aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
Zuby_180x115.jpg
Nakupte v akci a zásobte se! Zubní kartáčky, pasty, vody a další. Více informací zde.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Saunování a jeho blahodárné účinky na zdraví člověka

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 28850x )

Saunování je nejen příjemný způsob relaxace, ale také posiluje imunitu a má velmi dobrý preventivní účinek proti alergiím, infekcím horních cest dýchacích, povzbuzuje a vylaďuje nervové i hormonální funkce organismu a v neposlední řadě se využívá k prohřátí kloubů a k lepšímu prokrvení končetin.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Sauna má prokazatelně blahodárné účinky na psychiku člověka i regeneraci celého organismu. Princip saunování spočívá v důkladném prohřátí celého těla a jeho následném prudkém ochlazení. Teplota vzduchu se u klasické sauny pohybuje kolem 90°C, u infra sauny okolo 50°C. Vlhkost by se měla pohybovat kolem 15 %.

Délka pobytu v sauně je pro každého individuální – platí pravidlo být v sauně tak dlouho, dokud je vám to příjemné. Dospělí by neměli překračovat 15 minut. Následuje ochlazení v ochlazovacím bazénku, studenou sprchou či pobytem na chladném vzduchu. Ohřátí a ochlazení střídáme, obvykle stačí 3×. Saunování je vhodné provádět pravidelně, alespoň jedenkrát týdně.

Pokud máte nějaký zdravotní problém, měli byste se poradit s lékařem a zjistit, zda je pro vás sauna vhodná s ohledem na váš zdravotní stav.

Obecně se vystavování vysokým teplotám nedoporučuje:

 • nemocným jedincům
 • při horečce
 • při akutních zánětech, především zánětech horních cest dýchacích
 • těhotným ženám a při menstruaci
 • osobám s vysokým krevním tlakem
 • pacientům s nemocným krevním oběhem a srdcem
 • lidem, kteří mají nemocná játra nebo ledviny. Ty jsou bohatě prokrvené a může dojít k poškození cév.
 • pacientům s epilepsií
 • lidem s cukrovkou
 • při kožních chorobách (vyjma akné)

Také se nedoporučuje navštěvovat saunu ihned po jídle či bezprostředně po fyzické námaze. S horkými teplotami se nekamarádí taktéž cigarety a alkohol.

Zásady správného saunování

Ideální je do sauny chodit pravidelně, alespoň jednou týdně, a to nejlépe v podvečer. Před cestou si do tašky přibalte mýdlo, dva ručníky, žínku či kartáč, krém k ošetření suché kůže a velké množství tekutin. Doplňovat pitný režim je během saunování nesmírně důležité. Ideálním prostředkem proti dehydrataci je pramenitá voda bez bublinek.

Poprvé do sauny

 • Vydáte-li se poprvé do sauny, nebojte se informovat u školeného personálu o konkrétních pravidlech saunování v daném wellness centru. Každý podnik má svůj vlastní „kodex saunování“, kterým byste se měli řídit. V ideálním případě by měli návštěvníci do sauny chodit nazí, z mravních důvodů se však ve většině středisek doporučuje ručník, prostěradlo nebo plavky (zde jsou doporučení kontroverzní; jedni tvrdí, že s plavkami do sauny můžete bez problémů, jiní upozorňují na možné vyrážky způsobené oděvem, jenž může pokožku dráždit).
 • Pravdou je, že by kůže měla v sauně volně dýchat , proto je ideální zakrýt intimní partie třeba ručníkem a nerušeně relaxovat.
 • Před vstupem do sauny se důkladně omyjte mýdlem a teplou vodou a osušte ručníkem. Do sauny byste měli vstupovat bez šperků a bižuterie na obličeji i na těle.
 • Jste-li v sauně poprvé, nesnažte se srovnat krok s otrlými saunaři. Někomu stačí pět minut, jiný bez mrknutí oka vydrží patnáct. Nesrovnávejte se tedy a naslouchejte vlastnímu tělu. Bude-li vám velké horko, nebo zamotá-li se vám nedej bože hlava, je to signál pro okamžité opuštění místnosti a zchlazení organismu.

Během saunování

 • V sauně z hygienických důvodů ulehněte na ručník nebo prostěradlo.
 • Nejlepší poloha pro saunování je vleže, aby nedocházelo k velkému rozdílu teplot mezi hlavou a dolními končetinami. Velký rozdíl teploty není pro lidský organismus přirozený a dochází při něm k velkému namáhání termoregulačních mechanismů. Pokud si z nedostatku místa nemůžete lehnout, při sezení mějte dolní končetiny na stejné lavici, na které sedíte, aby byly ve stejné výšce jako zbytek těla.
 • Aby se mohly lépe vyplavit nečistoty z kůže a podkoží, doporučuje se během pobytu v sauně masírovat povrch těla speciálními pomůckami (kartáče, masážní houby apod.). Tato činnost pomáhá otevírat kožní póry a tím urychluje pocení a zlepšuje termoregulaci.
 • Saunování by mělo být příjemnou relaxací, proto pokud se vám bude špatně dýchat nebo vás začnou pálit některé části těla, opusťte místnost a dopřejte si ochlazení.
 • Jestliže při saunování ležíte, nejprve se opatrně posaďte a teprve po chvíli opusťte saunu, aby nedošlo ke kolapsu z prudké změny polohy.

