Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Jeden hrnek mléka denně a zhubnete

( Renata Vyšínová | přečteno: 16023x )

Mléko sice obsahuje látky, které mají tendenci zvyšovat hladinu cholesterolu v krvi, ale zároveň je plné látek, které natolik podporují zdravý růst, imunitu, léčí záněty a dokonce startují hubnutí. Právě proto je doporučení odborníků jasné: mléko a máslo nezavrhujte, ale najděte jim pevné místo ve vašem jídelníčku.

shutterstock.com

Důvodů, proč pít mléko a jíst mléčné výrobky je hned několik:

  • Mléčný tuk slouží jako zdroj energie.
  • Obsahuje je v tuku rozpustné vitamíny
  • Je velmi dobře stravitelné.
  • Obsahuje mastné kyseliny, které se dobře vstřebávají, některé dokonce podporují zvýšení energetického výdeje, tedy i hubnutí.
  • Byl prokázán protizánětlivý účinek mléka a mléčných výrobků, a to dokonce i při vnějším použití, tedy například formou obkladů.
  • Obsahuje lecitin, který má příznivý vliv na nervový systém, povzbuzuje mozkovou činnost, působí jako prevence onemocnění jater.

Mastné kyseliny a jejich vliv na zdraví

Nasycené mastné kyseliny (kyselina palmitová, myristová, laurové) tvoří 44,8 % z celkového obsahu mastných kyselin v mléčném tuku. Nadměrná konzumace těchto kyselin (zejména kyseliny palmitové a kristové), vede ke zvýšení hladiny celkového a „špatného“ cholesterolu. Kladně ovlivňuje ale i hladinu „dobrého“ cholesterolu.

Klinické studie: mléko je prevencí cukrovky

O kladném vlivu mléka na zdraví člověka svědčí i výsledky několika klinických studií. „Ty potvrdily, že stačí vyměnit vysokotučné mléčné výrobky na nízkotučné, pak dokážou lehce snížit obsah cholesterolu v krvi.  V odborných studiích se o mastných kyselinách mluví i v souvislosti s hubnutím. Některé z nich (ty se středním řetězcem), zvyšují energetický výdeje, tedy startují hubnutí.

Obsah vápníku zase zaručuje silné kosti a zuby. „Proto by mělo dítě mít dostatek mléčných výrobků ideálně až do doby, kdy přestane růst. Co v dětství tělu nedodáme, to prostě nemá. Proto nahraďte méně oblíbené nebo odmítané druhy mléčných výrobků jinými. Hledejte finty, jak dětem podat zakysané výrobky, sýry, jogurty,“ upozorňuje Hlavatá.

Nízkotučné výrobky jsou dokonce i prevencí vzniku diabetu 2. typu. Je v nich řada bioaktivních látek (vápník, syrovátka), které pomáhají snižovat krevní tlak a mají pozitivní vliv na tělesnou hmotnost,“ říká PhDr. Karolina Hlavatá z pražského Endokrinologického ústavu.  Existují důkazy o tom, že pravidelná konzumace mléka a mléčných výrobků posiluje imunitu, snižuje hladinu krevního tlaku a riziko kornatění tepen. „Podle vědců mléko a mléčné výrobky dovedou snížit riziko kardiovaskulárních chorob až o 72 procent,“ upozorňuje PhDr. Hlavatá. Podle ní se nikdy nepotvrdilo, že by mléko zahleňovalo, jak se mezi lidmi traduje.

Někteří se bojí pít mléko, protože v něm prý je velké množství růstových hormonů skotu. „I to je jen pověra. I kdyby tam hormony byly, pak člověku vůbec neubližují. Člověk nemá receptory na hormony skotu,“

Cholesterol není jen škodlivý

Mnoho lidí vynechává mléko a mléčné výrobky ze strachu, že mu zvednou cholesterol. „I cholesterol je pro lidské tělo nepostradatelný. Je důležitou složkou buněčných membrán. Vznikají z něj některé hormony – pohlavní, kortikosteroidy. Bez cholesterolu by nebyl vitamín D, nutný pro správné vstřebávání a využití vápníku a fosforu. Je také nezbytný pro tvorbu žlučových kyselin, nutných pro trávení tuků. Významnou roli má hlavně v dětském věku – bez něj se organismus nemůže dobře vyvíjet,“ říká Karolina Hlavatá.

Zdravá snídaně: chleba s máslem

I když se snažíte jíst zdravě, neodepírejte si k snídani klasický chleba s máslem. „Tím tělu dodáte asi 5 – 10 mg cholesterolu z doporučené denní dávky 300 mg. Uznejte, že to opravdu není moc. Jestli byste se měli v něčem hlídat, tak to je v některých rostlinných tucích, které se používají jako náhražka mléčného tuku v  potravinách. Například palmový olej a kokosový tuk jsou ideální pro průmyslové zpracování a jsou levné. Obsahují ale víc cholesterolu, než mléčný tuk. Osobně se jim vyhýbám – ve snaze snížit příjem cholesterolu je lepší vynechat paštiky nebo uzeniny,“ vysvětluje PhDr. Hlavatá.

Tukům se můžete vyhnout tím, že si budete vybírat nízkotučné výrobky. „Tuk v mléce a výrobních z něj jim dodává chuť. I proto se může stát, že jsou ty odtučněné i „ošizené“. Pravdou ale je, že pokud porovnáte mléko plnotučné a odtučněné, pak se liší nikoli výživovými hodnotami, ale jen obsahem tuku,“ uzavírá PhDr. Hlavatá.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Karel

To by se mi líbilo, hubnout po jednom hrnku mléka. Já však stále přibírám, zřejmě také proto, že mléka denně vypiji 1,5 litru. Tuto "úchylku" mám od malička a neopouští mně ani v důchodu. Kdybych si měl vybrat k obědu mezi husičkou se zelím a knedlíkem nebo vařené brambory a kysané podmáslí, určitě to vyhraje podmáslí.

Petr
1x

Celý článek je jen dobře udělaná reklama, která mě dost uráží a je to tak odborně napsaný, že bych to mu i věřil. Ty výsledky klinických studií, že mléko má kladný vliv na zdraví člověka, bych chtěl vidět a hlavně kdo je zaplatil. Z vlastní zkušenosti vím, že to jsou kraviny, a když podle PhDr. Hlavaté mléko pomáhá při hubnutí, tak by si raději měla zopakovat školu. To potvrzuje i předchozí příspěvek. Dřív jsem míval zdravotní problémy ve formě zlomenin, i když jsem hodně pil mléko a jedl mléčné výrobky. Pak jsem slyšel, že mléko není úplně tak zdravé, jak se říká. Zkusil jsem teda vyřadit z jídelníčku mléčné produkty a to mi pomohlo. Od 26 let jsem neměl žádné mléčné výrobek a žádná zlomenina, žádný příznaky nedostatku živin. Takže z vlastní zkušenosti vím, že mléko spíš napomáhá Osteoporóze. Už delší dobu se zajímám o zdravou výživu a vím, že ztráty vápníku zvyšuje např. strava s vysokým obsahem bílkovin, kvůli nim se vyplavuje více vápníku močí. Strava obsahující mléčné výrobky překračuje doporučené hodnoty pro příjem bílkovin. Mléčné výrobky jsou třeba bohaté na vápník, ale výsledná bilance je záporná, způsobují totiž i vysoké ztráty vápníku. FAO (Světová zdravotnická organizace) oznámila, že poslední výzkumy ukázaly, že zvyšováním příjmu vápníku nedochází ke snížení rizika zlomenin kostí. Proto doporučuje pro zlepšení zdraví kostí konzumovat více ovoce a zeleniny než spoléhat na mléčné produkty. Například v listové zelenině je hodně vápníku. Někdo by se tomu divil, ale to, že zelenina není bíla, neznamená, že v ní není vápník. Co dělají lidi, který mají alergii na Kasein a mléčné produkty také nemůžou, umírají předčasně? Zajímavé, že se nezmínila o Kaseinu (alergen), kterého je v mléce více než 70% A dále třeba cholesterol, neuvěřitelný, že ho vůbec doporučuje.

Tigi

To, že mlieko zahlieňuje je na 100% pravda, môj otec mal obštrukčnú chorobu pľúc a stále bol poriadne zahlienený. Keď som ho konečne presvedčila aby prestal piť kravské mlieko, ktoré tak miloval a vypil ho minimálne 1/2 l denne tak sa mu uľavilo a produkcia hlienu rapídne poklesla. To isté som zistila aj na mojich deťoch a známych.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Podváha

Nedostatečná výživa je důsledkem nepoměru mezi energetickými požadavky organizmu energií z potravin.

Kdo může za nadváhu?

V dnešním článku začneme hovořit více o konkrétních problémech týkajících se problematiky hubnutí a udržování stálé tělesné hmotnosti. Hovořit o specifických strategiích hubnutí však vyžaduje porozumět základním příčinám nadváhy.

Zdravou výživou ke zdravé hmotnosti

V našem dnešním článku začneme hovořit o základních zásadách zdravé výživy a o tom, jakým způsobem si může každý vytvořit zdravý jídelniček podle svých jídelních zvyků. K lepšímu porozumění tohoto tématu se však musíme nejprve seznámit s důležitou pomůckou - potravinovou pyramidou.

Dieta - co vše se skrývá pod tímto slovem?

Řecké slovo původně znamenalo životní styl, vše, co lze ovlivnit. Dnes jím rozumíme přechodnou nebo trvalou odchylku od obvyklého stravování nebo způsob stravování vůbec.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce