

Diagnostika celiakie

 • Protilátky z krve - celiakii lze diagnostikovat z krve stanovením protilátek ke tkáňové transglutamináze (tTGA), endomysiu (EmA) a gliadinu (AGA).
 • Biopsie - v případě pozitivního výsledku se přistupuje k enterobiopsii, při níž je nemocnému odebrán malý vzorek tenkého střeva.

Tato vyšetření provádí gastroenterolog, ke kterému je pacient odeslán zpravidla obvodním lékařem.

Léčba celiakie

Samotná příčina celiakie (tzn. nesnášenlivost lepku) je trvalá a není v současné době vyléčitelná. Proto je jedinou terapií celoživotní vyloučení lepku z potravy. Na bezlepkovou dietu tělo příznivě reaguje velmi rychle. Lidé s těžkou akutní formou celiakie (tzv. floridní) musejí zpočátku vynechat i mléko, tučná jídla, těžké a dráždivé potraviny. To je nutné během doby, než se vzpamatuje sliznice tenkého střeva. Po jejím zahojení je možné jíst všechny potraviny, které neobsahují lepek.

Čtěte také: Celiakie - příznaky se mění s věkem

Duhringova dermatitida

Duhringova dermatitida (Dermatitis herpetiformis Duhring, Duhringův syndrom) je kožní projev nesnášenlivosti lepku, kdy na různých částech těla vznikají svědivé puchýřky podobné oparům. Ty se objevují zejména na vnější straně loktů a na kolenou. Na sliznici tenkého střeva bývají změny charakteristické pro celiakii, střevo nemusí být poškozené plošně, ale pouze ostrůvkovitě. Duhringova dermatitida se může objevit, podobně jako celiakie, kdykoliv během života. Bezlepková dieta je základní terapií, ale odezva organismu na dietu může být mnohem pomalejší než u celiakie. Někdy je nutné pro účinnější omezení tvorby puchýřků navíc nasadit léky (dapson či sulfapyridin).

Při podezření na Duhringovu dermatitidu kožní lékař provádí kožní biopsii, při které se odebírá kousek kůže.

Čtěte také: Duhringova choroba - kožní projev intolerance lepku

Alergie na lepek

U některých lidí dochází k nepříjemným reakcím po požití lepku, aniž by bylo přítomno typické autoimunitní poškození sliznice tenkého střeva. V tomto případě se tedy nejedná o celiakii, ale o alergii. Alergie na lepek patří do skupiny potravinových alergií a tedy do rukou alergologa. Reakce na lepek bývá rychlá. Klinické projevy jsou nejčastěji vázány na trávicí ústrojí: nevolnost, křeče, nadýmání, průjem, ale mohou se objevit i kožní či dýchací projevy. K odstranění potíží je třeba vyloučit lepek ze stravy. Zda se jedná o alergii na lepek, nebo o celiakii, musí vždy rozhodnout lékař, a to ještě před nasazením diety.

Čtěte také: Jak začít s bezlepkovou dietou

Neceliakální glutenová senzitivita

Existují jedinci, kteří na příjem lepku ve stravě reagují různorodými obtížemi (zažívacími i nezažívacími), a přesto jim byla lékařsky vyloučena jak celiakie, tak alergie na lepek. Tito lidé trpí neceliakální glutenovou senzitivitou (NCGS). Jedná se o jakousi „přecitlivělost na gluten“, kdy někteří jedinci mají potíže při konzumaci stravy obsahující lepek a po nasazení bezlepkové diety u nich dochází ke zlepšení obtíží. Příznaky mohou být různorodé a dosti podobné celiakii. Zahrnují bolesti břicha, průjmy, bolesti kloubů, únavu, psychické obtíže, ekzem a další. Problém je, že pro tuto diagnózu dosud neexistuje žádný potvrzující test. Proto se těmto pacientům doporučuje vynechání lepku z potravy a sledování efektů tohoto opatření. Pacient tedy v libovolném pořadí po dostatečnou dobu konzumuje dietu s lepkem a bez něj, a následně jsou vyhodnoceny a porovnány potíže, kterými pacient v jednotlivých fázích trpěl. Bezlepková dieta je zpočátku doporučována úplná na minimálně 1 - 2 roky, posléze je vhodné zkusit do diety zařazovat malá množství lepku a sledovat obtíže. Dosud není jisté, zda jde v případě neceliakální glutenové senzitivity o přechodnou či trvalejší záležitost.

Zdroj: www.celiak.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 328 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Mgr. David Hrdý (Zdravotní židle) 10. listopadu 2019, 17:10:36

  Porafat se s kamarádkou přece nemá smysl :) Ale je dobře, že o zdravém sezení uvažuje čím… Diskutovat

 • Lenca (operace krční páteře) 10. listopadu 2019, 18:27:13

  Ahoj jo dám vědět .Přijedeme až večer máme to daleko jsem z Moravy až. Diskutovat

 • Katarínka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 10. listopadu 2019, 18:26:37

  Ahojte tak ako sa máte v tieto upršané dni? Ja celkom ok ako kedy a ako kde :-) Eli hlavu hore… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.