Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Klasická léčba (chirurgická operace, ozařování, chemoterapie)

Jaké máte zkušenosti s klasickou léčbou. Jak se vám žije po operaci mozku? Co obnáší ozařování a chemoterapie? Pište prosím své zkušenosti!!!

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Odpovědi
Linda

JiB vyslovuji Vám upřímnou soustrast a neskonalou úctu k vašemu výkonu. Váš muž si opravdu uměl vybrat tu nejlepší ženu pod sluncem. Jsem ráda, že jste to do poslední chvíle spolu válčili a že manžel mohl v klidu odejít z vaší náruče. Udělala jste pro něj to nejlepší, co bylo možné a on to jistě věděl a byl vám za to vděčný i když to nemohl říct. Moc na vás myslím a přeji vám sílu do dalších tolik těžkých dní.

JiB
1x

Drahá Mária PŠ,...moc vám rozumím.Naučit se žít bez něj...,ale jak? Rozpláču se při všem, co jsme dělali spolu a už nikdy dělat nebudeme. Můj manžel byl velmi inteligentní, humorný a pohodový člověk, který miloval život. Je tu bez něj prázdno..najednou nevím, co mám dělat. V pondělí bude pohřeb a co pak? Najednou všechna práce nedává smysl..proč bych měla udělat tohle či tamhle to. Děti máme dospělé,...najednou nemusím nic... tak jenom tak sedím a koukám.Musím si odpočinout, ale nemohu spát...stále si říkám,...tak a co teď?

JiB

Drahá Lindo,...děkuji za vaše slova. Dělala jsem, jen to co jsem považovala za správné. Celý život mi byl oporou. To je to nejmenší, co jsem mu mohla naposledy dopřát ... odejít v klidu, v lásce .... v pokoji.A jsem moc ráda a vděčná za to, že mi to dovolil. Teď nemám absolutně sílu na nic, ale budu se muset naučit bez něho žít. Hodně sil i vám.

Lenka Horová

Milá JiB, přijměte, prosím, mou upřímnou soustrast. L.

Hanča
1x

Milá JiB, přijela jsem z dovolené a musela jsem si přečíst, jak bojujete... Tak, jak už to dělám dávno, a stále ještě od té doby, co 31.1. umřel můj tatínek. Máte můj obrovský obdiv. A také trochu Vám závidím, i když moc dobře vím, jak strašně těžká byla doba, kdy jste pečovala o manžela a jak strašně těžká doba Vám nastává teď. Náš tatínek nežil ani tři měsíce. Ještě do konce roku byl docela v pořádku, spíš jsem dělala řidiče a tak trochu společníka jemu a mamince. A pak to šlo rychle. Jeden zápal plic, druhý, nemocnice, kapačky, kyslík... A poslední den, kdy nám u něj ani nedovolili zůstat :-/ Chtěla jsem toho pro něj udělat mnohem víc! Zařizovala jsem domácí hospic, doufala, že ještě bude líp. A nakonec nám nebylo dopřáno udělat skoro nic. Já vím, že to takhle bylo pro něj nejspíš lepší (až na ty poslední dny v nemocnici). Neměl bolesti, neprodělal epileptický záchvat, neochrnul, alespoň ne úplně. Na plenách byl týden. To spíš nám, co jsme tu zbyli, najednou zůstal pocit neskutečna, tak rychle to skončilo. Vrátila jsem se teď z dovolené s maminkou. Vždycky jezdili spolu. A až teď najednou k nám přichází smutek. Viděly jsme ho pořád před očima a zapálit za něj svíčku v kostele pro slzy skoro nešlo. Až po půl roce šok přechází a nastává opravdový smutek. JiB, Vy jste dala manželovi ze sebe tolik, že kus z Vás odešel s ním. Ale kus z něho musel zůstat ve Vás. Přeji Vám hodně sil. Ale také teď nádherných vzpomínek. Ty už Vám nikdo nevezme. Upřímnou soustrast. Hanča

JiB

Milá Lenko Horová, děkuji ....velmi často na vás vzpomínám. Jak vše zvládáte, jak se nyní máte.

JiB
1x

Milá Hančo, děkuji za vaše slova. Dnes je to 3 týdny, co můj manžel odešel...nějak mi to stále nedochází. Připadám si úplně prázdná....bez energie, bez chuti k čemukoliv... vůbec nevím, co mám dělat...tak nějak je mi všechno jedno.Je to moc těžký...

Lenka Horová
1x

Milá JiB, u nás je situace už několik měsíců stejná - manžel je trvale ležící, nijak nekomunikující, ani oči neotvírá, hýbá jen jednou rukou, a to jen tak, že si ji buď dává za hlavu, nebo se občas snaží podrbat (ale má v ní třes), ale zatím aspoň dobře jedl a pil. Včera ale nesnědl prakticky nic - když už si sousto ukousl, tak u kousání usínal a hrozně dlouho trvalo, než to spolknul. Oběd trval hodinu a půl a vlastně ho prospal. Po poradě s lékařkou dnes nasadím Nutridrinky a uvidíme. Nějakou dobu jsme teď doma byli relativně v klidu, nijak se nezhoršoval, dokonce pořád dostává chemoterapii, krevní obraz má dobrý, ale teď jsem zase dostala strach, co bude dál. Chtěla bych, aby byl na tom aspoň tak, aby mohl být doma. JiB, držte se, moc na vás myslím, je mi vás tak líto... Lenka

Lenka Horová

Tento týden je to 19 měsíců od stanovení diagnózy.

Biba

Tak mamku bohuzel odvezli v patek zase do nemocnice. Mela zachvat ale probrala se tam jen na chvili a jinak porad spi.Vcera jeste reagovala rikala jsem nekolikrat jestli vnima at zamrka a vzdy zamrkala dnes uz ne. Rano mela horecku a ma I zanet na plicich a ty zachvaty se pry I pres zvyseni medikace zase opakovaly. Je na JIP. Vysetreni CT je pry zase v poradku ale tlak mela 79 na 39. Dr se ptal jak jsme vse zvladali zda neuvazujeme o LDN ze jestli to dobre dopadne tak to bude jeste tezsi nez doted a ze je obdivuhodne ze se takhle starame. Rekla jsem, ze si vezmem maminku zase domu. Cekam na zazrak hlavne aby se brzy probudila protoze to dlouhodobe spani neni dobre.

Biba

Maminka ma silny zapal plic a Dr rikala ze asi dnes umre. Byli jsme tam s prestavkami az do ted je to moc moc smutne nejhorsi kdyz mluvite hladite a neprichazi zadna odezva uz se na vas neusmeje uz si nerekneme ze se mame moc radi coz jsme si rekli mnohokrat ale co bych za to dala kdybych to slysela znovu uz mi nerekne moje zlata holcicko. Jeste vcera mi pripadalo ze lod na ktere maminka pluje je nekde uprostred a my jsme na jednom brehu a na tom druhem brehu je smrt a dnes je mi tak uzko a ta lod se vzdaluje....Je to strasne smutne a asi jen vy kteri jste tu a zazili jste to stejne me dokazete pochopit....

JiB
1x

Drahá Lenko Horová,..je mi to moc líto. Moc na vás myslím,..vím, kde se nyní nacházíte .... hodně sil a pokuste se nechat si manžela doma až do konce. Budu na vás stále myslet.

JiB

Drahá Bibo, .. myslím na vás. Věřte, že pokud vaše maminka neměla šanci se vyléčit, je to takhle to nejlepší. Modlím se za vaši maminku i za vás.

Biba

Dnes večer moje milovaná maminka zemřela. Moc moc to bolí........

JiB

Drahá Bibo,...upřímnou soustrast...je mi to moc líto.

Linda

Bibo! Upřímnou soustrast! Hodně síly v této těžké době Vám i ostatním. Lence ... a JiB odvahu do dalšího života. Je to tak smutné tady na tom fóru. Snad čas to nějak všechno utřepe a zase nám bude líp.

Biba

JiB a Lindo moc vam dekuji. V prvnich dnech po srmti se mi porad honily v hlave myslenky na ty posledni dny maminky. Ted zase se mi vybavuji ty zacatky nemoci a vsichni co ji meli radi nechapou jak je mozne ze ona tak vitalni osoba dostala takovou nemoc a ze to slo tak rychle. Porad ji vsude vidim a zdal se mi i sen ze mi v nemocnice rekli ze umrela ale ja sla k jeji posteli a ona zila a sedla si na posteli. Rikala jsem ji mami uteceme z nemocnice a ona se zvedla a zacala se vzdalovat a v tom jsem se probudila. Vim ze na nas z nebicka kouka a jednou se s ni zase setkame. Kdybyste chtely si popovidat i osobne muzeme se domluvit. Mame toho dost spolecneho.

JiB
1x

Drahá Bibo,moc vám rozumím...já zase přijdu domů a zavolám ahojky už jsem doma a teprve pak mi dojde, že vlastně volám do prázdného domu.Ráno říkám dobré ráno miláčku a večer mu dávám dobrou noc. Nemůžu si zvyknout. Asi to bude trvat ještě dlouhou chvíli než to úplně přijmeme a zvykneme si na to,že už tu s námi fyzicky nejsou. Bibo, moc na vás myslím, hodně sil a duševního klidu...naše milované zpátky nevrátíme...je to definitivní a jediné, co nám zbývá je věřit,že tam na nás počkají a že se jednoho dne opět sejdeme. Do té doby jediné, co jim můžeme ještě dopřát je, aby tam nahoře měli klid a věděli, že mi taky dole to zvládáme.

Vašek

Bohužel též mám zkušenost. Takže třeba pár postřehů. Na obtížné polykání existuje zhušťovadlo tekutin (reklamu dělat nebudu - doporučuji spíše to německé). Při zakašlávání posadit, případně lépe postavit. K léku proti otoku minimum sladkého, lék proti sraženinám (DX) nevysazovat v případě, že lékař nerozhodne jinak - akutní nebezpečí tromb.. Je dobré mít něco po ruce na zklidnění záchvatu ( AP). Hlídat tep (vysoký něco se děje... např močový měchýř - vyprázdnění, bolesti apod.) Tolik ve zkratce a přeji hodně sil. V.

Marika

Nikde som nezažila toľko bolesti ako v tejto diskusii. Ale ani toľko lásky a obetavosti.Pripadáte mi ako moja rodina. Spája nás rovnaký problém a aj rovnako smutný koniec.Keď som hľadala pomoc pre svojho manžela natrafila som na tieto stránky ale veľmi som sa ích bála čítať. Postup choroby ma donútil vrátiť sa sem a môžem povedať,že mi to veľm, veľmi pomohlo. Nepriateľa treba spoznať aby sme vedeli ako mu čeliť. Vaše skúsenosti mi pomohli najviac.Zažila som s každého príspevku kúsok, len u nás sa to zhustilo do piatich mesiacov. Bojovala som s lekármi s úradmi a mám zlý pocit,že môj manžel nedostal ani šancu.Počiatok choroby bol taký,že môj manžel sem tam ,,breptol",n o nikdy by ma nenapadla táto šialená diagnóza. A on mi oponoval,že ho moc pozorujem. Potom mu ovisol kútik úst a to už išiel k lekárke tá usúdila prievan ale poslala ho na neurológiu. Tam bol hospitalizovaný a po CT určili mozgovú porážku. Po 5-tich dňoch šiel domov a stav sa stále zhoršoval. Čím ďalej horšie rozprával, zle sa mu jedlo aj prehĺtalo. Stále som na to upozorňovala a oni tvrdili,že je to dôsledok porážky. Nikoho nenapadlo urobiť MR. V zúfalstve som ho vzala na neurologickú pohotovosť a tam to už všetko začalo. Primár mi povedal,že je tam nádor, je zhubný a manžel bude ležiak a dáva mu 6 mesiacov a liečba na to nezaberá. Vzal mi nádej hneď.Bolo to strašnéééé,nechápala som,nedalo sa mi dýchať ani stáť,taký šialený strach som ešte nezažila.Operáciu navrhli ale odkladali ju 3 týždne.Nádor sa operovať nedal,bola na ňom cista tú vypustili. Po operácii to vyzeralo lepšie. Manžela poslali domov a my sme sa tešili. Bohužial 5 dní, pretože ho poslali bez liekov a jemu zatiaľ prestala fungovať pravá strana tela.Nechápem ako ho neurochirurg mohol poslať bez dexametazónu. Škody sa už nedali napraviť.Medzitým lekár patológie šiel na dovolenku a neposlal manželove vzorky na výskum a tak stratil ďalší čas. Vyvolávala som po všetkých histologických ústavoch v republike. Musím povedať,že mi vyšli mimoriadne v ústrety a promtne to vyhodnotili a poslali na môj mail. Bežala som za onkológmi aby už konečne začali aspoň nejakú liečbu.Medzitým manžel už veľmi zle chodil tak nechceli predpísať Temodal.Nakoniec sa podarilo, no na onkológiu som ho už doviezla na vozíku a rozprávať nevedel.Najhoršie na tom všetkom bolo,že všetko vnímal a všetkému rozumel.Stihli mu dať 6 ožiarov a na chemo už nedošlo. manžel veľmi slabol dostal infekciu plúc močových ciest a mal veľmi zlý krvný obraz. Previezli ho na interné a tam po 3 dňoch upadol do kómy a po 4 dňoch 29.9.2017 zomrel. utrpení. Bol pokojoný. Mohla som ho naposledy objať rozlúčiť sa a aj keď mi srdce išlo puknúť bola som pokojná.

Marika

Chcem Vám všetkým poďakovať a prajem veľa šťastia a zdravia do života. Novým hľadajúcim veľa nádeje. Hľadajte,skúšajte nestrácajte nádej ale sa aj pripravte a dohliadajte na vaších blízkych s touto hnusnou diagnózou. Ja sa teraz musím popasovať zo životom sama. Čakajú ma rôzne praktické problémi,mám aj strach a nemám energiu ale moc ma teší,že môj milovaný muž má pokjoj.Nejdem sa z toho spamätať.Všetky vzletné vety a rady o pozitívnom myslení sa mi zdajú hlúpe a nezmyselné.Myslím na Vás všetkých čo ste túto strašnú tortúru prežili a pomáha mi to žiť. Na mamu Medúzu,na Páju na Jib na Lenku,Jakuba a na neskutočného hrdinu Martina a na ostatných čo tu napísali. Poradiť novým,ktorí tu budú hľadať pomoc môžem tým aby dohliadali na lekárov aj sestričky. Treba sa pýtať a trvať na vyšetreniach. Sledovať lieky aké dávajú.Ku koncu som bojoval za Morfín,pretože nebotyčný hlupák primár usúdil,že stačí Novalgín a mozog ,že nebolí. Starostlivosť a polohovanie. Pýtať zdravotné pomôcky od poisťovne. Musím povedať,že nám VZP pomohla rýchlo bez byrokracie. Dali mi polohovaciu posteľ,antidekubitný madrac,invalidný vozík aj toaletné kreslo. Sú to neoceniteľné pomôcky a len od Vás som vedela,že ích budem potrebovať,pretože som vedela postup choroby.V nemocnici som manžela chodila kúpať,žiadala som aby ho polohovai a natierali a dávali mu piť. Popísala som mu kartičky,z rôznymi nápismi.Na alternatívnu liečbu som financie nemala ani by som to nevedela pozháňať a osud bol tak nemilosrdný,že nedal ani šancu. Nepomohli ani modlitby. Možno časom poochopím,že to takto bolo lepšie,neviem. Z dobrého môžem povedať len,že manžela nič nebolelo,epi záchvat mal len raz, slabý, 4 dni pred koncom. Chutilo mu jesť aj keď tekuté mu zabiehalo.Mohla som sa o neho starať doma aj v nemocnici.Bol veľmi silný muž a nikdy nestenal, nesťažoval si a ešte mňa utešoval aby som sa nebála. Ešte vám chcem napísať jednu zvláštnu udalosť. Keď môj manžel upadol do kómy modlila som sa už len za jeho rýchlu a milosrdnú smrť. Bol opuchnutý samá modrina ale po tom morfíne už len pokojne spal.Núkali mi,že pošlú k nemu farára,no môj manžel to neznášal a tak som odmietla a aj ja so cítila veľké sklamanie,že nás Boh opustil. Na štvrtý deň som bola za ním ako vždy a keď som ho hladkala, myslela som na to koľko ešte bude trpieť.Dala som mu predsa zavolať farára,pretože moja veriaca suseda na mňa tlačila a pomyslela som si,že tým neublížim. Ja som sa rozprávala na chodbe s kolegom a ako dal manželovi farár posledné pomazanie manžel vydýchol a zomrel. Sama tomu nerozumiem. Bola som smutná a šťastná zároveň. pretože sa mu veľmi uľavilo a bolo po utrpení a môj milovaný muž má už pokoj a že raz určite budeme spolu.

Lenka Horova
2x

Ve čtvrtek 5.10. můj manžel zemřel. Byl doma a já jsem tam byla do poslední chvíle s ním. Lenka

Marika

Úprimnú sústrasť Lenko,bojvala ste statočne.Aj Váš príbeh mi bol veľkou oporou.Určite máte veľmi ubolenú a zranenú dušu. Mne pomáha pomyslenie,že naším drahým je už len dobre a nič ích nebolí. Prajem vám už len dobro a pokoj do ďalšieho života. Ďakujem,že ste sem písala,veľmi to pomôže ďalším nešťastníkom,ktorých čaká podobný príbeh a nerovný boj s touto strašnou diagnózou.

Mária PŠ

Milá Lenka, príjmite moju úprimnú sústrasť.

Biba

Lenko, přijměte prosím upřímnou soustrast. Po nějaké době jsem se sem podívala a vzpomínám, jak se všichni máte. JiB, jak se cítíte? Mariko, děkuji i Vám za popsání boje s touto zákeřnou chorobou. Tušíte příčinu proč ji manžel dostal? A ostatní? Hodně jsem o tom přemýšlela a myslím, že v tom bude hrát velkou roli psychika a snížená imunita.Všechny vás objímám na dálku a držte se, přeji vám abyste se zase uměli radovat ze života, i když vím, že je to těžké.

Marika
1x

Ja si myslím,že spúšťačom choroby u môjho manžela bola psychika. Súrodenci ho nepekne podviedli o rodičovský byt a on ím to nevedel zabudnúť ani odpustiť. Inak mal veľký životný nadhľad. Bol v pohode problémy si moc nepripúšťal a spával dobre. Proste vedel vypnúť. Táto zrada od súrodencov bola nečakaná pretože spolu v pohode vychádzali.Viem,že sa tým trápil. Pred dvoma rokmi mu robili magnetickú rezonanciu pre inú diagnózu a nebolo tam nič. Ani stopa po nádore, ani náznak. Preto to bol pre nás šok i keď on netušil čo bude a veril vo vyliečenie. Komplikácie čo nastali a zhoršujúci stav pripisoval ožarovaniu a veril,že to vymizne. Našťastie upadal do milosrdného spánku. Najskôr som sa modlila aspoň o dva roky jeho života teraz s odstupom času som rada,že to išlo rýchlo. Bála som sa tých hrozných následkov ktoré tu láskavé ženy opisujú. A som rada,že už nemohol ísť na internet,takže netušil čo ho čaká. Práve dnes som bola vrátiť vozík a prídu aj po posteľ.A čuduj sa svete, po pol roku mi odsúhlasili opatrovateľský príspevok.Je mi veľmi smutno no musím riešiť aj praktické problémy sle to je nič oproti tomu šialenému strachu čo som zažila pri študovaní tejto hnusne a nemilosrdnej diagnózy . Všetkých Vás pozdravujem. Veľmi by som chcela vedieť ako sa všetci máte,ako to zvládate bez svojích drahých. Neviete niekto ako sa má Martin? Jeho obdivuhodný boj mi dodával veľkú silu.A tá psychika je určite veľmi dôležitá, problémy púšťať preč nemotať sa v ních dookola. Viem,ľahko sa to hovorí no možno nás táto hrozná skúsenosť všetkých niekam posunie. Veľa šťastie a pokoja,priatelia.

Linda
1x

Upřimnou soustrast Lenko. Vydala jste ze sebe vše a váš muž to věděl. V té velké bídě měl to velké štěstí, že mohl být s vámi až do konce. Přeji vám hodně síly a odvahu žít dál. Panebože, ať napíšu cokoliv, všechno je zbytečný a marný. Je to prostě na houby! Držte se! Potrvá to, ale časem bude líp.

JiB
1x

Lenko Horová, přijměte ode mně upřímnou soustrast. je moc dobře,že jste byla s manželem doma a je velikým darem od něho pro vás, že Vám dovolil být u toho, když překračoval bránu tohoto světa. Určitě jste si všimla, zvláštního klidu, když Váš milovaný manžel naposledy vydechl. Nevěděla jsem co to bylo, až později sestřičky z domácího Hospice mi vysvětlily, že to bylo rozloučení a poděkování za to, že jsem ho doprovázela. Je pravdou, že jakkoliv mně bolí jeho odchod a moc se mi stýská, stále cítím zvláštní klid a vyrovnanost. Moc Vám přeji, aby i vy jste pocítila a uvědomila si ten zvláštní dar, který dostane každý, kdo doprovází umírajícího.Já se pomalu učím žít dál. Je to chvílemi moc těžké, ale vím, že našim milovaným už je dobře a to mi pomáhá pomalu se navracet do normálního obyčejného života.

JiB
1x

Drahá Mariko, upřímnou soustrast. prožila jste stejně těžké chvíle, jako mi všichni tady na těchto stránkách.Statečně jste bojovala a stále při svém manželova až do samého konce. Klid, o kterém se zminujete, když váš manžel naposledy vydechl, byl darem pro vás od vaše manžela. Děje se to prý pokaždé, když umírající vám dovolí být u toho, když překračuje bránu tohoto světa. Dá vám trochu nahlédnout za bránu pozemského života. Zkuste nepřemýšlet již o tom, jak to bylo a co mohlo být jinak, zbytečně se budete trápit výčitkami. Mně pomáhá si vzpomenout na ten zvláštní klid, když manžel odcházel. Jestli smrt je tak klidná, jako pocit, který jsem měla a klid,který jsem cítila .... pak je všechno v pořádku...naši manželé nemohou být na lepším místě. Jen odešli o něco dříve než odejdeme my. Snažte se žít dál, tak jako se snažím i já....moc vám přeji,aby jste měla hodně sil a s láskou a klidem se vyrovnala s odchodem vašeho milovaného manžela a nabrala nový vítr a směr ve vašem životě. Věřím,že jednou se opět setkáme, tak at máme co vyprávět...

Petr z Plzně

Ahoj a dobrý den. Jsem tu nový. Je mi 34 let a ziju sam se svym 6ti letym klouckem,ktery pro me znamena cely svet. Pred půl rokem jsem začal pozorovat zmenu chuti a vuni. Prisuzovali to prodelanemu zanetu dutin.V lete jsem byl s malym u more a po navratu se vse zhorsilo. Po vsech moznych vysetreni mi,kdy me ujistovali,ze vse je v poradku,ze nasli jen centimetrovou cystu v ledvine a to ma skoro kazdy,mi sdelili,ze mam nejspise papilom chorodalniho plexu v postrani komore dle nalezu z MR. Vetsinou pry byva nezhoubny,ale nemohou rici s jistotou. Zhroutil se mi svet. Pred malym delam jakoby nic. A jinak jsem uplne mimo. Nedovedu si predstavit,co me ceka,jestli preziju,jestli budu pri smyslech a jak dlouho. Bojim se,ze tu necham cvrcka samotneho,tolik tu s nim chci byt. Nikdo mi zatim nerekl nic vic.Zitra 20.10. mam zavolat,jak se usnesli na konsiliu ve FN Plzen. Mam moznost se i objednat do UVN k p.Benesovi. Nevim,jak postupovat,co delat,asi se potrebuji svěřit. Mozna nekdo neco poradite. Dekuji za kazdou zpravu

Marika

Milý Petr,viem,že je to pre Vás šok. No neklesajate na duchu. Váš nádor má dobré prognózy. Možno bude nezhubný a malého gradingu. Stále máte veľkú šancu oproti ľuďom s tejto skupiny.Určite podstúpte liečbu a popri nej máte čas skúšať všetky alternatívy. Prečítajte si o svojej diagnóze všetko dostupné a na zahraničných stránkach,/pomocou prekladača/ poradia Vám. Máte veľkú nádej,že sa vyliečite a tu budete pre svoho chlapčeka. Toto je odkaz od veľkého odborníka na rakovinu: Profesor Šlampa pacienty s mozkovými nádory povzbuzuje: „Za svou dlouholetou praxi jsem už viděl více případů nemocných se zhoubnými nádory, kterým se nedávala žádná šance k vyléčení. Přesto došlo k vymizení choroby. To platí i pro nemocné s mozkovými nádory,“ říká. „Je-li stav pacienta takový, že může absolvovat standardní léčbu, rozhodně ji doporučuji. Řada klinických studií popisuje dlouhodobé přežití pacientů i u nejzhoubnější varianty nádorů mozku – glioblastomu – po operaci s následnou radioterapií a chemoterapií. Nebojte sa máte čas a veľkú nádej aj veda napreduje.Moc Vám držím palce.

Linda
1x

Ahoj Petře! Tvoje situace je šílená, ale Marika Ti to píše dobře. Seš mladej a silnej chlap. Máš velikou šanci se uzdravit. Pokud můžu poradit, tak nespoléhej pouze na doktory. Řiď se taky vlastním selským rozumem a snaž se najít alternativy, jak nemoc zastavit. Je jich homada a ne všechny jsou předražené. Kamarádka mojí maminky např. zvítězila nad rakovinou prsu 40ti denním půstem. Už je to deset let. Je zdravá. Nedá se vyloučit, že se to budoucnu vrátí, ale v tvém případě je deset let velká výhra pro tvého synka. Osobně si myslím, že změna stravy nemůže být na škodu. Podívej se na stránky pana Jaroslava Zajíčka (zdraví-az). Je tam vše podrobně popsáno a v diskuzním fóru najdeš spoustu užitečných rad a informací. Já osobně jsem řešila bolesti kloubů a zad, nicotný problém v porovnání s tebou, ale během 3 měsíců byl zcela vyřešen a téměř nic to nestálo. Škoda, že náš tatínek se nechtěl omezovat, možná by mu to taky pomohlo. Držím ti palce moc a moc!

Petr z Plzně

Ahoj. Dekuji vam za podporu. Situace je takova,ze jeden z nejlepsich lekaru mi rekl na MR,ze tam mam ten plexus papilom. V nasi nemocnici chteji ale presnejsi MR,pro lepsi prukaz. Tam jdu 23.11.17 Takze ted premyslim,co a jak. Sleduji se jak nikdy,takze když me boli hlava,hned si myslim,ze je to k tomu. Bojim se,aby po dalsi MR nerekli neco horsiho,i kdyz i tohle je pro me hrozne. Doufam a preji si,aby se to treba dlouhe roky jen sledovalo. Preci jen je to uprostred mozku a musi jit pres nej. Bojim se,ze bych se z narkozy vubec neprobudil a nebo jako lezak. Takze nybi nezbyva jen cekat. Snad nebudou zkazene Vanoce :(

Petr z Plzně

Nyni nezbyva nez...

JiB

Petře, myslím na vás, jak jste dopadl?

Marika

Aj ja na Vás myslím Peter. Dúfam,že je to dobré. Moc Vám držím palce. Napíšte ako sa Vám darí. Zdravím aj ostatných spolupútnikov na tejto ťažkej ceste.

JiB
1x

Marika, jak se máte, jak se vám daří?

