Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Problémy s cévami má většina dospělých

( ČTK | přečteno: 11198x )

Kouření, strava plná cholesterolu, vysoký tlak, cukrovka a málo pohybu, to jsou důvody, proč má většina dospělých problémy s cévami. Největším specializovaným pracovištěm, které ročně udělá až 1500 cévních operací, je Nemocnice Na Homolce v Praze, která přijímá pacienty z ČR i ze zahraničí.

shutterstock.com

"Dobře propracovaným postupem je zavádění drátěných trubiček potažených cévní protézou do výdutí aorty," řekl primář oddělení cévní chirurgie Nemocnice Na Homolce docent Petr Štádler. Oddělení dělá třetinu operací v ČR.

Aorta vede okysličenou krev do těla. Pokud je oslabena, pod tlakem krve se rozšíří. Stěna může být ztenčená po zranění nebo nemoci, vliv má i dědičnost. Pokud praskne, ohrožuje prudké krvácení pacienta na životě. Asi polovina jich zemře dřív, než se dostanou do nemocnice.

 "Výduť dlouho narůstá bez příznaků. Někteří štíhlejší pacienti ji objeví jako pulzující bouli v břiše," uvedl primář. Příznakem hrozícího prasknutí je tupá bolest v břiše, která se šíří v zádech a na hrudníku. Menší výduť stačí kontrolovat. Operace se dělá, až když je riziko prasknutí vyšší než riziko operace. Homolka operuje výdutě také za pomoci robota.

Cévní chirurgové léčí i nedokrevnost dolních končetin. Vedoucí lékař jednotky intermediální péče Petr Šedivý řekl, že kvůli zúžení aorty, pánevních tepen a tepen dolních končetin aterosklerózou jsou svaly hýždí, stehen a lýtek málo prokrveny. Projevuje se to narůstající bolestí ve svalech při chůzi, časem i v klidu a v noci. Na špatně prokrvené kůži se tvoří vředy, hrozí odumření části končetiny.

Léky zabrání zanášení tepen a srážení krve. Důležitý je pohyb, stačí běžná chůze, při ní se vytvoří nový krevní oběh, který obejde zúžená a ucpaná místa. Je také možné při angioplastice balonkem místa zprůchodnit.

Cévní chirurgové léčí také nedokrevnost mozku, působí ji zúžení krčních tepen. To může vést k cévní mozkové příhodě. Léčí se tak, že se tepna na krku otevře a speciální lopatkou se odstraní aterosklerotické pláty.

"Operace není složitá, bohužel se asi u poloviny pacientů problém odhalí až při vzniku cévní mozkové příhody. Jako prevence by bylo vhodné lidem nad 55 let jednou za tři až pět let sonograficky vyšetřit krční tepny. Zjistí se jejich stav a případně včas zahájí léčba," shrnul Šedivý.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Centrální mozková příhoda

Prodělal jsem CMP .RES:Uzávěr A basilaris nad odstupy Aa cerebelli sup.sycení ACP oboustranně z karotického povodí přes zadní komunikanty.Uzávěr CI úseku A vertebralis 1.dx.Je možno tuto diagnosu vyřešit chirurgicky? Jaké jsou další možnosti léčby ,mimo používání léku "PLAVIX".

Mozková příhoda

Několikaminutové znehybnění spojené s poruchou řečijsem měl před tím,než byl zjištěn uzávěr a .basilaris.Stalo se mi to v noci ,syn mě odvezl do nemocnice a tam jsem asi po cca 2 hodinách měl stejnou CMP.Asi za 5 dnů mi byla provedeno na angiolince vyšetření kde mi byl zjištěn výše uvedený uzávěr.Od této doby jsem do dnešního dne CMP neměl.Od r.1999(podzim) jsem chodil na vyšetření k neurologovi protože jsem míval pocity nejistoty (hlava , chůze).Ten mě poslal na sono karotid,kde mi bylo zjištěno zůžení cévy.Jestli toto vyšetření ukazovalo zůžení cévy a následně uzávěr a.basilaris,nebo zůženou karotidu na pravé straně ,to nevím .Naposledy jsem byl na sonu karotid asi v 4/2002 a bylo mi řečeno , že výsledek je stejný jako minulé vyšetření(že se to nezměnilo,je to stejné) Oxiphillin neužívám,nevím jaký postup použít(mimo přivolání sanity a to určitě v každém případě)jaké léky užít na zmírnění nebo možná zastavení nastávající CMP. Děkuji a přeji mnoho úspěchů v životě a v povolání.Velmi jste mi pomohla. Bsonek ivo

Lidé v Česku zbytečně umírají na mozkovou mrtvici

Třicet tisíc lidí ročně v Česku postihne mozková mrtvice. Avšak nejvýše jedno a půl procenta z nich se léčí správně.

Mozkové mrtvice se na začátku špatně poznává

Pocit přeleželé ruky. Třeba i tak se mohou projevit první příznaky mozkové mrtvice. Mnoho lidí je podceňuje.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce