Ženšen

(Doc. RNDr. Lubomír Opletal CSc. | přečteno: 46258x )

Všehoj ženšenový, lidově označovaný jako ženšen, není vůbec tak bezpečnou rostlinou, jak se zdá. Je to bájná a žádaná rostlina ke zlepšení a posílení celkového stavu organizmu.

Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Ženšen

Lidský kořen

Všehoj ženšenový (Panax ginseng), lidově označovaný jako ženšen, není vůbec tak bezpečnou rostlinou, jak se zdá. Je to bájná a žádaná rostlina ke zlepšení a posílení celkového stavu organizmu, ale její použití nemusí být v řadě případů bezpečné. Kromě toho se na trhu vyskytuje řada komerčních druhů ženšenu, z nichž některé mají velmi nízkou kvalitu a uživatel platí pouze za jméno.

Co obsahuje

Hlavními obsahovými látkami kořenů jsou triterpenoidní saponiny (ginsenosidy, panaxosidy). Tyto látky mají významnou adaptogenní aktivity – jsou jakýmsi etalonem protistresového účinku, podle kterého jsou porovnávány ostatní adaptogenní rostliny. Většina těchto sloučenin působí také stimulačně na centrální nervový systém, posilují imunitní funkce a mají antikancerogenní efekt.

Drcený kořen ženšenu

Stimulují aktivitu přirozených zabíječů (natural killer cells) a potencují růst nerve growth factor (chrání nervovou tkáň), které se běžně v organizmu vyskytují. Působí v organizmu také antioxidačně a zhášejí volné radikály, brání invazi nádorových buněk.

Další skupinou látek jsou polyacetylenové sloučeniny, které tlumí tvorbu různých typů nádorových buněk. Extrakty inhibují Helicobacter pylori, který má vliv na rozvoj žaludečních vředů, mají protizánětlivé účinky, příznivě se podílejí na normalizaci střevní mikroflóry, snižují hladinu cholesterolu a triglyceridů, snižují inzulínovou rezistenci, zvyšují sexuální aktivitu a vykazují řadu dalších účinků, popsaných na pokusných zvířatech.

Co se používá

Léčivým substrátem je extrakt z kořene.

Jak působí

Extrakty z kořenů se používají jako adaptogenní prostředek ke snížení negativního vlivu stresových faktorů na organizmus, zlepšují duševní pochody (koncentraci, paměť, duševní pracovní výkonnost) a životní elán, výrazně zpomalují stárnutí tkání,stimulují imunitní funkce, zvyšují fyzickou a sportovní výkonnost, zlepšují stavy depresí, strachu, u cystické fibrózy zlepšují stav po infekci tkáně patogenem rodu Pseudomonas.

Zlepšují hojení ozářených a zanícených tkání, zlepšují stav při anemiích, diabetu, zánětu žaludeční sliznice, neurastenii, pohlavní impotenci a mužské neplodnosti, zlepšují chuť k jídlu, odstraňují žaludeční nevolnost, uplatňují se jako pomocný prostředek při léčbě některých typů nádorového bujení, při zánětech střev, průjmech, křečích, revmatizmu a bolestech hlavy.

Možná rizika

Neuvážené použití všehoje přináší mnohá rizika. Obsahové látky mohou způsobit interakce s rostlinami obsahujícími kofein (guarana, káva, čaj) a zvýrazňovat jejich účinek, dále s léčivými rostlinami a potravními doplňky, které snižují hladinu cukru v krvi a s prostředky, které působí proti srážení krve. Všehoj interaguje s velkou řadou léčiv a může tak způsobit nežádoucí vedlejší účinky, hlavně s léčivy snižujícími krevní srážlivost, srážlivost krevních destiček, s antidiabetiky, léčivy používanými v psychiatrii, s kofeinem, furosemidem, imunosupresivy, inzulínem, inhibitory MAO, stimulačními léčivy, warfarinem a řadou dalších léčiv.

Ovlivňuje také výsledky některých laboratorních testů, zejména tromboplastinový, protrombinový a trombinový čas, hladinu glukózy a glukosylovaného hemoglobinu. Může také ovlivnit některá onemocnění, jako např. krvácivost, srdeční činnost, vývoj rakovinných nádorů citlivých na hormony, nespavost, schizofrenii a reakce po transplantaci orgánů.

V průběhu těhotenství a při kojení se všehoj nepodává.

Použití

Ideální je používání standardizovaného suchého extraktu v celkové denní dávce 200-600 mg, rozdělení do několika dílčích dávek. Pokud jsou používány mleté kořeny, doporučuje se 600 mg až 3 g jednou až 3krát denně a to buď ve formě prášku nebo ve formě vodného nálevu.

Někteří jedinci jsou na všehoj citliví a po jeho podání u nich dochází k výrazné excitaci. V takovém případě je nutné přípravek ihned vysadit. Přípravky z všehoje by neměly být používány déle než jeden měsíc; po určité přestávce (2 týdny) je možné zahájit znova užívání.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Zdenek
1x

Příspěvek byl odstraněn administrátorem diskuse z důvodu porušení Pravidel diskuse Ordinace.cz.

Luděk
1x

Příspěvek byl odstraněn administrátorem diskuse z důvodu porušení Pravidel diskuse Ordinace.cz.

Mirka
1x

Příspěvek byl odstraněn administrátorem diskuse z důvodu porušení Pravidel diskuse Ordinace.cz.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 9. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se nákazy koronavirem?

66%
34%
Zatím hlasovalo 169 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Rozmarýn

width="80" height="80" alt="rozmarýn" />Rozmarýn byl hojně používán už v dobách středověku kdy sloužil jako koření, prostředek na zahánění zlých duchů, jako kadidlo a také jako univerzální léčivá rostlina.

Listnatec ostnitý

Větvičky listnatce byly používány jako metlička k čištění řeznických špalků. Odtud i jeho anglické synonymum - Butcher's Broom (řeznický smeták).

Šalvěj

Šalvěj lékařská získala svůj přívlastek pro široké léčebné využití zejména ve středověké medicíně. Příznivé účinky jsou však známy již mnohem déle.

Konjugovaná kyselina linolenová (CLA)

Snažíte se shodit nějaká ta přebytečná kila? Cvičíte a potřebujete něco, co by Vám pomohlo pomoci s nabíráním svalové hmoty? Potom by pro Vás mohla být vhodná CLA.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.