Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Přirozený porod po císařském řezu: Kdy je tato možnost reálná?

(MUDr. Richard Sabol | přečteno: 78447x )

Pravidlo amerického profesora gynekologie a porodnictví E. B. Craigna z počátku minulého století "Once a Caesarean, always a Caesarean." (jednou císařem, vždycky císařem) platilo dlouhá desetiletí. I dnes je někdy vhodnější volit znovu císařský řez, ale pro zdravé ženy s jednočetným těhotenstvím a odhodláním rodit přirozeně není cesta ke spontánnímu porodu zavřená.

shutterstock.com

Jizva může znamenat komplikace při dalším těhotenství a porodu

Žena, která v minulosti porodila císařským řezem, musí počítat s tím, že následující těhotenství bude zatíženo vyšším rizikem některých komplikací. Výsledkem každého císařského řezu je rána na děloze o velikosti kolem 10 cm, která je chirurgicky uzavřena a postupně se mění v jizvu. Jizva na jakémkoliv orgánu představuje náhradu funkční tkáně vazivem, které postrádá vlastnosti tkáně původní, hlavně poddajnost a pevnost. A toto oslabení je příčinou většiny komplikací.

K nejčastějším patří porušení jizvy při růstu dělohy v těhotenství a nebo ještě závažnější komplikace - prasknutí dělohy v místě jizvy při kontrakcích v průběhu samotného porodu. Tento závažný stav vyžaduje okamžité provedení císařského řezu, aby se zabránilo těžkému krvácení, které ohrožuje na životě dítě i matku.

Rizikem je také abnormální uhnízdění placenty, tedy orgánu, který kromě jiného vyživuje plod v děloze a představuje jakousi bránu či komunikaci mezi matkou a nenarozeným dítětem. Když se placenta založí na přední stěně děložní v místě jizvy po předchozím císařském řezu, může dojít k předčasnému odloučení placenty či abnormálnímu vrůstání placenty do stěny dělohy a následně obtížnému odlučování z děložní stěny při porodu. V extrémním případě - při tzv. akrétní (vrostlé) placentě je spojení placenty s dělohou tak pevné, že jediným řešením je často odstranění celé dělohy ihned po porodu. Pravděpodobnost výskytu této vzácné komplikace roste s počtem prodělaných císařských řezů.

kapitola
Celý seriál
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Vanda

já rodila císařem za použití pumpičku, abych necítila bolest a nemůžu si stěžovat, bolest nebyla vůbec, jelikož mi pumpa vedla analgetikum do rány po dobu 3 dnů a vyšlo mě to jen na 4000


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=pece-o-zuby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 571 lidí

Mohlo by vás zajímat

Poporodní změny na děložním hrdle

porodila jsem dve deti obe cisarskym rezem. pri gyn. kontrole po druhem diteti po sestinedeli mi v cytologii del. hrdla vysly poporodni zmeny. co to znamena a je to bezne i po porodu cis. rezem? proc nebyly i po prvnim porodu? moc dekuji za odpoved.

Porod: příjem na porodním sále

Po příchodu na porodní sál je většinou mamince natočen vstupní kardiotokografický záznam srdečních ozev miminka, maminka je zevně i vnitřně vyšetřena, aby se zjistilo, v jaké fázi porod je .

Porod: první doba porodní

Je to doba od začátku pravidelných děložních stahů do úplného otevření děložního hrdla.

Fyziologický porod

Porod je děj, při kterém je plod vypuzen z mateřského organizmu a oddělí se od matky. Začátek porodu se počítá od doby, kdy se děloha začne pravidelně stahovat a začnou se otevírat porodní cesty. Za konec porodu se považuje vypuzení placenty. Pro rodičku bývají obvykle známkou začínajícího porodu pravidelné stahy dělohy, někdy začíná porod odtokem zkrvavělého hlenu nebo odtokem plodové vody. Zda porod již opravdu začal je možné stanovit pouze vyšetřením.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce