Inzerce

Každý dvanáctý člověk má žloutenku

28. července 2011, Renata Vyšínová   |   přečteno: 20348x

Každý dvanáctý člověk na světě žije s chronickou infekcí žloutenky B nebo C. Dalších asi 1,4 milionu ročně dostane žloutenku typu A. V České republice vloni onemocnělo žloutenkou A, B a C skoro tisíc lidí. Nákaza se přenáší různě, právě podle typu hepatitidy – od kontaminované vody, až po nechráněný sex.

V nemocných játrech vznikne rakovina často

Hepatitidy podle průběhu dělíme na akutní a chronické, podle příčiny na virové, autoimunní, toxické a jiné. Ty chronické – tedy B a C - jsou častou příčinou vzniku cirhózy jater, od které je kousek ke vzniku rakoviny jater. „V obou případech se jedná o infekce, přenášené krevní cestou. Bez malého poranění nebo invazivního výkonu k přenosu dojít nemůže. Po vstupu infekce do krve se virus dostává do jater, množí se v jaterních buňkách. Tím mění povrch jaterní buňky a imunitní systém je začne považovat za cizí. Pokud se imunitě podaří rychle zničit všechny infikované jaterní buňky, dojde k akutní hepatitidě, kterou provází přechodná porucha funkce jater, nevolnosti a žloutenka. Když je imunitní systém oslabený, nezvládne zahubit všechny napadené buňky a infekce se stane chronickou. Mnoho let pak dochází k pozvolnému ničení infikovaných jaterních buněk, i regenerované jaterní buňky se znovu infikují a zčásti jsou nahrazovány vazivem. Játra tvrdnou, vzniká cirhóza. Je nutné si uvědomit, že 90 procent rakoviny jater vzniká právě v cirhotických játrech,“ vysvětluje MUDr. Jan Šperl, CSc. z Kliniky hepatogastroenterologie, IKEM.

Více se o cirhóze jater dočtete v tomto článku.

Celosvětově je více osob infikováno hepatitidou B (asi 350 milionů), většina z nich žije v Asii. V západních zemích výskyt hepatitidy B klesá díky plošnému očkování, v ČR je zavedeno od roku 2000.

„V západních zemích představuje větší medicínský i společenský problém hepatitida C, proti které neexistuje očkování. Prevenci je pouze pečlivé dodržování hygienických opatření .Naštěstí ubývá osob, které se infikovali ve zdravotnictví,téměř zmizely postransfúzní hepatitidy, přenášené prostřednictvím darované krve, výrazně se snížil výskyt u hemodialyzovaných pacientů,“ říká MUDr. Šperl.

Chronické virové hepatitidy jsou záludné, protože nemají skoro žádné průvodní příznaky. Mohou probíhat léta, aniž si jich pacienti všimnou, aniž se projeví v jaterních testech z krve. Záludnost chronických virových hepatitid vyplývá z minimálních příznaků, které je provází. „Není-li provedeno cílené vyšetření na virus hepatitidy, není při běžné preventivní prohlídce choroba rozpoznána. Pouze malá část pacientů přichází k lékaři kvůli obtížím, nejčastěji s únavou, nechutenstvím, poruchami koncentrace,“ upozorňuje lékař.

Příště se dočtete: Příběh pacientky s hepatitidou C. "Právě čekám na výsledky testů. V játrech mi objevili "cosi", co může být rakovina," řekla pro Ordinace paní Jana.

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Inzerce https://www.oscillococcinum.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=oscillo-2019-podzim&utm_content=300x300_kreativa_zima_ocsillo
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 224 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Mili (Kvalitní kontaktní čočky) 18. října 2019, 09:07:11

    Tak to není tak moc. To vidíš vcelku i bez nich. Kamarádka má 5.5 a to už jsou popelníky.… Diskutovat

  • Maky (Co skrývá pojem hyperaktivní močový měchýř?) 18. října 2019, 10:22:06

    Prikladam naprosto podrobny megaclanek o pricinach, lecbe a prevenci mocoveho mechyre.. Nejdrive je… Diskutovat

  • Maky (Hyperaktivní měchýř ) 18. října 2019, 10:23:29

    Podrobny clanek o lecbe, priznacich a projevech hyperaktivity mechyre ctete zde… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.