Inzerce

Ženšen

23. prosince 2006, Doc. RNDr. Lubomír Opletal CSc.   |   přečteno: 45714x

Všehoj ženšenový, lidově označovaný jako ženšen, není vůbec tak bezpečnou rostlinou, jak se zdá. Je to bájná a žádaná rostlina ke zlepšení a posílení celkového stavu organizmu.

Ženšen

Lidský kořen

Všehoj ženšenový (Panax ginseng), lidově označovaný jako ženšen, není vůbec tak bezpečnou rostlinou, jak se zdá. Je to bájná a žádaná rostlina ke zlepšení a posílení celkového stavu organizmu, ale její použití nemusí být v řadě případů bezpečné. Kromě toho se na trhu vyskytuje řada komerčních druhů ženšenu, z nichž některé mají velmi nízkou kvalitu a uživatel platí pouze za jméno.

Co obsahuje

Hlavními obsahovými látkami kořenů jsou triterpenoidní saponiny (ginsenosidy, panaxosidy). Tyto látky mají významnou adaptogenní aktivity – jsou jakýmsi etalonem protistresového účinku, podle kterého jsou porovnávány ostatní adaptogenní rostliny. Většina těchto sloučenin působí také stimulačně na centrální nervový systém, posilují imunitní funkce a mají antikancerogenní efekt.

Drcený kořen ženšenu

Stimulují aktivitu přirozených zabíječů (natural killer cells) a potencují růst nerve growth factor (chrání nervovou tkáň), které se běžně v organizmu vyskytují. Působí v organizmu také antioxidačně a zhášejí volné radikály, brání invazi nádorových buněk.

Další skupinou látek jsou polyacetylenové sloučeniny, které tlumí tvorbu různých typů nádorových buněk. Extrakty inhibují Helicobacter pylori, který má vliv na rozvoj žaludečních vředů, mají protizánětlivé účinky, příznivě se podílejí na normalizaci střevní mikroflóry, snižují hladinu cholesterolu a triglyceridů, snižují inzulínovou rezistenci, zvyšují sexuální aktivitu a vykazují řadu dalších účinků, popsaných na pokusných zvířatech.

Co se používá

Léčivým substrátem je extrakt z kořene.

Jak působí

Extrakty z kořenů se používají jako adaptogenní prostředek ke snížení negativního vlivu stresových faktorů na organizmus, zlepšují duševní pochody (koncentraci, paměť, duševní pracovní výkonnost) a životní elán, výrazně zpomalují stárnutí tkání,stimulují imunitní funkce, zvyšují fyzickou a sportovní výkonnost, zlepšují stavy depresí, strachu, u cystické fibrózy zlepšují stav po infekci tkáně patogenem rodu Pseudomonas.

Zlepšují hojení ozářených a zanícených tkání, zlepšují stav při anemiích, diabetu, zánětu žaludeční sliznice, neurastenii, pohlavní impotenci a mužské neplodnosti, zlepšují chuť k jídlu, odstraňují žaludeční nevolnost, uplatňují se jako pomocný prostředek při léčbě některých typů nádorového bujení, při zánětech střev, průjmech, křečích, revmatizmu a bolestech hlavy.

Možná rizika

Neuvážené použití všehoje přináší mnohá rizika. Obsahové látky mohou způsobit interakce s rostlinami obsahujícími kofein (guarana, káva, čaj) a zvýrazňovat jejich účinek, dále s léčivými rostlinami a potravními doplňky, které snižují hladinu cukru v krvi a s prostředky, které působí proti srážení krve. Všehoj interaguje s velkou řadou léčiv a může tak způsobit nežádoucí vedlejší účinky, hlavně s léčivy snižujícími krevní srážlivost, srážlivost krevních destiček, s antidiabetiky, léčivy používanými v psychiatrii, s kofeinem, furosemidem, imunosupresivy, inzulínem, inhibitory MAO, stimulačními léčivy, warfarinem a řadou dalších léčiv.

Ovlivňuje také výsledky některých laboratorních testů, zejména tromboplastinový, protrombinový a trombinový čas, hladinu glukózy a glukosylovaného hemoglobinu. Může také ovlivnit některá onemocnění, jako např. krvácivost, srdeční činnost, vývoj rakovinných nádorů citlivých na hormony, nespavost, schizofrenii a reakce po transplantaci orgánů.

V průběhu těhotenství a při kojení se všehoj nepodává.

Použití

Ideální je používání standardizovaného suchého extraktu v celkové denní dávce 200-600 mg, rozdělení do několika dílčích dávek. Pokud jsou používány mleté kořeny, doporučuje se 600 mg až 3 g jednou až 3krát denně a to buď ve formě prášku nebo ve formě vodného nálevu.

Někteří jedinci jsou na všehoj citliví a po jeho podání u nich dochází k výrazné excitaci. V takovém případě je nutné přípravek ihned vysadit. Přípravky z všehoje by neměly být používány déle než jeden měsíc; po určité přestávce (2 týdny) je možné zahájit znova užívání.

autor: Doc. RNDr. Lubomír Opletal CSc.

Inzerce
loading...
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Zdenek1 poděkování

Příspěvek byl odstraněn administrátorem diskuse z důvodu porušení Pravidel diskuse Ordinace.cz.

Reagovatpoděkovatnahlásit

8. října 2010, 21:46:05

Luděk1 poděkování

Příspěvek byl odstraněn administrátorem diskuse z důvodu porušení Pravidel diskuse Ordinace.cz.

Reagovatpoděkovatnahlásit

20. října 2010, 11:31:25

Mirka1 poděkování

Příspěvek byl odstraněn administrátorem diskuse z důvodu porušení Pravidel diskuse Ordinace.cz.

Reagovatpoděkovatnahlásit

18. března 2011, 19:09:35


Celkový počet příspěvků v diskusi: 9. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Ovesova (ukončení léčby antidepresivy) 15. července 2019, 05:48:57

    Já teď se taky o to pokouším Diskutovat

  • Katarínka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 15. července 2019, 07:39:51

    Dakujem Janka :-) Dnes mám kontrolu u neurologičky tak uvidím. Diskutovat

  • Ovesova (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 15. července 2019, 05:46:40

    Ne snažila jsem se to vydržet bez neurolu a podobně měla jsem lexac ale přišlo mi ze to pak… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.