Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

Propolis

( Redakce | přečteno: 41433x )

Propolis neboli včelí tmel je léčivou látkou používanou od dob egyptských faraónů. V posledních padesáti letech bylo odhaleno významné protiinfekční působení této látky.

Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Včelí tmel

Propolis neboli včelí tmel je léčivou látkou používanou od dob egyptských faraónů. V posledních padesáti letech bylo odhaleno významné protiinfekční působení této látky. Včely tak získaly další důvod k uznání a ocenění od odborné i laické veřejnosti.

Co propolis obsahuje

Propolis je při pokojové teplotě hustou lepkavou hmotou žlutohnědé barvy. Je to směs látek s vysokým obsahem pryskyřic, vosku, balzámů, éterických olejů a pylu.

Jak propolis vzniká

Propolis je směsí látek, které vylučují pupeny bylin a stromů na ochranu proti infekčním onemocněním. Včely dokáží tyto látky shromažďovat. Po vhodném namíchání používají touto hmotou jako desinfekci pláství a úlu. Pro vyšší hustotu slouží včelám i k ucpávání mezer ve stěnách úlu – odtud i název „včelí tmel“.

Propolis vytvářejí včely společně s medem. Oproti medu je však propolis přítomen na plástvích v daleko menším množství (průměrný včelý roj vytvoří za rok asi jen 300 gramů propolisu). Z toho vyplývá cena i vzácnost tohoto přírodního produktu.

Propolis se dále chemicky čistí. Slouží pak k výrobě mnoha kosmetických a léčivých přípravků - propolisová pasta, propolisová tinktura, propolisová mast atd.

Jak se v těle projeví

Léčivé působení propolisu na náš organismus je velmi pestré. Zdaleka ne všechny vlastnosti a účinky propolisu jsou již uspokojivě popsány a vysvětleny. Propolis je používán zejména pro své výrazné bakteriostatické (zastavující růst bakterií) a bakteriocidní (ničící bakterie) účinky. Působí dokonce i proti virům a plísním.

Nežádoucí účinky propolisu

Výjimečně může vznikat vůči propolisu přecitlivělost projevující se kožními alergickými reakcemi nebo zažívacími obtížemi. Alergii na propolis můžeme zjistit tak, že potřeme propolisem malou plochu na kůži předloktí.Pokud se na kůži objeví do 24 hodin začervenání nebo jiný projev přecitlivělosti, není vhodné propolis užívat.

K čemu se propolis používá

Propolis má obrovské spektrum příznivých účinků. Při lokální aplikaci působí příznivě na hojení dlouhodobých a hnisavých ran. Snižuje bolestivost, tlumí zánět, urychluje čištění i uzavření kožního defektu. Na hnisavé rány se používá nejčastěji propolisová mast.

Při vnitřním užívání působí proti celkovým infekčním onemocněním způsobeným bakteriemi i viry. Navíc podporuje i vlastní obranyschopnost našeho těla.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

79%
21%
Zatím hlasovalo 115 lidí

Mohlo by vás zajímat

Potravní doplňky na léčbu chronického zánětu vaječníků

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat jaké byliny a homeopatika jsou dobré na chron. zánět vaječníků a čeho se mám při tomto onemocnění vyvarovat. děkuji Jana

Potraviny pro zvláštní výživu

Tento pojem je v běžné praxi člověka poměrně neznámý, většina lidí si pod ním jen stěží dovede představit reálný obsah. Velmi často se používají výrazy "potravní doplňky", praxe lékárníků používá pojem "parafarmaceutika". Ani jeden z výrazů však není úplně správný, protože přesně nevystihuje tuto kategorii výrobků...

Citronová kůra

Málokdo ví, že slupka z obyčejného citronu nebo pomeranče obsahuje cenné látky, které mohou pomoci ochránit tělo před nachlazením, zmírnit alergie nebo křečové žíly (varixy).

Potravní doplňky by měly být součástí výživy

Kromě hlavních živin, k nimž patří bílkoviny, lipidy a sacharidy, potřebuje lidský organismus k životu celou řadu biologicky aktivních látek, které označujeme jako esenciální. Některé z nich jsou součástí hlavních živin (např. mastné kyseliny a fosfolipidy jsou součástí lipidů, aminokyseliny stavebním kamenem bílkovin)...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce