Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Zánět slinivky břišní

( Redakce | přečteno: 537964x )

Zánět slinivky břišní je závažným onemocněním, které Vás může ohrozit na životě.

shutterstock.com

Na co se nejčastěji ptáte?

Může být zánět slinivky nakažlivý?
Jednou z příčin zánětu slinivky břišní může být i infekce. Známý je například zánět slinivky při onemocnění příušnicemi. Tato komplikace je však u příušnic spíše vzácná.

Může zánět slinivky vyvolat cukrovku?
Slinivka břišní je nezastupitelným zdrojem inzulínu - hormonu snižujícího hladinu cukru v krvi. Pokud dojde k těžkému poškození tkáně slinivky zánětem, může být porušená i tvorba a inzulínu. Nedostatek se pak začne projevovat cukrovkou, tj. zvýšenou hladinou cukru v krvi spojenou s dalšími zdravotními komplikacemi

Zbavím se rizika když si nechám odstranit žlučník?
Kameny ve žlučníku mohou být příčinou zánětu slinivky pokud vycestovávají do žlučových cest a ucpávají její vývod. Pokud je tato příčina potvrzena, bývá doporučováno odstranění zdroje kamenů, tj. žlučníku. Ani toto řešení však nemusí být definitivní. Žlučové kameny se netvoří pouze ve žlučníku, ale i ve žlučových cestách. Odstraněním žlučníku i s kameny může však znamenat významné snížení rizika dalšího zánětu. Úplné odstranění rizika není možné vzhledem k dalším vyvolávajícím příčinám zánětu.

Jak dlouho po proběhlém zánětu musím držet dietu?
Dieta představuje vyloučení tučných a přepalovaných pokrmů. Důležitý je zákaz konzumace alkoholu. Trvání dietního omezení může záviset na intenzitě proběhlého zánětu, v zásadě je však vhodné doporučit trvalé dietní omezení.

Může mít zánět slinivky trvalé následky?
Náhlý (akutní) zánět slinivky břišní nezanechává při lehčím průběhu na slinivce známky nemoci. Po ústupu zánětu dojde k úplnému obnovení všech funkcí slinivky. Při dlouhodobém zánětu naopak dochází k nevratným změnám, při kterých je řada funkcí slinivky poškozená. Snížená produkce trávicích enzymu působí zažívací potíže, snížená produkce hormonů (zejména inzulinu) má za následek vznik cukrovky.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Ondra
26x

Chtěl bych se autora článku zeptat zda by trvalým důsledkem prodělaného zánětu a nebo zhoršené funkce slinivky a tedy i produkce trávících enzymů mohl být například chronický průjem provázený velmi světlou barvou stolice? Před několika lety mi byl laparoskopickou cestou odebrán žlučník a na krátkou dobu se stolice přiblížila normálu, pak se ale vrátil stav chronického a mnohdy velmi nepříjemně překvapujícího průjmu a to ne jen v případě dietní chyby a nebo velkého stressu. To bych chápal. Předem děkuji za radu, případně za možnost konzultace.

Acispalon
5x

Tak ted nevim,co jeste nemam v brise,kdyz tam neni ani slinivka,zrejme bude v hlave,v konecniku,v zadech a tak pojem bricho je asi jenom zaludek. Podivne,velmi podivne.

Mirka
5x

Slinivka je pod žaludkem. Když ti nefunguje, nestráví se ani trochu jídla z žaludku. Nejdou žádné plyny nahoru ani dolu, nejde stolice, nic. Když se to nespraví, umřeš.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 29. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Zánět slinivky břišní (pankreatitida)

Slinivka břišní je žláza s vnitřní i zevní sekrecí, uložená před páteří, za žaludkem a v těsném sousedství dvanáctníku, do kterého ústí její vývody. Vyrábí enzymy (bílkovinné katalyzátory) pro trávení všech základních živin - bílkovin (proteázy pepsin a trypsin), tuků (lipázy) i cukrů (amylázy).

Endoskopická retrográdní cholangiopankreatografie, ERCP

Je vyšetřovací a zároveň léčebná metoda pro choroby žlučových cest a slinivky břišní. Žlučové cesty vedou žluč z jater do tenkého střeva. Jejich průchodnost je pro dobrou funkci jater i celého organismu nesmírně důležitá.

Nemoci slinivky jsou většinou odhaleny pozdě

Polštářek pod žaludek. Tak si dříve lékaři vysvětlovali, jakou roli má tato žláza v lidském těle. Dnes se již ví, že její funkce je nenahraditelná.

Akutní zánět slinivky břišní: bezprostřední ohrožení života

Alkohol a onemocnění žlučových cest – dva hlavní "viníci" akutního zánětu slinivky. Zánět přichází náhle a je velice nebezpečný. Často ohrožuje nemocného bezprostředně na životě. Léčba znamená pobyt na jednotce intenzivní péče nebo ARO s infuzemi tekutin, léků a výživy. Do vyléčení zánětu není možné se normálně najíst.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce