Inzerce

Zánět očního nervu (Oční neuritida)

5. listopadu 2015, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 41541x

Oční neuritida je akutní zánětlivé onemocnění zrakového nervu, při kterém je klinickým projevem postižení zrakových funkcí. Statisticky je toto onemocnění prvním příznakem u 15 až 20 procent pacientů s roztroušenou sklerózou. Proto je nezbytné u pacientů s optickou neuritidou vždy pomýšlet na možnost diagnózy RS a odeslat pacienta k neurologickému vyšetření. Úzká spolupráce oftalmologa a neurologa v tomto případě přispěje k včasné diagnostice RS, adekvátní léčbě a následně může zlepšit prognózu pacienta.

foto: shutterstock.com

Příznaky zánětu očního nervu

Zánět očního nervu (optická neuritida) obvykle postihuje jedno oko, oboustranný zánět je raritní. Zánět očního nervu může zahrnovat tyto příznaky:

 • Bolest při pohybu oka
 • Kolísání zrakové ostrosti během dne v závislosti na fyzickém stavu
 • Porucha barvocitu
 • Snížená zraková ostrost

Tyto uvedené příznaky mohou být projevem autoimunitního onemocnění zvaného roztroušená skleróza. U 15 až 20 procent lidí, u kterých se nakonec vyvine roztroušená skleróza, je zánět zrakového nervu jejich prvním symptomem.

Příčiny zánětu očního nervu

Zánět očního nervu však nemusí znamenat diagnózu RS, může se vyskytnout i sám o sobě bez zjevné příčiny.

Infekční příčiny jsou vzácné a vyskytují se spíše při přítomnosti dosud nerozpoznaného zánětlivého ložiska obličejové části hlavy (zubu, čelisti, vedlejších dutin nosních). Stejně tak i dříve častější příčina v podobě tzv. specifických infekčních zánětů (jako např. TBC, lues) je v éře očkování a antibiotik už vzácná. Naopak z hlediska infekčních příčin je v dnešní době potřeba pomýšlet na borreliosu nebo na poruchu imunity např. u AIDS. Nejčastější příčinou je dnes tak neinfekční postižení při roztroušené (mozkomíšní) sklerose.

Rizikové faktory

 • Věk - zánět se může objevit v každém věku, ale nejčastěji postihuje mladé dospělé ve věku 20 - 40 let. Průměrný věk nástupu je asi 30 let.
 • Pohlaví - ženy mají více než dvakrát vyšší pravděpodobnost, že se u nich rozvine zánět zrakového nervu.
 • Genetické mutace - některé genetické mutace mohou zvýšit riziko vzniku zánětu optického nervu nebo roztroušené sklerózy.

Diagnostika zánětu

Mezi klinické zkoušky patří vyšetření barvocitu, kontrastní citlivosti a vyšetření zornicových reakcí. Je vhodné nechat nemocného vyšetřit neurologem k vyloučení, či potvrzení roztroušené sklerózy. 

Komplikace zánětu

 • Poškození optického nervu - většina lidí má po zánětu nějaké trvalé poškození optického nervu, nemusí však mít žádné příznaky vyplývající z tohoto poškození.
 • Snížená ostrost zraku - někdy může přetrvávat ztráta zraku, ale většině lidí se vrací normální nebo téměř normální vidění během několika měsíců.
 • Vedlejší účinky léčby - steroidní léky, používané k léčbě očních neuritid, působí na imunitní systém, tím pádem je člověk více náchylnější k infekcím. Dlouhodobé užívání steroidů může také způsobit řídnutí kostí (osteoporóza).

Léčba zánětu očního nervu

Oční neuritidu je vhodné léčit co nejdříve. Léčba se odvíjí od příčin, které zánět očního nervu způsobily. Základem léčby jsou obvykle kortikosteroidy, které pomáhají snižovat zánět zrakového nervu. Podání je žilní nebo perorální. Pokud dojde k průkazu roztroušené sklerózy, další sledování a léčebná péče je prováděna neurology.

Přečtěte si také

Malý slovníček očních onemocnění

Zrakový trénink - posilovna pro vaše oči

Co obsahuje komplexní vyšetření zraku?

 

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 27 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • pič (vyhřezlá plotýnka) 18. srpna 2019, 18:33:28

  běžte makat a nic vas nebude bolet Diskutovat

 • Martin (Rivotril) 18. srpna 2019, 21:23:15

  skus gerodorm na spanie Diskutovat

 • Petr st. (Rivotril) 18. srpna 2019, 01:01:34

  Ahoj Michale, diky. Dostal jsem anginu, takze atb. byla nutna. Mne nespavost zpusobuji i vitaminy,… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.