Marika

Milá Jib. Mne sa po tomto zážitku žije divne. Hnevám sa na osud. Nie za to,že sa to stalo manželov,i ale za tú odpornú diagnózu bez šance. Rakoviny je na svete veľa,no nádor na mozgu sa mi zdal rarita a až teraz vidím ako veľa ľudí to postihuje.Najhoršie je,že na tento nádor nič nezaberá.Ja by som najradšej tiež zomrela akosi nevidím dôvod načo tu byť a ďalej sa plahočiť životom. Zmenilo ma to vnútorne,dokonca a moje zvyky a obľúbené činnosti sa zmenili.Na vieru v Boha nemôžem ani pomyslieť. Hľadám pomoc v knihách a pomáha mi pomyslenie,že aj iný majú trápenie a snažia sa žiť ďalej.Aj Vás obdivujem ste pre mňa veľkým príkladom a myslím aj na ostatné ženy s týchto stránok. Musím povedať že z toho zla čo som zažila ma tešia tie dobré veci čo sa diali. Manžel mohol byť doma dať si pivko, ktoré mal tak rád aj cigaretu a nič ho nebolelo celý čas. Verím,že je na dobrom mieste s ľuďmi čo mal rád a,že budeme zase spolu veď čas je relatívny. Mám aj dosť praktických problémov a nemám silu ích riešiť. Pol roka som v kuse niečo riešila. Teraz som vďačná,že to nebolo dlhšie.Tak teraz liečim seba, tichom a pokojom. Veľa ľudí hľadá pomoc a dobrú radu keď sa dozvie túto diagnózu. Na Slovenských a stránkach je toho málo. Napísala som tam a dala som aj odkaz na túto diskusiu,pretože aj mne to najviac pomohlo. Chodím sem v nádeji,že sa liečba u niekoho pohne dobrým smerom a aj preto,že mi tu pripadáte všetci ako rodina aj keď niektoré príspevky sú už hodne staré. Drahá Jib ďakujem za záujem,prejem Vám a ostatným aby pre nás bol tento strašný zážitok aspoň v niečom prínosom. Ja hľadám svetlo na konci tunela. Ešte Vám poviem,že manžel pred 4-mi podpísal zmluvu z Jeséniovou fakultov v Martiine ,aby jeho telo bolo použité na vedecko-výskumné účely.Možno práve tým prispeje k posunu pri liečbe a tejto svinskej diagnózy.e to môj hrdina.Zo srdca Vás Jib aj ostatných zdravím a prajem pokoj a energiu do života.

Marika

Jib, píšem sem adresu na svoj mail. Ak by ste mala niekedy dlhú chvíľku, rada si pohovorím o všeličom aby som nezahlcovala tieto stránky. Na počítači som samouk ale niečo napísať viem. Tak sa môžete ozvať. [email protected]

Petr z Plzně
1x

Ahoj. Zatim čekám. Zítra tj 29.11. budu volat své neurolozce,zda jiz ma zpravu z nemocnice a jaky bude dalsi postup. Stve me jak to chodí. V nemocnici mi nic nereknou,ze zprávu poslou lékarce,ktera si vyzadala vyšetření,jenze ta me ma zas pri prukazu patologie poslat na onkocevni nemocnice. Vse se jen zdrzuje. Jsem nervozni,bez energie. Litostivi,snazim se drzet pred synem. Casto ted premyslim,co bude. A zda smrti vse konci. Hodne o tom ctu a nevim. Vytváří mozek nase vedomi,nebo vedomi je neco,co bude pokracovat? Tak jak ho vnimame asi ne. A toho se děsím. Obcas me chytaji tlaky a bolesti hlavy uprostred hlavy. Nevím zda je to k nadoru ci k psychice. Lecim se i pro uzkostnou poruchu. Takze v kombinaci s tim co bude je to dost intenzivní. Zitra se ozvu

Marika
1x

Milý Petr, skúste zahnať obavy, určite máte veľkú šancu oproti diagnóze o ktorej sa tu diskutuje. Všetci sme tu bojovali s lekármi a systémom. Nedajte sa odbyť je to vaše zdravie a pri takýchto diagnózach nie je času nazvyš. Volajte lekárke,choďte aj osobne. Dožadujte sa urýchlených vyšetrení. Nebojte sa byť aj nepríjemný,máte na to nárok.Aj výsledky vzoriek som urgovala a zistila som,že ích nezodpovedný lekár neposlal do histologického ústavu. Keď to konečne urobil vyhodnotili ích za dva dni a výsledky poslali mne na mail. Bežala som za onkológmi,podľa toho stanovili liečbu. Oficiálne vzorky prišli až o ďalšie dva týždne. Dajte si na takéto veci pozor. Pohľadajte na internete či sa nedá vaša diagnóza konzultovať aj s iným lekárom. Viac názorov je lepších. Skúste aj ligu proti rakovine,tiež tam odpovedá lekár. Operácie sa nebojte vôbec. Prečítala som veľké množstvo príbehov a nikde operácia nedopadla zle. Dnes je technika na dobrej úrovni a do zdravého tkaniva nezasiahnu. Na nebo ja verím. Tiež som o tom veľa čítala a viem,že sa odtiaľ nechceli vrátiť ani matky detí a to je materinský pud ten najsilnejší.Nedávno bol pekný film podľa bestselleru Nebo existuje. Je o malom 4-ročnom chlapcovi,ktorý sa dostal do neba. Stretol sa z Ježišom a so svojím dedkom,ktorého nikdy nevidel.Dieťa je bez predsudkov tak neklame. Lekári to vysvetľujú ako halucináciu a obranu mozgu. Ja si zase myslím,že halucinácie by mal každý svoje tak ako pri drogách,či psychických chorobách. No tu má každý človek zážitok rovnaký nekonečný pokoj,nádhera,svetlo,nekonečná láska,milovaní ľudia a NIEKTO. Na nebo máte ešte čas. Vy myslite na život,skúste niečo s tej alternatívnej liečby napríklad C vitamín-koncentrát. Podávajú ho v infúziách. Cesnak aj šťavu z červenej repy a podobne. Veľmi Vám držím palce.

