Příznaky onemocnění štítné žlázy lidé často přehlíží, protože se mylně domnívají, že jsou snadno rozpoznatelné a nepřehlédnutelné. Na druhou stranu pacienti nezřídka pokládají za projevy onemocnění štítné žlázy řadu obtíží, které se štítnou žlázou souviset nemusí. Typickým příkladem je přibírání na váze...
Přibírání na váze
Velká část populace si myslí, že onemocnění štítné žlázy nebo hormony štítné žlázy používané k léčbě způsobují nadváhu. Ve skutečnosti je to jinak. Snížená činnost štítné žlázy vyústí v nedostatek hormonů, nezbytných pro správnou funkci metabolizmu. Tělo se dostane do zpomaleného, energeticky úsporného režimu a začne si chránit zdroje energie a zadržovat tekutiny, což může vést k přírůstku tělesné hmotnosti o cca 5 kg. Málokdy jde o nadváhu, kterou by pacienti rádi svedli na štítnou žlázu. Užívání chybějících hormonů štítné žlázy vrátí tělo do normálního metabolického stavu a oněch cca 5 kg zadržené tekutiny se opět vyloučí. Zvýšená činnost štítné žlázy vede ke změnám tělesné hmotnosti mnohem častěji, a sice k patologickému zhubnutí. Pro některé pacienty je to zpočátku příjemné (obézní začnou snadno hubnout), ale postupně dochází k rozvoji příznaků, pacient se začne cítit nemocně a obvykle ho i okolí upozorní, že s ním něco není v pořádku.
Čtěte také: Vyšetření štítné žlázy
Rozpoznatelnost příznaků
Snadno rozpoznat se dají až rozvinuté formy poruch funkce štítné žlázy, ovšem zatímco hypertyreóza se rozvine už během pár měsíců, hypotyreóza se může rozvíjet i několik let. Zvýšená činnost štítné žlázy se proto rozpozná brzy, příznaky (pocení, třes rukou, bušení srdce, padání vlasů, vystoupnutí očí aj.) jsou jasné, výrazné, málokdy přehlédnutelné a poměrně rychle donutí postiženého k návštěvě lékaře. Je téměř vyloučeno, aby někdo žil léta s nerozpoznanou hypertyreózou. S hypotyreózou může člověk žít delší dobu, aniž by ho napadlo, že se ho tato porucha funkce štítné žlázy týká, a aniž by si kdokoli čehokoli všiml. Rozvinuté formy poruch funkce štítné žlázy se sice lépe rozpoznají, ale hůře léčí. Proto je lepší odhalit onemocnění co nejdříve, v jeho raném stadiu (subklinické formě), což dokáží laboratorní testy. Při subklinické formě nemocí štítné žlázy se jedná jen o odchylky v laboratorních testech, které pacient ani nemusí vnímat. Praktický lékař si vyžádá v rámci laboratorního vyšetření krve stanovení hladiny TSH. Obvykle se ukáže jen malé vychýlení od normálu, které může způsobit například i nachlazení nebo stres, proto se vyšetření opakuje. Ukáže-li se znovu odchylka, praktický lékař doporučí pacientovi návštěvu endokrinologa.
Čtěte také: Poruchy štítné žlázy. Jak je poznáme?
Léčba dietou
K léčbě onemocnění štítné žlázy může vedle léků přispět také strava obsahující jód, prvek zcela nezbytný pro správnou funkci štítné žlázy. Ale pozor, ani v případě jódu neplatí, že čím více, tím lépe. Nadbytek jódu může v určitých případech, u hypotyreózy stejně jako hypertyreózy, napáchat spíše škody než užitek. Ideální jsou mořské ryby, bohatý zdroj jódu, u kterého nehrozí předávkování. Dalším zdrojem jódu je jodovaná kuchyňská sůl, s jejíž konzumací se to však nesmí přehánět. Doplňovat tělu jód lze také v tabletkách, ale jejich užívání je vhodné konzultovat s lékařem, protože hrozí předávkování.
Léky v těhotenství
V těhotenství není užívání léků většinou doporučované, nicméně léčba onemocnění štítné žlázy se v žádném případě nepřerušuje, jen upravuje. Pacientka by měla být pečlivě sledována endokrinologem, který průběžně rozhoduje o podávání hormonů štítné žlázy a jódu, jehož pravidelný přísun je důležitý i pro vývoj dítěte, nebo léku ke snížení činnosti štítné žlázy.
Rizikové faktory a prevence
Poruchy funkce štítné žlázy jsou velmi často dědičné, ale to ještě neznamená, že se musí projevit. Spuštění nemoci se dá do určité míry předejít zdravým životním stylem s kvalitní stravou a dostatkem odpočinku, v případě dědičné dispozice navíc preventivním vyšetřením. Rizikovými faktory totiž jsou špatná životospráva, nedostatek jódu, únava, stres, radioaktivní záření nebo kouření.
Čtěte také: Nedostatek jódu poznáte i podle únavy a studených rukou
Zdroj: www.tydenstitnezlazy.cz