Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=chovatelske-potreby

Přirozený porod po císařském řezu: Kdy je tato možnost reálná?

(MUDr. Richard Sabol | přečteno: 78412x )

Pravidlo amerického profesora gynekologie a porodnictví E. B. Craigna z počátku minulého století "Once a Caesarean, always a Caesarean." (jednou císařem, vždycky císařem) platilo dlouhá desetiletí. I dnes je někdy vhodnější volit znovu císařský řez, ale pro zdravé ženy s jednočetným těhotenstvím a odhodláním rodit přirozeně není cesta ke spontánnímu porodu zavřená.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

U koho je vhodnější zvolit opakovaně plánovaný císařský řez?

  1. Žena s jiným onemocněním, pro kterou je přirozený porod sám o sobě zdravotním rizikem (některá neurologická, ortopedická, oční a další onemocnění).
  2. Žena, u které je podezření na nedokonalé zhojení či porušení jizvy po císařském řezu, které se může projevit bolestí v podbřišku nebo bolestí při zatlačení nad sponou stydkou při vyšetření porodníkem. Při diagnostice může pomoci ultrazvukový nález porušené jizvy či výrazné ztenčení děložní stěny v místě jizvy po císařském řezu.
  3. Poloha plodu koncem pánevním, šikmá či příčná poloha plodu v době porodu či podezření na nadměrně velký plod – 4000 g a více.
  4. Abnormální uložení placenty – tzv.placenta praevia (vcestné lůžko) či podezření na tzv.akrétní (vrostlou) placentu.
  5. Vícečetná těhotenství (nutný individuální přístup).
  6. Žena, která si přeje rodit opakovaně císařským řezem.

Kontroverzním případem jsou ženy po císařském řezu, které nemají přímou kontraindikaci pro přirozený porod a samy přirozený porod upřednostňují, ale z důvodu přenášení (či z jiného důvodu) je nutné porod vyvolat. Za normálních okolností se k vyvolání porodu podávají léky s obsahem prostaglandinů, které urychlují "dozrání" porodních cest a vyvolávají kontrakce, které ve většině případů vedou k úspěšnému vaginálnímu porodu. U žen s jizvou na děloze může být neopatrná aplikace těchto preparátů riziková a v extrémním případě může způsobit nadměrné děložní kontrakce až prasknutí jizvy, se všemi následky. Názory na podání těchto preparátů a jejich aplikace v praxi u žen po císařském řezu se liší dle zkušeností toho kterého pracoviště.

kapitola
Celý seriál
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Vanda

já rodila císařem za použití pumpičku, abych necítila bolest a nemůžu si stěžovat, bolest nebyla vůbec, jelikož mi pumpa vedla analgetikum do rány po dobu 3 dnů a vyšlo mě to jen na 4000


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=chovatelske-potreby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 534 lidí

Mohlo by vás zajímat

Poporodní změny na děložním hrdle

porodila jsem dve deti obe cisarskym rezem. pri gyn. kontrole po druhem diteti po sestinedeli mi v cytologii del. hrdla vysly poporodni zmeny. co to znamena a je to bezne i po porodu cis. rezem? proc nebyly i po prvnim porodu? moc dekuji za odpoved.

Příprava na porod psychicky i fyzicky

Vaše těhotenství se blíží ke svému konci, čím dál víc se přibližuje tolik očekávané období, období porodu. Stavy spojené s koncem těhotenství mohou být pro těhulku stavy s narušením pohodlí a klidu...

Porod: doba před porodem

Porodem těhotenství vrcholí. Je to doba, na kterou rodiče netrpělivě čekají, doba, kdy přijde na svět jejich vytoužené miminko. K porodu nejčastěji dochází mezi 38. - 42. týdnem těhotenství.

Porod: první doba porodní

Je to doba od začátku pravidelných děložních stahů do úplného otevření děložního hrdla.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce