Inzerce https://www.lekarna.cz/pripravte-se-na-leto/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pripravte-se-na-leto

Cukrovka - Diabetes mellitus

(MUDr. Jarmila Křížová PhD. | přečteno: 396083x )

Diabetes mellitus zkracuje život průměrně o 8-10 let, v odborné literatuře bývá označován jako „tichý zabíječ“.

shutterstock.com

Časté otázky

Paní doktorka mi řekla, že mám vyšší hladinu cukru, ale nemám cukrovku. Mám držet dietu?
Nejspíše se jedná o porušenou glukózovou toleranci. Třetina takto nemocných se v budoucnu stane diabetiky. Vzhledem k tomu, že máte nadváhu, tak byste dietu určitě dodržovat měla, zhubnout a zvýšit svou fyzickou aktivitu.

Jak často bych si měl jako diabetik 1.typu nechat zkontrolovat zrak?
Diabetici by měli docházet na oční kontroly pravidelně jednou za rok.

Co je to glykovaný hemoglobin?
Je to ukazatel glykémií za poslední 3 měsíce. Pokud budete držet dietu 3 dny před návštěvou diabetologa, tak sice budete mít glykémii změřenou v ordinaci nižší, ale lékař pozná velmi dobře podle hladiny glykovaného hemoglobinu, jak na tom jste dlouhodobě.

Co je to self-monitoring?
Je to pravidelné samostatné měření glykémií pacientem pomocí glukometru. Kapka krve z prstu se nanese na speciální proužek zasunutý do glukometru, a ten vyhodnotí glykémii. Diabetik si sám může poupravit dávku inzulínu. Navíc je dobré pokud diabetolog zná denní profil glykémií (během jednoho dne: glykémie hodinu před jídlem a dvě hodiny po jídle a dále ve 22, v 1 a ve 4 hodiny). Může pak lépe upravovat dávky inzulínu, pokud je to nutné.

Jsem diabetik 1.typu. Je naděje, že při přísném dodržování diety nebudu vůbec potřebovat inzulín?
Pokud máte diabetes 1.typu, tak ve vaší slinivce břišní není tvořen inzulín vůbec nebo jen minimálně a inzulín dodávat injekcemi rozhodně potřebujete. Dietou ovlivníte kolik jednotek inzulínu si budete píchat a určitě oddálíte vznik komplikací. Zatím jedinou šancí, jak se zcela zbavit nutnosti podávání inzulínu je transplantace slinivky břišní (nebo výhledové Langerhansových ostrůvků). Slinivka břišní bývá transplantována společně s ledvinou diabetikům 1.typu, kterým přestaly dostatečně fungovat ledviny vlastní a museli by být léčeni dialýzou. Samotná slinivka nebo isolované Langerhansovy ostrůvky mohou být transplantovány diabetikům 1.typu, kteří jsou ohrožováni opakovanými hypoglykemickými komaty a jejichž současné riziko je takové, že vyváží nežádoucí efekty léků tlumících imunitu. Tyto léky jsou v současnosti nezbytnou součástí všech transplantací a umožňují přežití "cizího" orgánu v organismu pacienta.

Jsem diabetik 2.typu a podávám si inzulín. Je naděje, že při přísném dodržování diety ho nebudu vůbec potřebovat?
Pokud máte ještě zachovanou tvorbu inzulínu (což můžeme zjistit změřením C peptidu), tak je dost dobře možné, že po snížení hmotnosti a zvýšení fyzické aktivity bude možné postupně podávání inzulínu zcela opustit.

Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie .
kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
luda
1x

Prosim v bezvedomi nepodavejte nic do ust. Muzete nemocneho udusit!!! Cukr lze podat cloveku, ktery s vami hovori.

Pavla
4x

Hledala jsem na internetu, jestli by nešlo nějak zjistit, jestli mám cukrovku, protože jsem začala mít pochybnosti. Našla jsem tohle : test-cukrovky.cz/?stranka=2 a docela mě to uklidnilo v podstatě šlo o stejné otázky, na které ptá doktor

Rudolf
16x

prosím,ví někdo dokolika jednotek je ještě cukrovka neškodná? Děkuji


Celkový počet příspěvků v diskusi: 37. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Diabetická retinopatie

Jednou z komplikací cukrovky jej postižení sítnice. Právě diabetická retinopatie je jednou z hlavních příčin oslepnutí ve vyspělých zemních světa.

Poruchy potence u diabetiků

Sexuální život významně ovlivňuje kvalitu života většiny lidí, včetně nemocných s diabetem mellitem. Právě poruchy sexuálního života, poruchy potence patří mezi častě obtíže, kterých se diabetici obávají. Zatímco u žen se sexuální poruchy pozorují zřídka, dokonce není ani ovlivněna jejich plodnost. U mužů jsou sexuální poruchy mnohem častější.

Komplikace cukrovky

Mám cukrovku 1. typu již 9 let, píchám si inzulín čtyřikrát denně a je mi 30 let. Nedávno na pravidelné kontrole u mé lékařky mi bylo sděleno, že dle výsledků vyšetření krve a moči mi začínají hůře pracovat ledviny. Chtěla jsem se touto cestou zeptat, jak na sobě laickým pohledem mohu tyto zhoršené změny pozorovat.Měla jsem asi před rokem poměrně silný zánět očních spojivek. Oční lékařka mi předepsala sterilní oční mast MAXITROL a sterilní oční kapky CILOXAN. Vše mi velmi dobře zabralo, ale jen asi na 3 měsíce. Od té doby se mi zánět vrátil asi pětkrát, čemuž se oční lékařka podivovala. Ví o tom, že jsem diabetička. Může můj zdravotní stav mít na opakovatelný zánět vliv? Jana

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce