Inzerce

Prof. Petr Arenberger: Lupénka zkrátí nemocným život až o deset let

30. června 2011, Renata Vyšínová   |   přečteno: 10764x

Lupénka není jen šupinatá kůže, jak si možná mnozí myslí. Je to nevyléčitelné systémové onemocnění, které zatěžuje celé tělo. Podle výzkumů umírají pacienti s lupénkou velmi často na infarkt, mají daleko větší riziko aterosklerózy. „Neléčená lupénka může člověku zkrátit život až o deset let, protože velmi zatíží srdce,“ vysvětluje přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady profesor MUDr. Petr Arenberger.

foto: FN Královské Vinohrady

Dermatovenerologická klinika, kterou vede právě pan profesor Arenberger, patří mezi několik Center pro léčbu lupénky, které mohou nabídnout svým pacientům i biologickou léčbu. Je tedy místem, kam mnozí pacienti přicházejí s velkou nadějí a očekáváním.

Přehled Center pro léčbu lupénky najdete zde.

Lupénka ale není jen onemocnění kůže, má velký vliv na psychiku pacientů, uvádí se, že až deset procent s její těžkou formou pomýšlí na sebevraždu.

„Znám to z vlastní praxe. Jeden malý flíček na viditelném místě pacienta trápí víc než velké ložisko na místě, které lze zakrýt oblečením. Navíc je léčba lupénky nepříjemná, stojí je spoustu času a hlavně, nemusí zabrat, což samozřejmě na optimismu nepřidá.“

Jak se vyrovnávají s neúspěchy v léčbě?

„Mnozí pacienti léčbu vzdali, protože jim před lety někdo řekl, že se s tím musí smířit, že to vyléčit stejně nejde.  V té souvislosti musím připomenout, že i na lupénku se umírá. Prokazatelně s ní totiž souvisí zvýšené riziko aterosklerózy a infarktu. Psoriáza je vlastně permanentní zánět v těle, který má samozřejmě vliv i na ostatní orgány, zatěžuje je. Jde o systémovou poruchu, nikoli jen „něco na kůži“.“

Naštěstí je tu moderní biologická léčba, která dává nemocným velkou naději.

„Považuji to za velký pokrok, ale nesmíte si představovat, že problém lupénky je tím vyřešen, že se stane první volbou u všech pacientů. Mám tuto oblast na starosti z titulu funkce předsedy České dermatovenerologické společnosti, takže vím, že v České republice ji dostává asi 800 lidí. Protože to je léčba velmi drahá, musí nemocní splnit několik podmínek, které určují zdravotní pojišťovny. Jednou z hlavních je, že pacient prošel klasickou léčbou a ta nebyla úspěšná.

Máte lupénku a chtěli byste víc informací o nemoci i její léčbě? Prohlédněte si nabídku, kterou jsme pro Vás připravili.

Přiznávám, že existují i čekací listiny, na kterých jsou jména těch, co by ji mohli mít, ale momentálně na to pojišťovny nemají peníze. Na druhou stranu k nám chodí lidi, kteří se nikdy pořádně neléčili a najednou chtějí svou situaci rychle vyřešit biologiky, protože si někde přečetli, že to zabírá. Někteří si také špatně vyložili název „biologická“. Chodí k nám s tím, že už nechtějí žádnou chemii do těla – domnívají se, že je to nějaká „nechemická“ a dokonce snad i „zdravá“ léčba. Mají pocit, že to spadá do stejné kategorie jako „bio jogurt“.“

Biologická léčba ale může mít vedlejší účinky.

„Může mít a pacient se o nich podrobně dozví. Na druhou stranu musím říci, že ani po letech, kdy ji naši pacienti dostávají, se nějaká zásadní dramata neobjevila. Považuji ji zatím za velmi bezpečnou a fungující. Jediné, čeho se bojím, je vysadit ji. Nemoc se pak může vrátit v daleko horší formě a další biologická léčba může, ale nemusí zabrat. Obecně totiž platí, že čím jemnější je léčba, tím jemnější je i návrat choroby. Biologická léčba je těžký kalibr pro těžké případy.“

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Zdena3 poděkování

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ja je to s těhotenstvím při biologické léčbě.Slyšela jsem, že v průběhu léčby žena nesmí otěhotnět, ale nikde se neuvádí proč.A ještě jak je to s otěhotněním po biologické léčbě? Děkuji

Reagovatpoděkovatnahlásit

30. června 2011, 08:25:23

dr1 poděkování

Biologická léčba se nesmí podávat těhotným pacientkám protože nebyla u této skupiny provedena žádná studie - z etických důvodů. Pacientky by se měly během léčby proti otěhotnění bránit. Pokud k otěhotnění přesto dojde, léčba se musí vysadit. Po narození dítěte, pokud matka již nekojí, lze léčbu opět znovu nasadit.

Reagovatpoděkovatnahlásit

4. října 2011, 19:02:08

ROMAN DEMETER

KOLIK STOJÍ BIOLOGICKÁ LÉČBA PPACIENTA NA LUPÉNKU V POKROČILÉM STAVU

Reagovatpoděkovatnahlásit

23. června 2012, 14:22:21


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář

 Neradi počítáte? Přihlášení uživatelé nemusí.

 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
loading...
Nové články emailem
Anketa
Jaké je vaše novoroční předsevzetí?
Zatím hlasovalo 353 lidí.
Inzerce
Inzerce
Kde hledat pomoc?
Centra lupenky
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Tomik (boule na zadku) 12. ledna 2018, 14:32:21

    Pokud má někdo tenhle problém co tady resite také na jinych místech(podpaží,mezi trisli, tak… Diskutovat

  • Jirka (Sexuálně přenosné choroby) 13. ledna 2018, 19:13:29

    Ahoj, tak to urcite zajdi na gyndu. Muze to byt cokoliv vcetne kapavky. Diskutovat

  • JménoLenka (ElektroMyoGrafie neboli EMG) 15. ledna 2018, 15:56:50

    A to jste jeste nebyl na to tretim vysetreni kdy do vas zapichnou tlustou jehlu do svalu ma do… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.