Inzerce

Arytmie

(MUDr. Jarmila Křížová PhD. | přečteno: 195718x )

Poruchy srdečního rytmu mohou být projevem celé řady srdečních onemocnění.

shutterstock.com

Časté otázky

Mívám často večer před spaním velmi nepříjemné bušení srdce, ale tep jsem si měřil a je asi 80/minutu. Je to závažné? Musím se léčit?
Příčina Vašich obtíží nejspíš nebude závažná. Zkuste se před spaním projít nebo si vypít malé množství alkoholu (2 dcl vína). V případě, že obtíže nastanou zhluboka dýchejte.

Mám fibrilaci síní a jsem objednán na „elektrické šoky“. Co to je?
elektrická kardioverze, při které se v krátké narkóze elektrickým výbojem lékař pokusí nastolit normální srdeční rytmus. Při tomto zásahu tedy budete spát a neucítíte žádnou bolest.

Mám v poslední době srdeční frekvenci okolo 130/minutu, tep je pravidelný, prý se jedná o sinusovou tachykardii. Čím je způsobena?
Pravidelná srdeční frekvence nad 90 tepů za minutu se nazývá sinusová tachykardie. Vyskytuje se zcela fyziologicky při námaze. Nemoci, které ji vyvolávají jsou nejčastěji: horečka, snížené množství červených krvinek, zvýšená funkce štítné žlázy nebo srdeční selhání. Budou potřeba podrobnější vyšetření, abychom zjistili, o co se ve vašem případě jedná.

Mám zvýšenou funkci štítné žlázy a opakovaně jsem byla léčena kardioverzí pro fibrilaci síní. Je možné, že po zklidnění činnosti štítné žlázy, zmizí tato arytmie?
Fibrilace síní bývá často vyvolána zvýšenou funkcí štítné žlázy. Po normalizaci její činnosti je velmi pravděpodobné, že problémy s fibrilací síní přestanou.

Lékaři mi zjistili syndrom chorého sinu (sick sinus syndrom– SSS). Co to znamená?
Je to onemocnění, které se projevuje trvalým nebo záchvatovitým snížením srdeční frekvence pod 60/minutu (bradykardie). Tyto epizody se mohou střídat s rychlou srdeční akcí. Vyskytuje se většinou na podkladě chronické nedokrevnosti srdečního centra, které je zodpovědné za řízení srdeční frekvence. Toto onemocnění se řeší zavedením trvalého kardiostimulátoru, event. v kombinaci s léky.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Kukyna
11x

Dobrý den. Trpím na nízký tlak a bušení srdce a zvýšení tepů bylo přisuzováno právě tlaku. Ale když mám naměřený tlak který je dobrý, stává se mi, že mi začne bušit srdce a mám přes 100 tepů za minutu. Někdy pomůže, když dám nohy nahoru ale někdy vůbec. Stává se mi to i když jsem celý den v klidu a nic nedělám. Přijde to prostě samo od sebe a někdy to přestane po chvilce ale někdy taky až po 15 minutách. Pokud to nepřestává a já ležím, jsem tak unavená že usnu. Můžete mi říci zda je to tím že trpím na nízký tlak, či je třeba zajít k doktorce. Byla jsem i na srdci a špatně mi funguje jedna chlopeň ale prý je to v normě. Nyní mě čeká další vyšetření po 2 letech. V rodině máme problémy se srdcem. Děda, strýc a bratr mají kardiostimulátor. Bratr již od 10 let. Můžete mi říci něco blíže?

Ann

Bušení srdce přijde nečekaně a trvá i více než 10 hodin. Srdce se nechce uklidnit a myslím si, že je to moje poslední chvíle.

kAREL
3x

MINULÝ TÝDEN JSEM SE DOZVĚDĚL ŽE MÁM TACHYARYTMIE. ZAJÍMÁ MĚ JAK SE BUDE DÁL POKRAČOVAT S LÉČENÍM.c4


Celkový počet příspěvků v diskusi: 30. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Anketní otázka

Jak snášíte vysoké teploty?

Zatím hlasovalo 291 lidí
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Cestování s kardiostimulátorem

Stále přibývá lidí, kteří mají kvůli rozličným srdečním arytmiím v těle voperován tzv. elektricky aktivní implantát, tj. kardiostimulátor nebo defibrilátor. Mnozí z nich se i díky tomuto přístroji cítí v dobré kondici a chtějí si užívat cestování. Proč ne? Je ale důležité, aby se na cestu pečlivě připravili a byli si vědomi určitých omezení.

Léčba srdečních arytmií

Při léčbě srdečních arytmií velmi záleží na tom, jaký druh potíží máte. Nabízíme vám podrobnosti o tom, kdy se používá kardiostimulátor, kdy defbrilátor či katetrizační ablace a co jednotlivé metody "obnáší". Průvodcem těmito metodami nám byla vedoucí lékařka Antiarytmické jednotky Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce MUDr. Lucie Šedivá, PhD.

Porucha srdečního rytmu: „bezdrátové“ kardiostimulátory jsou v Čechách

Každý asi desátý člověk trpí různou formou poruchy srdečního rytmu. Je to způsobeno nezdravým životním stylem, ale paradoxně také zlepšováním lékařské péče. Odborníci dnes totiž zachraňují nemocné, kteří by dříve neměli šanci dlouhodobě přežít. Nyní kardiologové Nemocnice Na Homolce implantovali jako první na světě „bezdrátový“ kardiostimulátor přímo do srdce.

Patnáctiletý Tomáš: Arytmie mne nedostala!

Koho by napadlo, že může mít patnáctiletý kluk problémy se srdcem – zvlášť, když jako sportovec absolvuje i extrémně těžké závody, včetně těch na horských kolech. V případě Tomáše byla velká náhoda, že se vůbec včas přišlo na to, že ho může kdykoli zabít srdeční arytmie! Za život tedy vděčí odborníkům z Kliniky sportovní medicíny.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.