Po saunování

 • Před vstupem do ochlazovacího bazénku se nejdříve osprchujte vlažnou vodou, abyste do něj nepřenesli vypocené nečistoty.
 • Ochlazení je vhodné provádět postupně, proto do ochlazovací lázně vstupujte po schodech.
 • Po ochlazení a osušení je nutná dostatečná relaxace v odpočívárně (časté a rychlé střídání pobytu v sauně a ochlazování není vhodné).
 • Po saunování nepijte alkohol.

Saunování a jeho účinky na organismus

Saunování je odpočinek, relaxace, péče o zdraví a pokožku. Saunování má vliv na celou řadu tělesných orgánů, např. na kůži, na kardiovaskulární systém, na neurovegetetivní systém, na pohybový aparát, ale zejména na dýchací cesty a psychiku.

Psychika

Sauna uvolňuje a odlehčuje napětí, zmenšuje úzkost a agresivitu a přitom povzbuzuje. Při pobytu v sauně se vyplavuje endorfin, hormon štěstí, který podporuje dobrou náladu. I proto má saunování výrazný vliv na tzv. neurovegetativní systém: po sauně se dobře spí, saunování odstraňuje migrénové bolesti, vede k osvěžení a uklidnění, k útlumu předchozího vzrušení, k ústupu tísnivých pocitů, nervozity, neklidu a nechutenství.

Dýchací cesty

Vlivem saunové lázně dochází k rychlejšímu odstraňování hlenu s nabalenými mikroby, ke zvýšení tvorby obranných látek (imunoglobinu A) přímo na sliznici, k uvolnění hladkého svalstva a tím zlepšení dechu.

Péče o pokožku

Zejména ženy si oblíbily parní lázně pro jemnost a pozitivní účinky na pokožku. Vlhké teplo rozšiřuje cévy, póry a zvyšuje absorpci kyslíku. Veškeré nečistoty a toxiny jsou odbourávány ven z těla, proto kůže a pleť získává jemný a hebký vzhled. Pobytem v parní lázni tak lze oddalovat stárnutí kůže, díky lepšímu krevnímu oběhu dochází totiž k jejímu zpevňování. Zvýšeným prokrvením přispívá i k výživě vlasových kořínků, čímž pomáhá k jemnosti a hebkosti vlasů.

Pozitivní účinek na orgány v břišní dutině

Pobyt v sauně může přispět k zlepšení chronického zánětu žlučníku, slinivky břišní, tenkého i tlustého střeva a do jisté míry pozitivně ovlivní i průběh vředové nemoci, zejména v její počáteční fázi. Saunováním se nehubne, dochází pouze k pocitu ulehčení.

Rehabilitace po úrazech

Mezi další výčet přínosů pravidelného saunování se řadí rehabilitace po úrazech, při doléčování obrn končetinových nervů, rehabilitace plotýnkových syndromů, zánětů šlach a svalů z přetížení. Také dochází ke zmenšení obtíží u artróz a revmatismu. Končetiny se lépe prokrví, což uvítáte, pokud vás trápí studené nohy.

Prevence nachlazení

Vlivem saunování totiž dochází k rychlejšímu odstraňování hlenu s nabalenými mikroby, k uvolnění hladkého svalstva a tím zlepšení dechu a ke zvýšení tvorby obranných látek (imunoglobinu A) přímo na sliznici. Hladina této látky se udržuje až 7 dnů po saunování. Proto bychom v rámci prevence měli navštěvovat saunu alespoň jednou týdně.

Dalším projevem vybuzení obrany těla je pokles krvinek, které jsou průvodním jevem zánětu a alergie. Přirozeně posílený organismus je odolnější vůči běžným infekcím. V období chřipkové epidemie takový člověk buď vůbec neonemocní, nebo je průběh nemoci podstatně lehčí.

Chronické nemoci a alergie

Lékaři doporučují saunování především pacientům s chronickými onemocněními, jako je astma nebo chronický zánět průdušek či chronický zánět dýchacích cest. Saunování poskytuje úlevu také osobám s rozedmou plic a je vhodné v rekonvalescenci po akutních zánětech horních cest dýchacích a zánětech plic. O vhodnosti návštěv sauny ovšem rozhoduje lékař, proto s ním konzultujte své možnosti.

Fáze ohřátí a ochlazení

V průběhu saunování jsou využívány dva základní principy působení na lidský organismus. Fáze ohřátí a fáze ochlazení. Každá tato etapa působí specifickým způsobem, je však nutné projít vždy oběma fázemi, tak aby celý proces saunování navodil požadovaný efekt i pocit, a aby nedocházelo k negativním účinkům.

Účinky saunování ve fázi ohřátí lidského těla

• saunování zvýší nárůst tělesné teploty (pokožka +10°C, nitro +1°C)
• zvýší látkové výměny v kůži a vylučování potu
• zvýší vylučování nečistot z pokožky
• normalizuje krevní tlak
• zlepší prokrvení pokožky
• uvolňuje svaly a psychické napětí.

Účinky saunování ve fázi ochlazení lidského těla

• normalizace tělesné teploty
• okysličení krve
• povzbuzení funkce ledvin
• zklidnění srdečního tepu
• posílení okrajových krevních cév
• psychické povzbuzení
• pocit osvěžení

Saunování u dětí

Saunování je nejlepší formou zvyšování dětské imunity. Děti, které se pravidelně saunují, jsou méně často postiženy infekcemi horních cest dýchacích, a pokud už onemocní, průběh nemoci je lehčí a nevznikají další komplikace.

Vlivem každého regulérního turnusu dochází u dětí bezprostředně, stejně jako u dospělých, k účinku protistresových hormonů, k vylučování nadbytečné kuchyňské soli a také k přeladění vegetativní nervové soustavy důležité pro zkvalitnění různých životních funkcí (chuti k jídlu, kvalitního spánku, úpravy funkčních změn činnosti srdce a cév).

Účinek saunování na jednotlivé orgány

Dýchací systém - zejména u větších dětí dochází k prohloubení dýchání, protože rozpuštěním a odstraněním vazkého hlenu dochází k uvolnění dolních cest dýchacích

Vegetativní systém - dochází k nastolení rovnováhy obou složek neuroveretativního systému, takže po saunování jsou děti zklidněny, v dobré pohodě, mají chuť k jídlu a dobře spí.

Hladina imunitních protilátek - vlivem tepla dojde při každém saunování k bezprostředním změnám v počtech specifických buněk, které jsou jednak schopny pohlcovat choroboplodné mikroby i viry, jednak vyvolat tvorbu ochranných protilátek přímo na sliznici dýchacích cest a zvýšit celkovou hladinu imunitních globulinů, které až na dobu šesti dnů udržují dostatečnou výši hladiny a tedy i schopnost dětského organismu ochránit se vůči infekcím. Dalším projevem ovlivnění obranných reakcí je pokles druhu krvinek, které jsou průvodním jevem zánětu a alergie.

3 důležitá pravidla pro saunování dětí

Při saunování s dětmi je potřeba dodržovat několik základních pravidel, abychom se vyvarovali nechtěných infekcí nebo přehřátí organismu dítěte.

 1. Nejdůležitějšími faktory jsou teplota a čistota sauny. Pro saunování se s nejmenšími dětmi je doporučována domácí sauna, případně malá sauna veřejná, o níž víte, že dbá na vysoké hygienické standardy a lze zajistit, že nebudou zároveň s vámi v sauně cizí dospělé osoby. Teplota sauny by měla pro děti být o 10 °C nižší než pro dospělé, tedy zhruba 70 – 85 °C.
 2. Co se týká ochlazování, měla by teplota zhruba odpovídat zevním klimatickým podmínkám. Za velmi nepříznivého venkovního počasí se děti neochlazují. Ochlazování kojenců a batolat by mělo probíhat v náručí matky nejlépe pod sprchou s vlažnou vodou, u starších dětí potom v brouzdališti a na čerstvém vzduchu.
 3. Důležitá je také délka saunování. Kojenci a mladší batolata by v sauně neměli zůstávat déle než 3 minuty, u větších dětí by doba prohřívání neměla přesáhnout 5 – 8 minut.

Ze sauny nespěchejte

Po posledním ochlazení se krátce osprchujte vlažnou vodou. Použití mýdla nebo šamponu na závěr není vhodné, může dojít k podráždění pokožky. Po osušení setrvejte v odpočívárně, důležité je doplnit tekutiny. Naprosto nevhodné je hned opustit relaxační centrum nebo se dokonce pustit do nějaké fyzicky náročné aktivity. Tělo potřebuje nějaký čas, aby se srovnalo na okolní teplotu a vypořádalo se s procesem saunování.

Zdroj: www.medivize.cz, vseosaunovani.cz

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=banner-300x300&utm_campaign=zuby

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 754 lidí

Mohlo by vás zajímat

Imunitu nelze zvýšit polknutím pilulky

Hodně pijte, spěte, zamyslete se nad složením svého jídelníčku, choďte na procházky a vyhýbejte se nemocným.

Obranyschopnost těla nezlepší jen multivitamíny

Jak je možné, že někdo má pětkrát do roka rýmu a druhý neonemocní ani v době chřipkové epidemie?

Podzim - čas pro posílení imunity

Stejně tak, jako se mluví o jarní únavě po dlouhé zimě, i podzimní období je spojeno s určitou zátěží organismu. Ubývání slunečního svitu způsobuje u řady lidí depresivní nálady. Podzimní a zimní měsíce také kladou větší nároky na náš imunitní systém, kdy jeho aktivaci proti virózám můžeme vnímat jako celkové fyzické i psychické oslabení.

Posílení imunity

Mám problémy s imunitou jsem často nemocná a potřebovala bych léky na posílení imunity můžete mi nějaké doporučit? Předem děkuji Růžena Seppová

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce