Inzerce

K čemu je dobrý vitamin C?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 17690x )

Na otázky odpovídá: prof. MUDr. Josef Vymazal, náměstek pro zdravotní péči Ministerstva zdravotnictví ČR, primář radiodiagnostického oddělení centra nemocnice Na Homolce.

shutterstock.com

Josef VymazalPravidelný přísun kyseliny askorbové zabezpečuje dobrý psychický a fyzický stav člověka. Naopak její nedostatek vede ke snadnému vzniku infekčních onemocnění a způsobuje různé formy poruch kardiovaskulárního systému a dokonce i nádorových nemocí.

Proč bychom vůbec měli užívat vitamin C?

Je nezbytný pro správnou funkci imunitního systému. Napomáhá zvýšení odolnosti organismu proti všudypřítomným infekcím, virům a bakteriím. Zároveň umožňuje odbourávání cholesterolu v játrech, čímž předchází kornatění a ucpávání cév. Můžete jej užívat jako prevenci proti nachlazení a infekcím, případně jeho užíváním zkrátit dobu léčby a zmírnit symptomy onemocnění. Ve zvýšeném množství jej můžete užívat také proti jarní únavě. Jejími příznaky je jak únava, tak podrážděnost. A pozor: vitamin C je dobrý i na pleť. Je nezbytný pro tvorbu kolagenu, který pomáhá udržet naši pokožku pevnou a pružnou. Chrání pleť před vznikem vrásek.:-)

Jak poznám, že mám nedostatek vitaminu C?

Nedostatek vitamínu C se zpravidla projevuje silnou únavou, podrážděností a sklonem k infekcím. Tento stav je často označován pojmem jarní únava. Zároveň může při nedostatku vitamínu C docházet ke krvácení dásní či dokonce krevním výronům, chudokrevnosti a pociťováním bolesti při krvácení do svalů, kloubů či podkoží.

Co je na tom pravdy, že vitaminem C se dá léčit rakovina? Pokud ano, jaká?

Protinádorové účinky vitaminu C byly již ověřovány (neúspěšně) asi před 10 roky. Nový zájem vzbudily názory, že tehdy byl podáván pouze perorálně a jeho koncentrace nemohla být proto dostatečná pro průkaz protinádorového účinku. Teoreticky jsou sice předpoklady pro takovou účinnost (na normální buňky působí antioxidačně, na nádorové prooxidačně) a v současné době se i.v aplikace vysokých dávek (až100 mg) zkouší jak v USA tak na některých pracovištích v ČR. Jde ale o první fázi klinického zkoušení, takže nelze jednoznačně předpokládané účinky zatím potvrdit. Z výsledku 1.fáze je zřejmé, že podávání vysokých dávek nemá nežádoucí účinky a dosavadní výsledky zdůrazňují zejména subjektivní zlepšení pacientů a i prodloužení bezpříznakového období i lepší toleranci chemoterapie. Také Česká onkologická společnost se vyjádřila v tom smyslu, že je třeba vyčkat výsledku 2.etapy klinického zkoušení.Nemám přesné informace, kolik  tato léčba stojí, není zrovna laciná, ale jistě je lacinější než moderní chemoterapie.

Přečtěte si také

Jogurty jsou nejlepší lék na dlouhý věk

Pracovní výkon zvedne správné jídlo a pití

Ať sportujete lehce, nebo intenzivně, myslete na výživu

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 121 lidí

Mohlo by vás zajímat

Vitamín B6 - pyridoxin

Vitamin B6 se zúčastňuje většího množství procesů v organismu než kterýkoli jiný vitamin. Třetina dospělých, polovina žen – zejména těch, které užívají orální antikoncepci a lidí vyššího věku nezíská doporučenou denní dávku tohoto vitaminu z potravy. Vyskytuje se...

Ztráty vitaminů v potravinách

O vitaminech se traduje, že to jsou velmi labilní látky a při přípravě stravy se snadno rozkládají. Není to úplně tak. Je pravdou, že vitaminy jsou mnohem méně stálé než minerální látky anebo hlavní živiny...

Vitamin C

Černou můrou středověkého námořníka bývaly kurděje neboli skorbut, nemoc projevující se krvácením z dásní, slabostí, náchylností k dalším nemocem.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.