Inzerce

Zánět očního nervu (Oční neuritida)

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 51827x )

Oční neuritida je akutní zánětlivé onemocnění zrakového nervu, při kterém je klinickým projevem postižení zrakových funkcí. Statisticky je toto onemocnění prvním příznakem u 15 až 20 procent pacientů s roztroušenou sklerózou. Proto je nezbytné u pacientů s optickou neuritidou vždy pomýšlet na možnost diagnózy RS a odeslat pacienta k neurologickému vyšetření. Úzká spolupráce oftalmologa a neurologa v tomto případě přispěje k včasné diagnostice RS, adekvátní léčbě a následně může zlepšit prognózu pacienta.

shutterstock.com

Příznaky zánětu očního nervu

Zánět očního nervu (optická neuritida) obvykle postihuje jedno oko, oboustranný zánět je raritní. Zánět očního nervu může zahrnovat tyto příznaky:

  • Bolest při pohybu oka
  • Kolísání zrakové ostrosti během dne v závislosti na fyzickém stavu
  • Porucha barvocitu
  • Snížená zraková ostrost

Tyto uvedené příznaky mohou být projevem autoimunitního onemocnění zvaného roztroušená skleróza. U 15 až 20 procent lidí, u kterých se nakonec vyvine roztroušená skleróza, je zánět zrakového nervu jejich prvním symptomem.

Čtěte také: Malý slovníček očních onemocnění

Příčiny zánětu očního nervu

Zánět očního nervu však nemusí znamenat diagnózu RS, může se vyskytnout i sám o sobě bez zjevné příčiny.

Infekční příčiny jsou vzácné a vyskytují se spíše při přítomnosti dosud nerozpoznaného zánětlivého ložiska obličejové části hlavy (zubu, čelisti, vedlejších dutin nosních). Stejně tak i dříve častější příčina v podobě tzv. specifických infekčních zánětů (jako např. TBC, lues) je v éře očkování a antibiotik už vzácná. Naopak z hlediska infekčních příčin je v dnešní době potřeba pomýšlet na borreliosu nebo na poruchu imunity např. u AIDS. Nejčastější příčinou je dnes tak neinfekční postižení při roztroušené (mozkomíšní) sklerose.

Rizikové faktory

  • Věk - zánět se může objevit v každém věku, ale nejčastěji postihuje mladé dospělé ve věku 20 - 40 let. Průměrný věk nástupu je asi 30 let.
  • Pohlaví - ženy mají více než dvakrát vyšší pravděpodobnost, že se u nich rozvine zánět zrakového nervu.
  • Genetické mutace - některé genetické mutace mohou zvýšit riziko vzniku zánětu optického nervu nebo roztroušené sklerózy.

Diagnostika zánětu

Mezi klinické zkoušky patří vyšetření barvocitu, kontrastní citlivosti a vyšetření zornicových reakcí. Je vhodné nechat nemocného vyšetřit neurologem k vyloučení, či potvrzení roztroušené sklerózy. 

Čtěte také: Co obsahuje komplexní vyšetření zraku?

Komplikace zánětu

  • Poškození optického nervu - většina lidí má po zánětu nějaké trvalé poškození optického nervu, nemusí však mít žádné příznaky vyplývající z tohoto poškození.
  • Snížená ostrost zraku - někdy může přetrvávat ztráta zraku, ale většině lidí se vrací normální nebo téměř normální vidění během několika měsíců.
  • Vedlejší účinky léčby - steroidní léky, používané k léčbě očních neuritid, působí na imunitní systém, tím pádem je člověk více náchylnější k infekcím. Dlouhodobé užívání steroidů může také způsobit řídnutí kostí (osteoporóza).

Léčba zánětu očního nervu

Oční neuritidu je vhodné léčit co nejdříve. Léčba se odvíjí od příčin, které zánět očního nervu způsobily. Základem léčby jsou obvykle kortikosteroidy, které pomáhají snižovat zánět zrakového nervu. Podání je žilní nebo perorální. Pokud dojde k průkazu roztroušené sklerózy, další sledování a léčebná péče je prováděna neurology.

Čtěte také: Zrakový trénink - posilovna pro vaše oči

 

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Anketní otázka

Jak snášíte vysoké teploty?

Zatím hlasovalo 308 lidí
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Odborníci varují: Nenechávejte šedý zákal „dozrát“, je to nebezpečný nesmysl!

Šedý zákal je nejčastější příčinou oslepnutí na světě. Postihne každého druhého člověka ve věku nad 75 let. Jeho operace je dnes naprosto rutinní záležitostí, zákrok trvá pár minut, je zcela bezbolestný a jen v ČR je ročně odoperováno více než 100 tisíc očí. Přesto o této nemoci a o jejím odstranění koluje řada mýtů a polopravd, které mnohdy pacienty vyděsí či od zákroku odradí. Ti pak zcela zbytečně riskují trvalé zrakové komplikace a hlavně sami sebe připravují o plnohodnotný a kvalitní život.

Vidím, že nevidím aneb jak poznáte, že trpíte oční vadou?

Ačkoliv 60 % světové populace trpí oční vadou, pouhá čtvrtina problémy řeší. Ignorováním potíží si však můžete „zadělat“ na další zdravotní trable jako jsou bolesti hlavy či zvýšená únava, ale také nevratně ztratit zrak. Nepodceňujte proto pravidelné návštěvy očního lékaře, obzvlášť pokud pociťujete změny ve vidění. Ukážeme vám, jak se projevují nejrozšířenější oční vady a jak se jich můžete zbavit.

Operace očí a těhotenství? Jde to dohromady!

Máte naplánovanou operaci očí, ale zjistila jste, že jste těhotná? Žádnou paniku, ani jiný stav nemusí být překážkou pro to, abyste zákrok podstoupila. Vše záleží na vašem zdravotním stavu a na konzultaci s lékařem.

Sluneční brýle nejsou jen módní doplněk

Lidské oko je velice starý "vynález" a moderní civilizace mu dává pořádně zabrat. Jednou z možností, jak své oči chránit je používání správných slunečních brýlí. Bez těch se v létě rozhodně neobejdete, a tak jsme pro vás připravili praktické rady, jak poznat dobré sluneční brýle od špatných.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.