Chrápání neboli ronchopatie bylo považováno za jev nepříjemný, ale z medicínského hlediska bezvýznamný problém.
Je to chřipka nebo jen nachlazení?
Je důležité znát rozdíl mezi chřipkou a nachlazením...
(Mgr. František Červenka | přečteno: 9539x )
Meduňka lékařská z čeledi Lamiaceae byla ve starověku považována za nejúčinnější prostředek k tlumení nervových napětí a úzkosti. Jeden z herbářů jí přičítal schopnost...
Meduňka lékařská z čeledi Lamiaceae byla ve starověku považována za nejúčinnější prostředek k tlumení nervových napětí a úzkosti. Jeden z herbářů jí přičítal schopnost „obnovovat mládí, posilovat mozek, odstraňovat malátnost a předcházet plešatosti“. Hlavní obsahové látky jsou silice a triterpenové kyseliny.
Extrakt z rostliny působí sedativně, protibakteriálně, protikřečově, zmírňuje nadýmání a působí také proti virům.
Obvyklá dávka představuje jeden šálek čaje několikrát denně. Čaj se připravuje zalitím 1,5-4,5 g listů 150 ml horké vody a nechá se deset minut louhovat. Je možno také užívat 2-6 ml tinktury třikrát denně. Dávky nutraceutické jsou 200 mg listů nebo 0,5 ml tinktury denně.
Extrakt je používán jako mírné sedativum, podporuje trávení a chuť. Má protikřečové působení při bolestech břicha a nadýmání. Lokálně je používaná na opary. Tradičně je používaná na podporu pocení, menstruace, při bolestech, nervových poruchách, nespavosti, křečích, bolestech hlavy a zubů. Dále při nádorech, hmyzím kousnutí, bolestech žaludku, zvracení a vysokém krevním tlaku.
U některých jedinců může působit alergické reakce.
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi