Inzerce

Problémy s cévami má většina dospělých

( ČTK | přečteno: 10007x )

Kouření, strava plná cholesterolu, vysoký tlak, cukrovka a málo pohybu, to jsou důvody, proč má většina dospělých problémy s cévami. Největším specializovaným pracovištěm, které ročně udělá až 1500 cévních operací, je Nemocnice Na Homolce v Praze, která přijímá pacienty z ČR i ze zahraničí.

shutterstock.com

"Dobře propracovaným postupem je zavádění drátěných trubiček potažených cévní protézou do výdutí aorty," řekl primář oddělení cévní chirurgie Nemocnice Na Homolce docent Petr Štádler. Oddělení dělá třetinu operací v ČR.

Aorta vede okysličenou krev do těla. Pokud je oslabena, pod tlakem krve se rozšíří. Stěna může být ztenčená po zranění nebo nemoci, vliv má i dědičnost. Pokud praskne, ohrožuje prudké krvácení pacienta na životě. Asi polovina jich zemře dřív, než se dostanou do nemocnice.

 "Výduť dlouho narůstá bez příznaků. Někteří štíhlejší pacienti ji objeví jako pulzující bouli v břiše," uvedl primář. Příznakem hrozícího prasknutí je tupá bolest v břiše, která se šíří v zádech a na hrudníku. Menší výduť stačí kontrolovat. Operace se dělá, až když je riziko prasknutí vyšší než riziko operace. Homolka operuje výdutě také za pomoci robota.

Cévní chirurgové léčí i nedokrevnost dolních končetin. Vedoucí lékař jednotky intermediální péče Petr Šedivý řekl, že kvůli zúžení aorty, pánevních tepen a tepen dolních končetin aterosklerózou jsou svaly hýždí, stehen a lýtek málo prokrveny. Projevuje se to narůstající bolestí ve svalech při chůzi, časem i v klidu a v noci. Na špatně prokrvené kůži se tvoří vředy, hrozí odumření části končetiny.

Léky zabrání zanášení tepen a srážení krve. Důležitý je pohyb, stačí běžná chůze, při ní se vytvoří nový krevní oběh, který obejde zúžená a ucpaná místa. Je také možné při angioplastice balonkem místa zprůchodnit.

Cévní chirurgové léčí také nedokrevnost mozku, působí ji zúžení krčních tepen. To může vést k cévní mozkové příhodě. Léčí se tak, že se tepna na krku otevře a speciální lopatkou se odstraní aterosklerotické pláty.

"Operace není složitá, bohužel se asi u poloviny pacientů problém odhalí až při vzniku cévní mozkové příhody. Jako prevence by bylo vhodné lidem nad 55 let jednou za tři až pět let sonograficky vyšetřit krční tepny. Zjistí se jejich stav a případně včas zahájí léčba," shrnul Šedivý.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=unor

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Máte zkušenosti se syndromem vyhoření?

69%
31%
Zatím hlasovalo 331 lidí

Mohlo by vás zajímat

Centrální mozková příhoda

Prodělal jsem CMP .RES:Uzávěr A basilaris nad odstupy Aa cerebelli sup.sycení ACP oboustranně z karotického povodí přes zadní komunikanty.Uzávěr CI úseku A vertebralis 1.dx.Je možno tuto diagnosu vyřešit chirurgicky? Jaké jsou další možnosti léčby ,mimo používání léku "PLAVIX".

Lidé v Česku zbytečně umírají na mozkovou mrtvici

Třicet tisíc lidí ročně v Česku postihne mozková mrtvice. Avšak nejvýše jedno a půl procenta z nich se léčí správně.

Aktivní prevence vzniku aterosklerózy

Jedním z mechanizmů, vedoucích ke vzniku aterosklerózy, je nedostatek látek, odstraňujících volné radikály uvnitř cév.

Cévní mozkové příhody

Cévní mozkové příhody představují jedno z nejzávažnějších onemocnění mozku a jsou po infarktech myokardu a zhoubných nádorech třetí nejčastější příčinou smrti.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.