Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Na co si dát v létě pozor - hrozí úpal, přehřátí i poškození kůže

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 5584x )

Na sluníčko se v létě všichni těšíme, nicméně přílišná intenzita slunečního záření a vysoké teploty nám mohou způsobit celou řadu zdravotních obtíží, a to jak při pobytu u moře, tak i v rozpáleném velkoměstě. Nejčastější je úpal či vyčerpání z přehřátí, velmi časté je ale také poškození kůže. Výjimkou však nejsou ani virózy.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Úpal a vyčerpání z přehřátí

Objeví-li se příznaky úpalu – bolest hlavy, závratě, zmatenost, nevolnost, suchá horká červená pokožka nebo horečka bez pocení – je nezbytné okamžitě poskytnout první pomoc ochlazováním těla (ponořit se do vany se studenou vodou, osprchovat se studenou vodou, otírat se ručníkem namočeným ve studené vodě apod.) a přivolat lékařskou pomoc. Důležité je sledovat zejména malé děti a starší osoby.

Vyčerpání z přehřátí je odpověď organizmu na nadměrnou ztrátu vody a soli pocením, která vzniká po pobytu v prostředí s vysokými teplotami při nedostatečném příjmu tekutin. Projevuje se únavou, slabostí, pocením, nevolností či zvracením, bledostí, svalovými křečemi, závratěmi až mdlobou. Pro léčbu i prevenci nemocí z horka je důležitá dostatečná hydratace (dostatek tekutin), klid a pobyt mimo slunce. Pít je třeba v malých dávkách v průběhu celého dne, tedy nečekat na pocit žízně. Vhodné jsou minerální vody, bylinné i ovocné čaje, ředěné šťávy a při namáhavých výkonech i iontové nápoje. Nedoporučuje se alkohol a káva, které naopak přispívají k odvodnění organizmu.

Čtěte také: Úpal nebo úžeh, poznáte rozdíl?

Chraňte si kůži před spálením

Intenzita slunečního záření je v létě mnohem vyšší a z celkové denní dávky záření celá polovina připadá na dobu mezi 11. až 13. hodinou. Intenzitu zvyšuje i odraz od vodní plochy, proto je důležité dostatečně se chránit proti spálení. Pozor - spreje proti hmyzu snižují účinek přípravků na ochranu kůže před sluníčkem až o 30 %, proto je potřeba aplikovat ochranný krém vždy před jejich použitím.

Z letních cest si také často přivážíme kožní alergické reakce. V létě hrozí tzv. fotosenzitivní reakce - kožní reakce na určité krémy v kombinaci s pobytem na sluníčku. Takové nepříjemné vyrážky způsobují i některé léčivé masti, které se používají například k léčbě následků sportovních úrazů, jako jsou poranění šlach, svalů a kloubů, zhmoždění, natažení či podvrtnutí.
„Reakce vzniká bezprostředně po oslunění, ale může se projevit i několik dní po aplikaci masti a následném vystavení kůže UV záření. Tzv. fotodermatózy, tedy záněty kůže vznikají snadno i u jinak zdravých jedinců. Právě v létě je tedy třeba před aplikací čehokoli na pokožku velice pečlivě prostudovat příbalový leták a rizikovým přípravkům se raději vyhnout,“ říká MUDr. Michal Lazák, praktický lékař z Prahy. Vhodné jsou v tomto ohledu přípravky s účinnou látkou ibuprofen, u níž tyto fotosenzitivní reakce nejsou známy. Údaje o tom, zda lék obsahuje takovou rizikovou látku, lze nalézt právě v příbalovém letáku, případně vám poradí lékárník nebo ošetřující lékař.

Čtěte také: Užijte si slunce bez sluneční alergie

Letní virózy

Nadměrné vystavení se ultrafialovému záření snižuje obranyschopnost organismu a může přispět k rozvoji virové infekce.
I během letních měsíců se lékař setkává s pacienty s příznaky akutních virových infektů horních cest dýchacích. Tyto infekty vznikají v důsledku oslabení organismu zpravidla při prochlazení vlivem koupání ve studené vodě, dlouhého nošení mokrých plavek, špatně nastavené klimatizaci apod. a následné expozici virové infekci. Příznaky jsou stejné jako v zimě a léčba je symptomatická – Paralen proti teplotě a na bolesti svalů a kloubů, dále mukolytika, nosní kapky apod,“ říká MUDr. Lazák.

Nejčastější jsou infekce horní části dýchacích cest. 70–80 % těchto onemocnění je způsobeno viry, na jaře a v létě je toto procento ještě vyšší. Typickými příznaky jsou zvýšená teplota, případně horečka, pocit pálení až bolest v nose a nosohltanu. Může se také přidat rýma, kašel a bolest v krku. Tyto příznaky obvykle do 48 – 72 hodin ustupují, stejně jako bolesti svalů, kloubů a bolesti hlavy. Antibiotika jsou v případě virové infekce zcela neúčinná, naopak mohou nemocnému ještě více ublížit dalším oslabením organizmu. Proto tyto nemoci léčíme výhradně symptomaticky léky na tlumení horečky a bolesti.

Čtěte také: Letní angína by nás měla zahnat do postele

partner_1.png

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Alergie
Partner rubriky Alergie

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Průduškové astma

ASTMA je onemocnění, které bylo popisováno již ve středověku jako choroba nedostatkem dechu, nemoc se stíženým dechem. Dnes víme, že astma je onemocnění dýchacích cest, založené na podkladě chronického zánětu průdušek, který je spojen s projevy zvýšené citlivosti a zvýšené reaktivity průdušek a s projevy zúžení dýchacích cest ...

Atopický ekzém

Je chronické svědivé zánětlivé kožní onemocnění alergického původu, postihuje cca 10-15% populace. Jedná se o přehnanou reakci organismu, resp. imunitního sytému na zevní a vnitřní vlivy...

Senná rýma

Senná rýma patří mezi alergická onemocnění. Postihuje nosní sliznici a oční spojivky.

Podávání Lactobacilla chrání před atopickým ekzémem

Atopický ekzém, alergickou rýmu a bronchiální astma řadíme mezi tzv. atopická onemocnění. Jejich výskyt v ekonomicky rozvinutých zemích neustále roste. Lékaři zatím s jistotou nevědí, čím je to způsobeno, někteří z nich se však domnívají, že na vině je nižší výskyt mikrobiálních infekcí u malých dětí.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce