Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.
Zachránce královských životů
Řepík lékařský je významnou léčivou bylinou. Jako hrdina se proslavil již několik století před našim letopočtem. Uvádí se, že jako protijed zachránil život pontskému králi Mithridatu Eupatorovi – odtud i jeho latinské označení – při otravě jater.
Co obsahuje
Řepík obsahuje velké množství tříslovin, léčivých favonoidů a hořčin. Dále menší množství kyseliny křemičité, silic a vitamínu C.
Kde ho najdete
Řepík lékařský nacházíme nejčastěji na slunečných a suchých plochách, při okrajích cest, na mezích a svazích. Řepík lékařský je svým vzrůstem i květy podobný malé divizně. Sběr byliny je nejvhodnější v období od května do srpna. Sbírá se květ i nať.
Jak působí
Široké spektrum látek je odpovědné i za širokou paletu příznivých účinků. Třísloviny a hořčiny například podporují tvorbu žaludečních šťáv. Flavonoidy působí příznivě na cévní stěnu a potlačují celkovou i lokální zánětlivou reakci.
Kyselina křemičitá a silice působí příznivě při mnoha zánětlivých onemocněních močových cest. Nejčastěji se požívá jako součást směsí v močopudných čajích. Svíravého účinků tříslovin je možné využít k obkladům, koupelím i přípravě kloktadel při paradontózách spojených s krvácením z dásní.
Upozornění
Sušení má probíhat rychle. Pokud bylina zhnědne, je již nepoužitelná. Sbírané části by neměly obsahovat zralé plody.
K čemu je řepík používán
Při vnitřním užívání jsou doporučovány dva šálky čaje na den. Působí proti zánětům močových cest, při zažívacích obtížích a dětských průjmech.
Ze zevního použití je nejznámnější a nejpoužívanější blahodárné působení nálevu z řepíku na onemocnění úst a hrdla. Jako kloktadlo se používá prakticky při všech zánětech v dutině ústní, při angínách a krvácení z dásní.
Přidat nový komentář