U žen užívajících v období menopausy (přechodu) hormonální substituční léčbu na bázi kombinace estrogenu a progestinu je podle nejnovější americké studie mnohem vyšší riziko, že se u nich rozvine rakovina prsu. Toto riziko však neplatí pro ženy, které užívají hormonální substituci pouze na bázi estrogenu. Informovala o tom Americká lékařská asociace.
Žraločí chrupavka
Popis: V sedmdesátých a osmdesátých letech byl potvrzen na modelech ve zkumavkách a na pokusných zvířatech pozitivní účinek žraločí chrupavky na povzbuzení obranyschopnosti organismu.
Výsledky lékařských výzkumů: Protinádorový účinek žraločí chrupavky byl ověřován v devíti klinických studiích u nemocných s nádory prsu, prostaty, tlustého střeva, a ledvin. U nádorů prsu bylo zmenšení velikosti nádoru dokumentováno pouze u jediné pacientky z mnoha desítek léčených - opět pro srovnání: protinádorová chemoterapie vede k úplnému vymizení nádorů prsu u přibližně 20 % žen a u dalších 50-60 % se dosáhne zmenšení o 50 a více procent. Podání žraločí chrupavky nepřineslo žádný pozitivní efekt ve smyslu zlepšení kvality života nebo jako doplněk protinádorové léčby s cílem snížit její toxicitu. Neúčinnost žraločí chrupavky byla prokázána u nádorů tlustého střeva, a ledvin. V ojedinělé studii 21 nemocných s karcinomem prostaty je popisována určitá účinnost podání žraločí chrupavky na kvalitu života a bylo popsáno i krátkodobé zmenšení objemu nádoru. Z uvedených studií vyplývá, že podání žraločí chrupavky nevede k prodloužení přežití ani ke zlepšení kvality života nemocných.
Nežádoucí účinky: Nejsou zaznamenány.
Chcete si přečíst o tom, zda pomůže zelený čaj, kombucha nebo koenzym Q10? Přečtěte si názor odborníků.
Přidat nový komentář