Rýma

(doc. MUDr. Jan Plzák PhD. | přečteno: 240999x )

S rýmou se setkal každý z Vás. Jistě znáte větu: Léčená rýma trvá sedm dní, neléčená týden.Odborně je definována jako zánět nosní sliznice.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

U lékaře

Jestli Vás skutečně trápí rýma a rozhodnete se navštívit se svými obtížemi lékaře je nutné počítat s tím , že vlastnímu vyšetření bude předcházet krátký rozhovor. Lékař se Vás vyptá na to jak dlouho máte obtíže, jestli nemáte nějaký typ alergie. Důležité je vědět jestli máte zvýšenou teplotu a je-li Vaše rýma doprovázena bolestí hlavy.

Lékař zkontroluje Váš krk i uši. Ne, nespletl se, ví, že přicházíte s rýmou. Ale jak jsme si již řekli, zánět v nose může ovlivnit funkci středního ucha. A často se zánět rozšíří do hltanu či hrtanu nebo i průdušnice.

Vlastní vyšetření nosu spočívá v zavedení nosního zrcátka do nosu a prohlédnutí nosní dutiny. Nos je také možné vyšetřit speciálním přístrojem - endoskopem, který vypadá jako dlouhá tenká trubička. Lékař ji zavede do vašeho nosu, její výhodou je, že je s ní vidět až do nosohltanu. Další velkou výhodou je, že podobně jako lupa zvětší obraz toho, co se vyšetřuje.

Je možné, že lékař bude chtít vědět, jestli vaše rýma není způsobena bakteriemi. Aby to zjistil udělá výtěr z nosu. Nemusíte se ničeho obávat, tenkou štětičkou sáhne do nosu. Štětičku pak odešle ve speciální zkumavce k mikrobiologickému vyšetření. K vyloučení rozšíření zánětu do vedlejších dutin nosních Vás může poslat na rentgenové vyšetření .

Pokud již dodržujete všechny zásady první pomoci při rýmě a lékař nezjistí žádnou komplikaci, je možné, že vám doporučí trpělivost. A zopakuje vám výše uvedenou větu o týdnu či sedmi dnech… Pokud však již dojde k rozšíření zánětu například na vedlejší dutiny nosní či se jedná o vážnější bakteriální infekci, předepíše Vám antibiotika. Případně ještě další léky na uvolnění nosu, případně proti bolesti. Doporučí ležet v posteli.

kapitola
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
sara kosytova
3x

co potrebujeme na leceni rymi

Karolinka
5x

Na rýmu je super sprej Quixx, bez chemie a vedlejších účinků a hlavně rychle zabere. Dávám ho i dětem, jelikož se může dávat i miminkům. Je velice šetrný, ale přesto účinný.

Michaela
3x

Mně ten Quixx teda vůbec nepomáhá.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 63. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

42%
51%
Zatím hlasovalo 370 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Rýma a zánět středního ucha

Virová rýma může být velmi často příčinou akutního zánětu středního ucha, a to zejména u malých dětí.

Počítačová tomografie (CT) neboli "CéTéčko"

Je to nebolestivá vyšetřovací metoda, pomocí které může lékař prohlédnout vnitřní orgány celého Vašeho těla. Poskytuje odborníkovi důležité informace například o Vašem mozku, páteři, kloubech a důležitých hrudních a břišních orgánech. Je to "okno" do Vašeho těla, které není potřeba otvírat.

Nosní polypy

Nosní polypy postihnou asi 4% z Vás, vyskytují se stejně často u mužů i žen. Obvykle jimi trpí více lidé starší.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.