Petr z Plzně1

Ahoj, děkuji za podporu. Výsledky druhé rezonance zní že soudí na dystrofické změny v kalcifikacích choroidálního plexu s možným droboučkým zakrvácením. Kontrola na další rezonanci za 6 měsíců. Vysvětleno mi to pořádně nebylo. Jen že mám být v klidu. Což nejsem. Chápu to tedy tak, že tam ten papylom být může, protože ten se vyznačuje kalcifikacemi, ale zřejmě je malý a chtějí ho jen sledovat. Horší je, ž mě již týden v kuse píská jeden ton v hlave. Už vážně nevím, zda to může být k tomu, či ne. Už si připadám jak magor a nechci nikoho otravovat. Ale říkám si, že porucha chuti a čichu, horší vidění, bolesti hlavy a teď to pískání, že to není normální. Nebo už je to psychika?

Marika

Petr,to je dobrá správa. Tie zmeny čo cítite môžu byť aj z toho kalcifikátu. Tón v uchu spôsobuje aj chrbtica. Nebolí Vás? Zmeny chuti aj zvuky v uchu by ste mohli konzultovať s ušným lekárom,poradí Vám či to súvisí z nálezom. Dôležité je aby sa Vám nič nezhoršovalo.Ak zbadáte,že je to horšie,alebo sa ešte vyskytnú iné ťažkosti žiadajte znova vyšetrenie CT. Tam uvidia či sa nález zmenil alebo je rovnaký.Vyšetrenie neradi robia aspoň u nás,že je drahé,alebo sa na to dlho čaká. Ja som to vyriešila tak,že som manžela zaviezla na pohotovosť na neurológiu do nemocnice a tam to vyšetrenie musia urobiť ihneď. Žiaľ pre neho už bolo neskoro. Vy sa nedajte a ak by ste mali čo len malé podozrenie urobte to podobne. 6 mesiacov je dosť dlhá doba, no uvidíte ako sa budete cítiť. Dúfam,že fan. Pekné a zdravé Vianoce.

Petr z Plzně

Dekuji Mariko. Na ORL mi rekli,ze nevedi jak mi pomoci,ze se to nekdy stává. S tim v hlave to pry zřejmě nesouvisí. Napsali mi na rehabilitace a dali limec na krk. Pritom me nejak krcni pater neboli. Jen 2 tydny pod pravou lopatkou. Viceme na me koukali jako ze jsem hypochondr. Jenze ja si to nevymyslim,ty potize vazne mam,uz se i bojim neco rici lékaři aby na me nekoukal jak na cvoka. Ta chut se nehorsi,nektere dny je i trochu lepsi. Jen v hlave mi piska uz 11 den v kuse. Paradoxně to zacalo,kdyz opadly nejvetsi stresy.

Petr z Plzně

A i Vam preji pokud mozno krasne Vanoce!

Romana
1x

Ahoj, tak jak to tady vypadá? Budí to špatné myšlenky, když se všichni odmlčeli. Obávám se, že s touto diagnozou to nemůže nikdy dopadnout dobře (u nás tedy ne), ale co kdyby přece jen. Napište, kdo jste tu přispívali a odmlčeli jste se...

Petr z Plzně
1x

Stale jsem tu,stale stejne potíže. V kvetnu MR stejna,tudiz dale jen sledovani.

Marika

Petr,často na vás myslím ako sa máte. Ja sem tiež občas zablúdim či niekto nenapíše novinku,ktorá pomáha. Aj to je nádej ,že vám to nezhoršuje. Mne je už trochu lepšie na duši ale stále cítim veľkú zlosť na túto hnusnú diagnózu. Pozerám aj na zahraničných stránkach ale zatiaľ nič prevratné. Tiež by ma zaujímalo ako sa majú silní ľudia,ktorí sem písali a prešli tú hrúzu so svojími najbližšími . Všetkých vás pozdravujem a prajem všetko dobré. Vám Petr veľmi držím palce,stále máte veľkú nádej tak nech to dobre dopadne.

Milan
1x

Aj moju rodinu navštívil nezvaný hosť menom Glioblastom. Jeho obeťou sa stala moja manželka v 67 rokoch. Príznaky neboli nijak zvlášť nápadné, mnohí ľudia by si ich v tom čase ani nevšimli, náš syn lekár – internista na moju žiadosť manželku doma vyšetril a zbadal len drobnosti, ktoré nepovažoval za nebezpečné a o pár dní toto konštatoval aj primár neurológie, ale predsa len manželku odoslal na MRI. Príznakmi boli nočná inkontinencia a určitá strata krátkodobej pamäte, napr. nevedela, čo bolo včera na obed, kedy boli u nás vnučky a podobne. O pár dní bola MRI, verdikt GBM 4 veľkosti tenisovej loptičky. Stačila mi hodina na internete, aby som pochopil, že manželka má len pár týždňov. Vedel som to len ja, ona nie. Bojím sa, že vytvorím nejaký smutný rekord v rýchlosti devastačného pôsobenia GBM, lebo manželka žila od nálezu na MRI už len presne dva mesiace. Okamžitý nástup do nemocnice prakticky nič neriešil, akurát ďalšie merania /CT, PET, biopsia/ potvrdili diagnózu. Neurochirurgovia považovali nádor za neoperovateľný a predo mnou netajili, že koniec bude rýchly. Dostávala len kortikoidy proti opuchom, siofor na zníženie hladiny cukru v krvi a niečo proti záchvatom. Po 3 týždňoch manželku prepustili domov a staral som sa ja o ňu. Boli to ťažké dni, choroba postupovala, nočná inkontinencia rýchlo prešla do úplnej a potom do duálnej. Z nádeje, že sa všetko domácim prostredím k lepšiemu obráti rýchlo zostali len trosky. Telo slablo, moja snaha urobiť s ňou denne aspoň pár krokov s podopieraním rýchlo vzala za svoje, neskôr nešlo ani sedieť, ba ani sa obrátiť v posteli. Bojovali sme s dekubitmi, vysokým cukrom, nechutenstvom aj ťažkosťami s prehĺtaním. Väčšinu času prespala, tak 18 – 20 hodín denne, tesne pred smrťou akoby spala už stále. Výsledky z biopsie prišli necelé tri týždne pred smrťou, navštívili sme onkológa, ale ani on nevkladal nádeje z využitia rádioterapie alebo chemoterapie. Nehovorila takmer nič, na otázky odpovedala najradšej jednoslovnými vetami typu áno, nie. Jej duševné rozpoloženie naháňalo strach celej rodine, keď zrovna nespala, tak meravo pozerala pred seba bez záujmu o čokoľvek. Pribudli nechcené mimovoľné pohyby, hlavne trasenie sánky, tep sa zvyšoval až bol trvale okolo 130, to isté frekvencia dychu, ku koncu dýchala veľmi plytko a rýchlo. Uvedomoval som si, že takto telo dlho nevydrží a koniec sa blíži. Už nevidela a oči mala akoby každé iné. Už som sa len bezmocne prizeral, kŕmil čajom alebo kašičkami pomocou injekčnej striekačky aj dával infúzie do žily. Tešil som sa, že som zrazil cukor na 22, no radosť z tohto dielčieho úspechu bola krátka, za pár hodín manželka začala zvláštne stonať a ja som stihol jej len povedať zbohom žena moja, keď už musíš ísť. Veľmi som sa bál úporných bolestí hlavy, no tie nemala, tiež epizáchvaty nemala, len jeden ale dosť silný a tiež len raz také nezastaviteľné zvracanie. Dodnes sa zamýšľam nad tým, či vedela, že je smrteľne chorá alebo či verila v uzdravenie, ja som sa vyhýbal tejto téme, úplnú pravdu by som jej nikdy nepovedal, lož /napríklad že čoskoro vyzdravie/ sa mi nezdala správna a zostalo by mi len sa krútiť s odpoveďou dokola. Teraz som sám vo veľkom dome len so spomienkami, tikot hodín večer mi pripadá ako buchot na nákovu. Všetko sa pokazilo, posledný šťastný deň u nás bol pred vyšetrením na MRI.

Marika

Milan, je mi to veľmi ľúto. Ďalší smutný príbeh. Nejde mi do hlavy,že sa taký veľký nádor neprejavil skôr. V tom je tá diagnóza zákerná. Ak aj sú nejaké slabé príznaky nikto to nepripisuje nádoru na mozgu. Tá otázka či manžel vedel,že umiera ma tiež trápila. Nehovorili sme o tom skôr som sa tvárila ako,že ožarovanie a chemo pomôžu a bude dobre. Na moju žiadosť mu to nepovedali ani lekári. Onkológ ma upozornil,že bude veľmi spavý a že táto smrť býva dosť milosrdná na bolesti mu dali morfium. To som vyžiadala pre istotu keď už upadal do kómy a nevedel by povedať ako sa cíti. Na každú moju otázku či ho nič nebolí a ako sa cíti vždy povedal,že dobre. To ma utešuje do dnes.S odstupom času ďakujem Bohu,že to šlo tak rýchlo a nestihol si nič uvedomiť.Myslím,že ani vaša manželka si to neuvedomila a v neskoršej fáze už ten mozog vypína reálne uvažovanie. Tiež som sama ale aj keď to znie ako najväčšie klišé najviac pomáha čas. Za chvíľu to už bude rok a ani neviem ako to ušlo.Dnes ma teší,že som mu mohla pomôcť a bola som pri ňom. Vďačná som aj za to,že to nebolo horšie.Asi je všetko tak ako má byť. Prajem vám veľa síl,nech nájdete znova radosť zo života.

Přidat nový komentář

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Mohlo by vás zajímat

Práce na zahradě může být riziková pro váš zrak. Jaká je první pomoc při úrazech oka

Startuje letošní zahrádkářská sezóna. S pracemi na zahradě je ale spojena řada úrazů. Od drobných škrábanců přes řezné rány až po úrazy oka. Následky poranění očí jsou velmi nepříjemné a mohou mít dokonce trvalé následky. Zmírnit je může správná první pomoc.

Fenistil kapky na kašel

Dobrý den. Pediatr napsal synovi kapky Fenistil na kašel. Jak je to možné, když je na alergii?

Reflexní terapie: Masáž nohou, která dodá energii a vitalitu celému tělu

Když potřebujete „dobít baterky“, zbavit bolesti, stresu nebo zlepšit imunitu, sundejte boty a choďte bosí! Dopřejete si tak přirozenou reflexní terapii plosek nohou, která zahání únavu a působí na zdraví vnitřních orgánů.

Když na nás padne jarní únava

Pocit vyčerpání, podrážděnost, výkyvy nálady nebo snížená energie. Jarní únava může mít mnoho podob. Tento stav způsobený nejen nedostatkem slunečního světla, ale také omezeným pohybem na čerstvém vzduchu je přirozeným jevem, který podle odhadů trápí až tři čtvrtiny populace. Když si totiž v zimě vyčerpáme zásoby „hormonu štěstí“ serotoninu, může dojít k hormonální nerovnováze a přebytku „spacího hormonu“ melatoninu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce