Vysoký cholesterol

(MUDr. Jarmila Křížová PhD. | přečteno: 424193x )

Pokud máte vyšší hladiny cholesterolu i triglyceridů, tak bychom měli správě hovořit o smíšené hyperlipoproteinémii (HLP).

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Časté otázky

Mám zvýšenou hladinu cholesterolu a tuků v krvi a lékař mi nařídil pouze dietu a cvičení. Nechce mi zatím předepsat žádné léky. Je to tak správně?
Ano. Léčbu zahajujeme pouze dietními opatřeními. I kdybyste užívala léky, a k tomu možná po několika měsících stejně dojde, stejně byste musela současná doporučení dodržovat. A navíc každý lék má své nežádoucí účinky, tak buďte ráda, pokud se vaše tuky v krvi sníží jen úpravou diety a sportováním.

Za jak dlouho budu moct léky na zvýšenou hladinu cholesterolu přestat užívat?
Léčbu je ve většině případů nutné podávat trvale. Pokud je léčba přerušena, tak hladiny tuků v krvi opět stoupnou na původní hodnoty. Bylo by možné udělat pokus s vysazením léků, pokud by došlo k velmi zásadním změnám životního stylu, například výraznému zhubnutí nebo zásadní a výrazné úpravě diety.

Je důležitý sport pro snížení hladiny tuků v krvi?
Ano, je to jeden ze základních pilířů léčby. Jaké množství cholesterolu by mělo být v potravě obsaženo a jaké potraviny ho obsahují? Za den bychom neměli přijímat více než 300 mg cholesterolu. Obsažen je hlavně ve vaječném žloutku, v mase, převážně vepřovém, v mozečku, ve vnitřnostech a v másle.

Čím bychom měli mastit?
Ideální je omezit maštění co nejvíce. V přípravě pokrmů preferujte vaření, úpravu na páře nebo grilování před smažením. Když je třeba použít tuk tak nejlépe rostlinné oleje nebo rostlinné máslo. Jaký je rozdíl mezi LDL a HDL cholesterolem? HDL je "hodný" a LDL je "zlý" cholesterol. HDL cholesterol chrání naše cévy a odebírá z nich cholesterol, který vrací do jater. Naproti tomu LDL cholesterol je přenášen z jater do tkání, kde je ukládán a dochází tak k zanášení cév - ateroskleróze.

Mám sníženou funkci štítné žlázy. Může to mít vliv na hladinu cholesterolu?
Ano. Můžete mít zvýšenou hladinu cholesterolu. Až dojde ke srovnání funkce štítné žlázy, pak se znormalizují i koncentrace cholesterolu ve vaší krvi.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Ludvík Staněk
11x

Pokud se chcete opravdu uzdravit a odstranit příčinu vašeho problému diskutovaném na tomto fóru, nabízím Vám zcela nový a vysoce účinný přístroj pro úpravu špatných vlastností krve. Krev, která obsahuje nežádoucí složky není plně funkční, což způsobuje celou řadu vážných zdravotních problémů a komplikací. Přístroj má proto široký záběr na různé nemoci a problémy a proto toto upozornění najdete i v jiných diskusních tématech. Jedná se o nízkovýkonný kapesní laser kombinovaný s nízkofrekvenční pulsní masáží. Laserové ozařování krve je celosvětově uznávanou a velmi dobře vyzkoušenou metodou, avšak problém byl vždy ve způsobu použití (nemocnice, lékařský tým, vysoké náklady,atp.). Zcela nový způsob ozařování krevního řečiště přes nosní dutinu tyto problémy řeší a přístroj je nyní pro jednoduchou obsluhu a nízkou cenu přístupný všem, kdo jej potřebuje. KX LASER je zcela bezpečná registrovaná zdravotní pomůcka, se všeni potřebnými certifikáty. Bližšší Info : www.kxlaser.cz

krankl
5x

tenhle vychvalovaný kxlaser nemá ani zdravotní atestaci, způsobuje to zdravotní potíže, používání je velice nepříjemné, nefunguje to. pozor na to!

Karel
3x

Příspěvek byl odstraněn administrátorem diskuse z důvodu porušení Pravidel diskuse Ordinace.cz.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 49. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se, že můžete mít poruchu štítné žlázy?

Zatím hlasovalo 87 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Jak snížit cholesterol? Hlídejte si pravidelně jeho hodnoty.

Familiární hypercholesterolémie (FH) je nejčastější dědičné metabolické onemocnění, které se vyznačuje několikanásobně zvýšenými hodnotami LDL cholesterolu v krvi, a to už od dětského věku.

Metabolický syndrom: téměř třetina lidí platí svou daň pohodlí civilizace

Metabolickému syndromu se dřív říkalo smrtící kvartet. Spojuje v sobě nemoci, které zabíjí pomalu, tiše a bezbolestně – tedy než vyvrcholí mrtvicí nebo infarktem. Praktické poznatky ze své ordinace o tom, že při léčbě metabolického syndromu vedle moderních léků funguje hlavně úprava životního stylu, přináší MUDr. Eva Pěkná.

Znáte hodnotu svého cholesterolu v krvi?

V České republice stále umírá příliš mnoho lidí na cévní a srdeční choroby. "Když spadne letadlo a zemře sto šedesát lidí, je to na titulních stránkách novin, všichni se o to zajímají. Je to katastrofa.

Vysoký cholesterol

Pokud máte vyšší hladiny cholesterolu i triglyceridů, tak bychom měli správě hovořit o smíšené hyperlipoproteinémii (HLP).

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.