Inzerce https://www.lekarna.cz/pripravte-se-na-leto/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pripravte-se-na-leto

Zánět slinivky břišní

( Redakce | přečteno: 537904x )

Zánět slinivky břišní je závažným onemocněním, které Vás může ohrozit na životě.

shutterstock.com

Co Vás čeká v nemocnici

K lékaři se dostáváte s bolestmi břicha a nevolností. Aby se odlišily jiné příčiny obtíží, musí Vás lékař podrobně vyšetřit, zjistit průběh potíží a co jim předcházelo. Důležitá je informace o posledním jídle, případně konzumaci alkoholu, doba trvání bolestí, celkový charakter a průběh obtíží.

Následuje vyšetření vzorku krve, ze kterého je možné zjistit intenzitu zánětu i míru podráždění Vaší slinivky. Pokud vznikne podezření na náhlý (akutní) zánět slinivky, doporučí Vám lékař hospitalizaci. Váš zdravotní stav se může během prvních dnů výrazně zhoršit, je proto nutné nepřetržité sledování, zavedení infuzní léčby (tzv. kapačky) s léčbou bolesti.

Vaše slinivka může být dále vyšetřována pomocí ultrazvuku nebo CT (počítačová tomografie). Obě vyšetření jsou nebolestivá a netrvají obvykle déle než čtvrt hodiny. Pokud je příčinou zánětu kamínek ve žlučových cestách, bývá v současné době doporučováno tzv. vyšetření ERCP (endoskopická retrográdní cholangiopankreatikografie - znázornění žlučovodů a vývodu slinivky). Jedná se o endoskopickou metodu, kdy je Vám zavedena jícnem až do dvanáctníku ohebná trubice s kamerou a drobnými nástroji. Pomocí tohoto vyšetření je možné kamínek odstranit a prohlédnout žlučové cesty i vývod slinivky.

Pokud Vaše obtíže ustupují, začínáte si pozvolna zvykat na normální stravu. Po propuštění do domácího ošetření byste měli dále dodržovat dietu odpovídající stravě posledního dne hospitalizace - tj. omezení tučných jídel, vyloučení smažených pokrmů, kávy a alkoholu.

V případě dlouhodobého (chronického) zánětu slinivky Vás čekají opakované prohlídky u ambulantních specialistů (nejčastěji gastoenterologů). Porušenou funkci slinivky je často třeba kompenzovat užíváním léků, které nahrazují nedostatečnou produkci trávicích enzymů. Pokud v důsledku dlouhodobého zánětu vznikla na Vaší slinivce tzv. cysta. To je dutina vyplněná tekutinou. Tato cysta může být pomocí punkce (dlouhé jehly zaváděné pod CT nebo ultrazvukovou kontrolou) vyprázdněna.

Operace pro náhlý zánět slinivky není v dnešní době častá. Pokud je nutná, provádí se odstranění odumřelé tkáně slivky a výplachy dutiny břišní přes drény zavedené při operaci přes stěnu břišní. Operace u dlouhodobého zánětu slinivky představují nejčastěji odstranění cyst a rekonstrukce žlučových cest.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Ondra
26x

Chtěl bych se autora článku zeptat zda by trvalým důsledkem prodělaného zánětu a nebo zhoršené funkce slinivky a tedy i produkce trávících enzymů mohl být například chronický průjem provázený velmi světlou barvou stolice? Před několika lety mi byl laparoskopickou cestou odebrán žlučník a na krátkou dobu se stolice přiblížila normálu, pak se ale vrátil stav chronického a mnohdy velmi nepříjemně překvapujícího průjmu a to ne jen v případě dietní chyby a nebo velkého stressu. To bych chápal. Předem děkuji za radu, případně za možnost konzultace.

Acispalon
5x

Tak ted nevim,co jeste nemam v brise,kdyz tam neni ani slinivka,zrejme bude v hlave,v konecniku,v zadech a tak pojem bricho je asi jenom zaludek. Podivne,velmi podivne.

Mirka
5x

Slinivka je pod žaludkem. Když ti nefunguje, nestráví se ani trochu jídla z žaludku. Nejdou žádné plyny nahoru ani dolu, nejde stolice, nic. Když se to nespraví, umřeš.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 29. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Onemocnění slinivky břišní

Z chorob břišní slinivky je třeba zmínit tři: akutní a chronickou pankreatitidu (zánět slinivky) a rakovinu břišní slinivky.

Zánět slinivky břišní (pankreatitida)

Slinivka břišní je žláza s vnitřní i zevní sekrecí, uložená před páteří, za žaludkem a v těsném sousedství dvanáctníku, do kterého ústí její vývody. Vyrábí enzymy (bílkovinné katalyzátory) pro trávení všech základních živin - bílkovin (proteázy pepsin a trypsin), tuků (lipázy) i cukrů (amylázy).

Nemoci slinivky jsou většinou odhaleny pozdě

Polštářek pod žaludek. Tak si dříve lékaři vysvětlovali, jakou roli má tato žláza v lidském těle. Dnes se již ví, že její funkce je nenahraditelná.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce