Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Saunování a jeho blahodárné účinky na zdraví člověka

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 30970x )

Saunování je nejen příjemný způsob relaxace, ale také posiluje imunitu a má velmi dobrý preventivní účinek proti alergiím, infekcím horních cest dýchacích, povzbuzuje a vylaďuje nervové i hormonální funkce organismu a v neposlední řadě se využívá k prohřátí kloubů a k lepšímu prokrvení končetin.

shutterstock.com

Sauna má prokazatelně blahodárné účinky na psychiku člověka i regeneraci celého organismu. Princip saunování spočívá v důkladném prohřátí celého těla a jeho následném prudkém ochlazení. Teplota vzduchu se u klasické sauny pohybuje kolem 90°C, u infra sauny okolo 50°C. Vlhkost by se měla pohybovat kolem 15 %.

Délka pobytu v sauně je pro každého individuální – platí pravidlo být v sauně tak dlouho, dokud je vám to příjemné. Dospělí by neměli překračovat 15 minut. Následuje ochlazení v ochlazovacím bazénku, studenou sprchou či pobytem na chladném vzduchu. Ohřátí a ochlazení střídáme, obvykle stačí 3×. Saunování je vhodné provádět pravidelně, alespoň jedenkrát týdně.

Pokud máte nějaký zdravotní problém, měli byste se poradit s lékařem a zjistit, zda je pro vás sauna vhodná s ohledem na váš zdravotní stav.

Obecně se vystavování vysokým teplotám nedoporučuje:

 • nemocným jedincům
 • při horečce
 • při akutních zánětech, především zánětech horních cest dýchacích
 • těhotným ženám a při menstruaci
 • osobám s vysokým krevním tlakem
 • pacientům s nemocným krevním oběhem a srdcem
 • lidem, kteří mají nemocná játra nebo ledviny. Ty jsou bohatě prokrvené a může dojít k poškození cév.
 • pacientům s epilepsií
 • lidem s cukrovkou
 • při kožních chorobách (vyjma akné)

Také se nedoporučuje navštěvovat saunu ihned po jídle či bezprostředně po fyzické námaze. S horkými teplotami se nekamarádí taktéž cigarety a alkohol.

Zásady správného saunování

Ideální je do sauny chodit pravidelně, alespoň jednou týdně, a to nejlépe v podvečer. Před cestou si do tašky přibalte mýdlo, dva ručníky, žínku či kartáč, krém k ošetření suché kůže a velké množství tekutin. Doplňovat pitný režim je během saunování nesmírně důležité. Ideálním prostředkem proti dehydrataci je pramenitá voda bez bublinek.

Poprvé do sauny

 • Vydáte-li se poprvé do sauny, nebojte se informovat u školeného personálu o konkrétních pravidlech saunování v daném wellness centru. Každý podnik má svůj vlastní „kodex saunování“, kterým byste se měli řídit. V ideálním případě by měli návštěvníci do sauny chodit nazí, z mravních důvodů se však ve většině středisek doporučuje ručník, prostěradlo nebo plavky (zde jsou doporučení kontroverzní; jedni tvrdí, že s plavkami do sauny můžete bez problémů, jiní upozorňují na možné vyrážky způsobené oděvem, jenž může pokožku dráždit).
 • Pravdou je, že by kůže měla v sauně volně dýchat , proto je ideální zakrýt intimní partie třeba ručníkem a nerušeně relaxovat.
 • Před vstupem do sauny se důkladně omyjte mýdlem a teplou vodou a osušte ručníkem. Do sauny byste měli vstupovat bez šperků a bižuterie na obličeji i na těle.
 • Jste-li v sauně poprvé, nesnažte se srovnat krok s otrlými saunaři. Někomu stačí pět minut, jiný bez mrknutí oka vydrží patnáct. Nesrovnávejte se tedy a naslouchejte vlastnímu tělu. Bude-li vám velké horko, nebo zamotá-li se vám nedej bože hlava, je to signál pro okamžité opuštění místnosti a zchlazení organismu.

Během saunování

 • V sauně z hygienických důvodů ulehněte na ručník nebo prostěradlo.
 • Nejlepší poloha pro saunování je vleže, aby nedocházelo k velkému rozdílu teplot mezi hlavou a dolními končetinami. Velký rozdíl teploty není pro lidský organismus přirozený a dochází při něm k velkému namáhání termoregulačních mechanismů. Pokud si z nedostatku místa nemůžete lehnout, při sezení mějte dolní končetiny na stejné lavici, na které sedíte, aby byly ve stejné výšce jako zbytek těla.
 • Aby se mohly lépe vyplavit nečistoty z kůže a podkoží, doporučuje se během pobytu v sauně masírovat povrch těla speciálními pomůckami (kartáče, masážní houby apod.). Tato činnost pomáhá otevírat kožní póry a tím urychluje pocení a zlepšuje termoregulaci.
 • Saunování by mělo být příjemnou relaxací, proto pokud se vám bude špatně dýchat nebo vás začnou pálit některé části těla, opusťte místnost a dopřejte si ochlazení.
 • Jestliže při saunování ležíte, nejprve se opatrně posaďte a teprve po chvíli opusťte saunu, aby nedošlo ke kolapsu z prudké změny polohy.

Po saunování

 • Před vstupem do ochlazovacího bazénku se nejdříve osprchujte vlažnou vodou, abyste do něj nepřenesli vypocené nečistoty.
 • Ochlazení je vhodné provádět postupně, proto do ochlazovací lázně vstupujte po schodech.
 • Po ochlazení a osušení je nutná dostatečná relaxace v odpočívárně (časté a rychlé střídání pobytu v sauně a ochlazování není vhodné).
 • Po saunování nepijte alkohol.

Saunování a jeho účinky na organismus

Saunování je odpočinek, relaxace, péče o zdraví a pokožku. Saunování má vliv na celou řadu tělesných orgánů, např. na kůži, na kardiovaskulární systém, na neurovegetetivní systém, na pohybový aparát, ale zejména na dýchací cesty a psychiku.

Psychika

Sauna uvolňuje a odlehčuje napětí, zmenšuje úzkost a agresivitu a přitom povzbuzuje. Při pobytu v sauně se vyplavuje endorfin, hormon štěstí, který podporuje dobrou náladu. I proto má saunování výrazný vliv na tzv. neurovegetativní systém: po sauně se dobře spí, saunování odstraňuje migrénové bolesti, vede k osvěžení a uklidnění, k útlumu předchozího vzrušení, k ústupu tísnivých pocitů, nervozity, neklidu a nechutenství.

Dýchací cesty

Vlivem saunové lázně dochází k rychlejšímu odstraňování hlenu s nabalenými mikroby, ke zvýšení tvorby obranných látek (imunoglobinu A) přímo na sliznici, k uvolnění hladkého svalstva a tím zlepšení dechu.

Péče o pokožku

Zejména ženy si oblíbily parní lázně pro jemnost a pozitivní účinky na pokožku. Vlhké teplo rozšiřuje cévy, póry a zvyšuje absorpci kyslíku. Veškeré nečistoty a toxiny jsou odbourávány ven z těla, proto kůže a pleť získává jemný a hebký vzhled. Pobytem v parní lázni tak lze oddalovat stárnutí kůže, díky lepšímu krevnímu oběhu dochází totiž k jejímu zpevňování. Zvýšeným prokrvením přispívá i k výživě vlasových kořínků, čímž pomáhá k jemnosti a hebkosti vlasů.

Pozitivní účinek na orgány v břišní dutině

Pobyt v sauně může přispět k zlepšení chronického zánětu žlučníku, slinivky břišní, tenkého i tlustého střeva a do jisté míry pozitivně ovlivní i průběh vředové nemoci, zejména v její počáteční fázi. Saunováním se nehubne, dochází pouze k pocitu ulehčení.

Rehabilitace po úrazech

Mezi další výčet přínosů pravidelného saunování se řadí rehabilitace po úrazech, při doléčování obrn končetinových nervů, rehabilitace plotýnkových syndromů, zánětů šlach a svalů z přetížení. Také dochází ke zmenšení obtíží u artróz a revmatismu. Končetiny se lépe prokrví, což uvítáte, pokud vás trápí studené nohy.

Prevence nachlazení

Vlivem saunování totiž dochází k rychlejšímu odstraňování hlenu s nabalenými mikroby, k uvolnění hladkého svalstva a tím zlepšení dechu a ke zvýšení tvorby obranných látek (imunoglobinu A) přímo na sliznici. Hladina této látky se udržuje až 7 dnů po saunování. Proto bychom v rámci prevence měli navštěvovat saunu alespoň jednou týdně.

Dalším projevem vybuzení obrany těla je pokles krvinek, které jsou průvodním jevem zánětu a alergie. Přirozeně posílený organismus je odolnější vůči běžným infekcím. V období chřipkové epidemie takový člověk buď vůbec neonemocní, nebo je průběh nemoci podstatně lehčí.

Chronické nemoci a alergie

Lékaři doporučují saunování především pacientům s chronickými onemocněními, jako je astma nebo chronický zánět průdušek či chronický zánět dýchacích cest. Saunování poskytuje úlevu také osobám s rozedmou plic a je vhodné v rekonvalescenci po akutních zánětech horních cest dýchacích a zánětech plic. O vhodnosti návštěv sauny ovšem rozhoduje lékař, proto s ním konzultujte své možnosti.

Fáze ohřátí a ochlazení

V průběhu saunování jsou využívány dva základní principy působení na lidský organismus. Fáze ohřátí a fáze ochlazení. Každá tato etapa působí specifickým způsobem, je však nutné projít vždy oběma fázemi, tak aby celý proces saunování navodil požadovaný efekt i pocit, a aby nedocházelo k negativním účinkům.

Účinky saunování ve fázi ohřátí lidského těla

• saunování zvýší nárůst tělesné teploty (pokožka +10°C, nitro +1°C)
• zvýší látkové výměny v kůži a vylučování potu
• zvýší vylučování nečistot z pokožky
• normalizuje krevní tlak
• zlepší prokrvení pokožky
• uvolňuje svaly a psychické napětí.

Účinky saunování ve fázi ochlazení lidského těla

• normalizace tělesné teploty
• okysličení krve
• povzbuzení funkce ledvin
• zklidnění srdečního tepu
• posílení okrajových krevních cév
• psychické povzbuzení
• pocit osvěžení

Saunování u dětí

Saunování je nejlepší formou zvyšování dětské imunity. Děti, které se pravidelně saunují, jsou méně často postiženy infekcemi horních cest dýchacích, a pokud už onemocní, průběh nemoci je lehčí a nevznikají další komplikace.

Vlivem každého regulérního turnusu dochází u dětí bezprostředně, stejně jako u dospělých, k účinku protistresových hormonů, k vylučování nadbytečné kuchyňské soli a také k přeladění vegetativní nervové soustavy důležité pro zkvalitnění různých životních funkcí (chuti k jídlu, kvalitního spánku, úpravy funkčních změn činnosti srdce a cév).

Účinek saunování na jednotlivé orgány

Dýchací systém - zejména u větších dětí dochází k prohloubení dýchání, protože rozpuštěním a odstraněním vazkého hlenu dochází k uvolnění dolních cest dýchacích

Vegetativní systém - dochází k nastolení rovnováhy obou složek neuroveretativního systému, takže po saunování jsou děti zklidněny, v dobré pohodě, mají chuť k jídlu a dobře spí.

Hladina imunitních protilátek - vlivem tepla dojde při každém saunování k bezprostředním změnám v počtech specifických buněk, které jsou jednak schopny pohlcovat choroboplodné mikroby i viry, jednak vyvolat tvorbu ochranných protilátek přímo na sliznici dýchacích cest a zvýšit celkovou hladinu imunitních globulinů, které až na dobu šesti dnů udržují dostatečnou výši hladiny a tedy i schopnost dětského organismu ochránit se vůči infekcím. Dalším projevem ovlivnění obranných reakcí je pokles druhu krvinek, které jsou průvodním jevem zánětu a alergie.

3 důležitá pravidla pro saunování dětí

Při saunování s dětmi je potřeba dodržovat několik základních pravidel, abychom se vyvarovali nechtěných infekcí nebo přehřátí organismu dítěte.

 1. Nejdůležitějšími faktory jsou teplota a čistota sauny. Pro saunování se s nejmenšími dětmi je doporučována domácí sauna, případně malá sauna veřejná, o níž víte, že dbá na vysoké hygienické standardy a lze zajistit, že nebudou zároveň s vámi v sauně cizí dospělé osoby. Teplota sauny by měla pro děti být o 10 °C nižší než pro dospělé, tedy zhruba 70 – 85 °C.
 2. Co se týká ochlazování, měla by teplota zhruba odpovídat zevním klimatickým podmínkám. Za velmi nepříznivého venkovního počasí se děti neochlazují. Ochlazování kojenců a batolat by mělo probíhat v náručí matky nejlépe pod sprchou s vlažnou vodou, u starších dětí potom v brouzdališti a na čerstvém vzduchu.
 3. Důležitá je také délka saunování. Kojenci a mladší batolata by v sauně neměli zůstávat déle než 3 minuty, u větších dětí by doba prohřívání neměla přesáhnout 5 – 8 minut.

Ze sauny nespěchejte

Po posledním ochlazení se krátce osprchujte vlažnou vodou. Použití mýdla nebo šamponu na závěr není vhodné, může dojít k podráždění pokožky. Po osušení setrvejte v odpočívárně, důležité je doplnit tekutiny. Naprosto nevhodné je hned opustit relaxační centrum nebo se dokonce pustit do nějaké fyzicky náročné aktivity. Tělo potřebuje nějaký čas, aby se srovnalo na okolní teplotu a vypořádalo se s procesem saunování.

Zdroj: www.medivize.cz, vseosaunovani.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 52 lidí

Mohlo by vás zajímat

Aby vás imunita v zimě podržela

Stačí se v posledních dnech rozhlédnout kolem sebe. Lidí, kteří bez kapesníku nedají ani ránu, přibývá.

Obranyschopnost těla nezlepší jen multivitamíny

Jak je možné, že někdo má pětkrát do roka rýmu a druhý neonemocní ani v době chřipkové epidemie?

Podzim - čas pro posílení imunity

Stejně tak, jako se mluví o jarní únavě po dlouhé zimě, i podzimní období je spojeno s určitou zátěží organismu. Ubývání slunečního svitu způsobuje u řady lidí depresivní nálady. Podzimní a zimní měsíce také kladou větší nároky na náš imunitní systém, kdy jeho aktivaci proti virózám můžeme vnímat jako celkové fyzické i psychické oslabení.

Posílení imunity

Mám problémy s imunitou jsem často nemocná a potřebovala bych léky na posílení imunity můžete mi nějaké doporučit? Předem děkuji Růžena Seppová

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce