Inzerce

Projevy alergie můžete zmírnit přírodní cestou

6. června 2016, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 6312x

Alergií trpí podle odhadu Světové alergologické organizace 30 až 40 % lidí na celém světě. V právě probíhajícím období, kdy začíná kvést celá řada trav a stromů, hraje významnou roli především pylová rýma. Alergie se však kromě dýchacích obtíží mohou projevit též v podobě kožních problémů. Poradíme vám, jak s alergiemi bojovat a jak jim ještě lépe předcházet.

foto: shutterstock.com

Alergií trpí 24 % dospělých a 30 % dětí

Alergie je nepřiměřená obranná reakce imunitního systému organismu na látky, se kterými se běžně setkáváme v prostředí, ve kterém žijeme. Mezi časté příčiny patří znečištění životního prostředí, konzumace uměle upravovaných potravin s přídavnými látkami, užívání stále většího množství léků a další. Genetické predispozice pak hrají roli ze dvou třetin. Vyplývá to ze Zprávy o zdraví obyvatel ČR, kterou zpracovalo Ministerstvo zdravotnictví.

Čtěte také: Nachlazení nebo alergie?

Alergie se podle Světové alergologické organizace stala během posledních desetiletí jedním z nejčastějších chronických neinfekčních onemocnění na světě. A počet lidí, kteří alergiemi trpí, se v České republice, stejně jako v celé Evropě, neustále zvyšuje. Podle posledního průzkumu Státního zdravotního ústavu je má až 24 % lidí ve věku od 45 do 54 let, přičemž více než třetina onemocněla po 35. roce věku. Alergie se nevyhýbají ani dětem, aktuálně jimi trpí asi 30 % dětské populace. Nejčastějším problémem u malých dětí je atopický ekzém, u starších dětí a dospívajících pak alergická pylová rýma. Významným problémem je též astma, jehož podíl je u dětí vyšší než u dospělých. Dnes postihuje zhruba 10 % českých dětí.

Zmírnit projevy alergií můžeme odplísněním organismu a očistou střev

Podle Státního zdravotního ústavu je nejčastějším alergickým onemocněním polinosa neboli senná rýma, která je reakcí na pylový alergen. Projevuje se rýmou, svěděním nosu, kýcháním a zánětem spojivek. Je typická pro právě probíhající sezónu, kdy kvete množství trav, jako například tolice vojtěška, jitrocel, sedmikráska nebo jetel, a dřevin jako bříza, habr, jírovec, topol či lípa. Alergické astma pak vzniká alergickým zánětem průduškové sliznice a projevuje se záchvaty dušnosti a dráždivým kašlem. Ty vyvolávají především částečky roztočů, zvířecí srst, plísně nebo bakterie.

Čtěte také: Stres může zhoršit alergické reakce

Pylové alergii lze předcházet posílením imunity, což zahrnuje úpravu režimu, vyloučení alergenu z okolí a zdravou životosprávu. Při standardní léčbě potlačí příznaky antihistaminika. Zmírnit projevy alergií lze též přírodní cestou za pomoci bylin, a to pročištěním jater, odplísněním organismu a zvednutím protialergické složky v těle.
„K očistě jater slouží hned několik bylin či gemmoterapeutik, konkrétně schizandra, ostropestřec, měsíček, jalovec i rozmarýn. Dobře poslouží též směsi bylin Fitkolon či Helmifit. Dále je potřeba organismus odplísnit pomocí penízovky, česneku či grepu. A ke zvednutí protialergické složky v těle je pak nejlepší gemmoterapeutikum z černého rybízu a lesního bezu hroznatého. Jedině kombinací všech těchto složek můžeme docílit lepšího stavu,“ radí nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která se zabývá výrobou přípravků z rostlin.

Při kožních alergiích pomůže správná vlhkost vzduchu a penízovka

Kožní alergické reakce mají nejčastěji charakter atopického ekzému nebo kopřivky. Na jejich vzniku se mohou podílet různé alergeny pocházející ze vzduchu, potravin i kontaktu s prostředím. Projevují se svědivými, začervenalými skvrnami na pokožce, na níž se tvoří mokvající puchýřky či zhrubnuté kožní vrstvy. Nejčastějším alergenem bývá pyl, prach, roztoči, bakterie, plísně či srst zvířat.

Základ léčby tvoří podobně jako u dýchacích obtíží antihistaminika, v těžších případech pak kortikoidy. I zde lze alergii předejít zamezením kontaktu s alergeny, úpravou jídelníčku pro posílení imunity a pravidelným úklidem prostředí. Pomáhá též kontrolovat vlhkost vzduchu, neboť přílišné sucho vysušuje pokožku a zhoršuje ekzém. Ideální vlhkost by se měla pohybovat mezi 40 až 60 %.

Do léčby kožních alergií můžeme zahrnout též vybrané byliny

„V případě ekzémů je bylinkou první volby penízovka. Ta regeneruje slinivku, která řídí stav pokožky a čistí ji. Pro kožní alergie platí stejně jako pro dýchací alergie, že je potřeba pročistit játra, odplísnit organismus a zvednout protialergickou složku v těle černým rybízem. Alergie je nutné vždy řešit komplexně,“ doporučuje bylinkářka Jarmila Podhorná. „Pro ošetření a zklidnění kůže postižené ekzémem je též vhodná čtyřkvětová mast s bezem, lopuchový olej, výluh z lopuchu do vlasové části nebo psorikalis mast na zklidnění celého kožního systému. Blahodárný účinek na pokožku má též bylinný sprej či koupel s výtažky například z pýru, lopuchu či lichořeřišnice,“ doplňuje nejznámější česká bylinkářka.

 

Inzerce
loading...
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 22 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Monika (Akné na zadku) 16. srpna 2019, 09:13:39

    Olšová mast? Tak to usím také vyzkoušet. Diskutovat

  • Monika (AKNÉ) 16. srpna 2019, 09:16:11

    Mám s ním strašné problémy, nevíte co s tím? Diskutovat

  • Lucasice (Ostropestřec ) 16. srpna 2019, 20:36:39

    Já ho zobu kvůli játrům a trávení a nemůžu si stěžovat. Beru teda v tabletkách od Vito… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.