Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Mýty a pověry o melanomu

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 12272x )

Někteří z nás se ještě stále domnívají, že rizikové pigmentové znaménko je až takové, které začne svědit, krvácet nebo se kolem něj utvoří zánět. Toto jsou však pozdní příznaky rozvoje většinou již maligního melanomu.

shutterstock.com

Když si nechám melanom vyříznout, dojde k jeho rozsevu.

Bohužel toto je velmi zakořeněná lidová představa, vycházející ze špatně interpretované laické zkušenosti. Lidé si často myslí, že nádorové metastázy jsou důsledkem toho, že se do nádoru tzv. řízne. Realita je bohužel jiná. Jedná se o typický případ, kdy pacient již přišel k lékaři pozdě. Nádor ještě před odstraněním stačil založit dceřiná ložiska v těle a ta se klinicky projevila až po návratu z nemocnice. Chirurg pouze provedl poslední pokus, aby předešel rozšíření nádorových buněk do těla. V tom okamžiku už bylo pozdě. Pacienta tedy nezahubil operační zákrok, ale jeho pozdní příchod k lékaři.

Mateřské znaménko se začíná odbarvovat, ztrácí svoji původní barvu a mizí před očima, můj obranný systém se s ním pravděpodobně již vyrovnal.

Tak zvaně regredující maligní melanom není vůbec příznivým znamením. Měl by to být pro nás stejný signál k rychlé návštěvě kožního lékaře, jako když nám mateřské znaménko začíná měnit barvu a tvar a přitom si zachovává pigmentaci.

Ochlupené mateřské znaménko není nebezpečné.

Ovlasená mateřská znaménka především větší velikosti mají přinejmenším stejný sklon ke zhoubné přeměně jako jiné pigmentové névy.

Plochým znaménkům není nutné věnovat velkou pozornost

Při pravidelných kontrolách u kožního lékař je potřeba věnovat pozornost všem mateřským znaménkům. Dokonce tzv. intradermální névy vyrůstají nad kožní povrch, jsou nápadnější a kosmeticky rušivé, přitom však téměř nikdy nejsou příčinou vzniku melanomu. Na druhou stranu zcela ploché dysplastické névy jsou z hlediska svého buněčného složení mnohem živější a maligní melanom z nich může vzniknout snadněji. Takovéto rozdíly ale nejlépe posoudí zkušené oko kožního lékaře, vyzbrojeného navíc speciálními optickými vyšetřovacími přístroji.

Strhl jsem si mateřské znaménko, krvácelo, mám už asi rakovinu.

Stržení klidného mateřského znaménka není žádná tragédie. Pokud s takovým problémem přijdeme ke kožnímu lékaři, pravděpodobně nám šetrně odstraní i zbývající část mateřského znaménka, aby při následném hojení nevznikly na poškozených buňkách nějaké změny, ale je to spíše postup z opatrnosti než z nezbytné nutnosti. Jiná věc je, když mateřské znaménko začne samo od sebe krvácet, svědit nebo být jinak podrážděné. V tomto případě je situace vážnější, ale nejlépe ji posoudí stejně až kožní lékař, s jehož návštěvou v takovém případě neotálejte.

Jak poznat nebezpečné pigmentové znaménko?

Příznaky, které signalizují počínající přeměnu klidného pigmentového znaménka, jehož včasné odstranění často předejde rozvinutí zhoubného nádoru, můžeme shrnout do tzv. ABCDE pravidel.

Čím více písmenek je pozitivních u jednoho pigmentového znaménka, tím větší je pravděpodobnost, že se jedná o rizikový projev.

A (asymmetry): asymetrie

Asymetrická je skvrna, která nemá symetrickou formu, jako např. ovál či kruh.

B (border): ohraničení

Hranice skvrny by měla být ostrá a pravidelná. Neostré, rozpité ohraničení nebo nepravidelné výběžky vybíhající ze znaménka by měly upoutat vaši pozornost.

C (colour): barva

Také není příznivé, když je znaménko tmavě hnědé až černé nebo má nepravidelnou skvrnitou pigmentaci s různými odstíny.

D (diameter): průměr

Pigmentové znaménko, jehož průměr je větší než 5 milimetrů, by nemělo uniknout vaší pozornosti.

E (elevation): vyvýšení

Pokud pozorujete růst pigmentového znaménka do výšky, může to být známkou progredujícího nádoru. Pokud však máte mateřské znaménko již řadu let nad úrovní okolní kůže, nemusí to znamenat nebezpečí.

Při jakýchkoliv pochybnostech navštivte raději kožního lékaře.

Přečtěte si také

Pokožku proti slunci chraňte zvenku i zevnitř

Akné v dospělosti: Nesahat, nemačkat, nepotírat alkoholem

Kosmetika pro pleť, která tak trochu zlobí


Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Úloha výživy v prevenci nádorových onemocnění

Neexistuje snad žádná oblast výživy, která by byla tak bohatá na informace, jako oblast vztahu výživy k rakovině a současně žádná oblast, kde by se vyskytovalo tolik dezinformací, poskytujících klamnou naději pro pacienty s nádorovým onemocněním. Všechny údaje o nových zaručeně účinných protinádorových látkách, získané na laboratorních zvířatech, hlavně na hlodavcích, je třeba brát se značnou rezervou.

Histologické vyšetření

Je mikroskopické vyšetření malého kousku tkáně, který byl předem odebrán z Vašeho těla. Vzorek se odebírá z nemocného orgánu.

Nádory kůže

Tělo produkuje celou řadu různých typů buněk. Normální zdravé buňky rostou a dělí se na nové podle potřeb organismu, a tento proces udržuje tělo zdravé.

Nemoci kůže

Kůže je největší lidský orgán, který má kromě estetické funkce i řadu dalších důležitých úkolů.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce