Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_&utm_&utm__campaign=potraviny-pro-zdravi
23w11_Zdrave_potraviny_Ordinace_180x120_CZ.jpg
Zařaďte do jídelníčku zdravé potraviny. Celou nabídku najdete na Lékárna.cz.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Projevy alergie můžete zmírnit přírodní cestou

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 8360x )

Alergií trpí podle odhadu Světové alergologické organizace 30 až 40 % lidí na celém světě. V právě probíhajícím období, kdy začíná kvést celá řada trav a stromů, hraje významnou roli především pylová rýma. Alergie se však kromě dýchacích obtíží mohou projevit též v podobě kožních problémů. Poradíme vám, jak s alergiemi bojovat a jak jim ještě lépe předcházet.

shutterstock.com

Alergií trpí 24 % dospělých a 30 % dětí

Alergie je nepřiměřená obranná reakce imunitního systému organismu na látky, se kterými se běžně setkáváme v prostředí, ve kterém žijeme. Mezi časté příčiny patří znečištění životního prostředí, konzumace uměle upravovaných potravin s přídavnými látkami, užívání stále většího množství léků a další. Genetické predispozice pak hrají roli ze dvou třetin. Vyplývá to ze Zprávy o zdraví obyvatel ČR, kterou zpracovalo Ministerstvo zdravotnictví.

Čtěte také: Nachlazení nebo alergie?

Alergie se podle Světové alergologické organizace stala během posledních desetiletí jedním z nejčastějších chronických neinfekčních onemocnění na světě. A počet lidí, kteří alergiemi trpí, se v České republice, stejně jako v celé Evropě, neustále zvyšuje. Podle posledního průzkumu Státního zdravotního ústavu je má až 24 % lidí ve věku od 45 do 54 let, přičemž více než třetina onemocněla po 35. roce věku. Alergie se nevyhýbají ani dětem, aktuálně jimi trpí asi 30 % dětské populace. Nejčastějším problémem u malých dětí je atopický ekzém, u starších dětí a dospívajících pak alergická pylová rýma. Významným problémem je též astma, jehož podíl je u dětí vyšší než u dospělých. Dnes postihuje zhruba 10 % českých dětí.

Zmírnit projevy alergií můžeme odplísněním organismu a očistou střev

Podle Státního zdravotního ústavu je nejčastějším alergickým onemocněním polinosa neboli senná rýma, která je reakcí na pylový alergen. Projevuje se rýmou, svěděním nosu, kýcháním a zánětem spojivek. Je typická pro právě probíhající sezónu, kdy kvete množství trav, jako například tolice vojtěška, jitrocel, sedmikráska nebo jetel, a dřevin jako bříza, habr, jírovec, topol či lípa. Alergické astma pak vzniká alergickým zánětem průduškové sliznice a projevuje se záchvaty dušnosti a dráždivým kašlem. Ty vyvolávají především částečky roztočů, zvířecí srst, plísně nebo bakterie.

Čtěte také: Stres může zhoršit alergické reakce

Pylové alergii lze předcházet posílením imunity, což zahrnuje úpravu režimu, vyloučení alergenu z okolí a zdravou životosprávu. Při standardní léčbě potlačí příznaky antihistaminika. Zmírnit projevy alergií lze též přírodní cestou za pomoci bylin, a to pročištěním jater, odplísněním organismu a zvednutím protialergické složky v těle.
„K očistě jater slouží hned několik bylin či gemmoterapeutik, konkrétně schizandra, ostropestřec, měsíček, jalovec i rozmarýn. Dobře poslouží též směsi bylin Fitkolon či Helmifit. Dále je potřeba organismus odplísnit pomocí penízovky, česneku či grepu. A ke zvednutí protialergické složky v těle je pak nejlepší gemmoterapeutikum z černého rybízu a lesního bezu hroznatého. Jedině kombinací všech těchto složek můžeme docílit lepšího stavu,“ radí nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která se zabývá výrobou přípravků z rostlin.

Při kožních alergiích pomůže správná vlhkost vzduchu a penízovka

Kožní alergické reakce mají nejčastěji charakter atopického ekzému nebo kopřivky. Na jejich vzniku se mohou podílet různé alergeny pocházející ze vzduchu, potravin i kontaktu s prostředím. Projevují se svědivými, začervenalými skvrnami na pokožce, na níž se tvoří mokvající puchýřky či zhrubnuté kožní vrstvy. Nejčastějším alergenem bývá pyl, prach, roztoči, bakterie, plísně či srst zvířat.

Základ léčby tvoří podobně jako u dýchacích obtíží antihistaminika, v těžších případech pak kortikoidy. I zde lze alergii předejít zamezením kontaktu s alergeny, úpravou jídelníčku pro posílení imunity a pravidelným úklidem prostředí. Pomáhá též kontrolovat vlhkost vzduchu, neboť přílišné sucho vysušuje pokožku a zhoršuje ekzém. Ideální vlhkost by se měla pohybovat mezi 40 až 60 %.

Do léčby kožních alergií můžeme zahrnout též vybrané byliny

„V případě ekzémů je bylinkou první volby penízovka. Ta regeneruje slinivku, která řídí stav pokožky a čistí ji. Pro kožní alergie platí stejně jako pro dýchací alergie, že je potřeba pročistit játra, odplísnit organismus a zvednout protialergickou složku v těle černým rybízem. Alergie je nutné vždy řešit komplexně,“ doporučuje bylinkářka Jarmila Podhorná. „Pro ošetření a zklidnění kůže postižené ekzémem je též vhodná čtyřkvětová mast s bezem, lopuchový olej, výluh z lopuchu do vlasové části nebo psorikalis mast na zklidnění celého kožního systému. Blahodárný účinek na pokožku má též bylinný sprej či koupel s výtažky například z pýru, lopuchu či lichořeřišnice,“ doplňuje nejznámější česká bylinkářka.

 

partner_1.png

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Alergie
Partner rubriky Alergie

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Anketní otázka

Měli jste někdy svrab?

23%
77%
Zatím hlasovalo 133 lidí

Mohlo by vás zajímat

Průduškové astma

ASTMA je onemocnění, které bylo popisováno již ve středověku jako choroba nedostatkem dechu, nemoc se stíženým dechem. Dnes víme, že astma je onemocnění dýchacích cest, založené na podkladě chronického zánětu průdušek, který je spojen s projevy zvýšené citlivosti a zvýšené reaktivity průdušek a s projevy zúžení dýchacích cest ...

Atopický ekzém

Je chronické svědivé zánětlivé kožní onemocnění alergického původu, postihuje cca 10-15% populace. Jedná se o přehnanou reakci organismu, resp. imunitního sytému na zevní a vnitřní vlivy...

Podávání Lactobacilla chrání před atopickým ekzémem

Atopický ekzém, alergickou rýmu a bronchiální astma řadíme mezi tzv. atopická onemocnění. Jejich výskyt v ekonomicky rozvinutých zemích neustále roste. Lékaři zatím s jistotou nevědí, čím je to způsobeno, někteří z nich se však domnívají, že na vině je nižší výskyt mikrobiálních infekcí u malých dětí.

Alergie

Když se řekne alergie, vybaví se každému buď uslzený, usmrkaný a kýchající člověk v pylové jarní a letní sezóně.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce