Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu, informuje o alergenové imunoterapii, varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Máme přesolené děti, hrozí jim obezita

( Eva Vlastníková | přečteno: 19215x )

Nejen kečup, párky a uzeniny, ale i snídaňové cereálie nebo sladké rohlíky mohou být bohatým zdrojem soli. Zejména u malých dětí do tří let je třeba pečlivě hlídat, aby nepřekračovaly denní doporučené množství sodíku.

shutterstock.com

Návyk na slanou chuť ohrožuje budoucí zdraví

Zátěž způsobená přebytkem soli je pro srdce a celý kardiovaskulární systém zpravidla tak velká, že už u dětí školního věku lékaři často diagnostikují vysoký krevní tlak a jiné nežádoucí faktory, zakládající podmínky pro vznik závažných srdečně-cévních onemocnění v dospělosti.

Ohrožuje kardiovaskulární systém

„Největší riziko nadměrného příjmu sodíku v kojeneckém a batolecím věku spočívá v přetěžování ledvin, které v tomto období ještě nejsou dostatečně zralé. Druhým, obecně podceňovaným rizikem je pěstování návyku na slanou chuť, který je zpravidla velmi silný a s rostoucím věkem se dále stupňuje. A právě tady můžeme vidět počátek špatných stravovacích návyků a pozdějších problémů s nadváhou, obezitou a následně kardiovaskulárními onemocnění,“ upozorňuje MUDr. Zuzana Urbanová a dodává, že diagnózy, které se dříve objevovaly v pokročilém dospělém věku, se přesouvají do stále nižších věkových skupin.

Pro budoucí život dětí je důležité vědět, že zvýšený krevní tlak je jedním z důležitých rizikových faktorů vývoje aterosklerózy. Lékaři na základě řady studií doporučují snížit příjem soli. Tím se snižuje krevní tlak, a tím i riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění a cévní mozkovou příhodu.

Žízeň zhasí sladkými nápoji

Děti, které si zvyknou na přesolenou stravu, ji konzumují stále častěji. Žízeň, kterou pak mají, zahánějí ne čistou vodou, ale sladkými limonádami. Nadbytek kalorií vede k nadváze či obezitě. Čísla hovoří neúprosně: zatímco v roce 2000 byla obezita diagnostikována u 894 z 100 000 dětí ve věku 0 – 14 let, v roce 2008 už to bylo 1703 dětí (Zdroj: Ústav zdravotnických informací a statistiky).

„Je zcela evidentní, že takto předčasné zatěžování dětského organismu rizikovými faktory vede k nebezpečí předčasného úmrtí, případně podstatného snížení kvality života již u mladých dospělých,“ shrnula MUDr. Zuzana Urbanová.

Jaký jídelníček má vaše dítě? Ovlivní vás právě dočtené informace natolik, abyste začali pracovat na zlepšení jídelníčku celé rodiny? Napište nám prostřednictvím diskuse nebo na mail redakce@ordinace.cz.

kapitola
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 49 lidí

Mohlo by vás zajímat

Kdo může za nadváhu?

V dnešním článku začneme hovořit více o konkrétních problémech týkajících se problematiky hubnutí a udržování stálé tělesné hmotnosti. Hovořit o specifických strategiích hubnutí však vyžaduje porozumět základním příčinám nadváhy.

Výživa předškolních a školních dětí

V období růstu a dospívání je optimální přívod nutričních faktorů velmi významný, protože ovlivňuje nejen vlastní vývoj dítěte, ale také jeho vztah k výživě. V tomto období dětský organismus prochází důležitými fázemi psychomotorického vývoje, postupuje vývoj kostry a dotváří se imunitní systém. Odpovídající skladba výživy je důležitá i pro psychický vývoj a schopnost dítěte učit se.

Obezita (otylost)

Dnes přesně víme, co obezita je, proč ji označujeme za nemoc a čím je tato nemoc tak závažná.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.