Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Svědění kůže. Příčiny mohou být různé, od banálních po vážné

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 12883x )

Kůže je naším největším orgánem, který chrání naše tělo, napomáhá udržovat správnou teplotu a obsahuje tzv. hmatové receptory. Když se necítíme dobře, říkáme, že „nejsme ve své kůži“. Pokud je pokožka podrážděná nebo poškozená, může nám to působit velké obtíže.

shutterstock.com

Svědění je definováno jako subjektivní nepříjemný pocit mravenčení a podráždění pokožky, který nás nutí si postižené místo často škrábat. Tento pocit (podobný pocitu, který by vyvolala četná malá bodnutí na kůži) může být doprovázen zarudnutím, otokem, nebo dokonce i vyrážkou.

Svědění kůže může být pouze lokální a postihovat jen určitou oblast pokožky. Jedná se o velmi častý funkční příznak, který může mít různý původ. Je velmi důležité najít příčinu svědění a snažit se ho minimalizovat, neboť škrábání zmírňuje svědění jen dočasně, může je dokonce i zhoršit a přivodit poškození pokožky končící infekcí.

Jaké jsou příčiny svědění kůže

Jak již bylo řečeno - příčiny, které způsobují svědění, mohou být různé. Mezi ty nejčastější patří:

 • poštípání nebo pokousání hmyzem,
 • požahání rostlinami,
 • mykózy (plísně),
 • suchá pleť, kopřivka,
 • alergické reakce na některé textilie, prací prostředek, kov apod.,
 • přirozené alergeny (například alergie na pyl, prach, zvířata, jídlo),
 • některé léky,
 • sluneční erytém (spálení sluncem), 
 • zajizvování,
 • příliš dlouhý pobyt ve špinavém prostředí,
 • nedostatek vitamínů či minerálů,
 • nepříznivé klimatické podmínky (přílišné teplo, vlhko, chladno),
 • jiná kožní onemocnění (atopický ekzém, svrab apod.),
 • jaterní, ledvinné a krevní choroby, nemoci štítné žlázy, cukrovka, nádory, neurologická a psychiatrická onemocnění,
 • hormonální výkyvy (například v období puberty),
 • přemíra sportovní aktivity,
 • psychické potíže (stres, únava, nedostatek spánku).

Překvapivě značný počet pacientů, kterým selhaly ledviny a jsou odkázáni na dlouhodobou život zachraňující léčbu dialýzou, trpí nepříjemným vysušováním kůže a svěděním. Svědění kůže je totiž jedním z obvyklých příznaků pokročilého onemocnění ledvin.
„Přesná příčina svědění u těchto pacientů nemusí být vždy jasná. Mezi možné příčiny patří vysoká hladina hormonu příštitných tělísek nebo vysoká hladina fosforu v krvi,“
 říká MUDr. Roman Štilec, Ph.D., primář dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Pardubicích, a dodává:
„Svědění kůže může způsobovat rovněž vápník uvolňovaný z kostí, který se může ukládat v cévách, kloubech a kůži. Mezi další možné příčiny patří zadržování tzv. uremických toxinů (odpadních látek metabolizmu těla), nedostatek železa či projevy zánětlivého procesu“

Tyto kožní potíže nás sice neohrožují na životě, ale mohou být velmi nepohodlné a znepokojivé. Ve svém důsledku tak mohou ovlivňovat kvalitu našeho života.

Jak svědění zmírnit?

Základní pravidlo zní: snažte se postižené místo neškrábat. Nejenže totiž úleva bude pouze dočasná, zároveň hrozí riziko, že inkriminovaná oblast začne krvácet, načež se do rány dostane infekce, jejíž následky mohou být ještě o poznání závažnější.

Pakliže se bude jednat o důsledek poštípání, respektive pokousání hmyzem, doporučuje se místo řádně vydezinfikovat a následně namazat krémem či mastí zmírňující podráždění. Nic každopádně určitě nezkazíte ani tím, když dané místo zchladíte studeným obkladem.

lékárně je běžně k dostání celá řada produktů speciálně určených pro zmírnění svědění. Vybírat můžeme z nejrůznějších krémů, emulzí, pudrů nebo zklidňujících gelů.

Zkuste vypozorovat, co je příčinou případné alergie nebo co svědění zhoršuje, a tyto činnosti vynechat.

Samostatnou kapitolou v souvislosti s kožními problémy je stres. Ačkoliv si to řada lidí možná nepřipouští, jedním z nejvýznamnějších faktorů podepisujících se na stavu pokožky je právě aktuální psychické rozpoložení. Čím více stresujících okamžiků člověk během daného období prožije, o to znatelnější stopy to na jeho kůži může zanechat. Předejít stresu je v dnešní uspěchané době poměrně těžké, ba dokonce téměř nemožné. Snížit jeho míru nicméně zcela určitě lze. Člověk by si měl najít čas, kdy se bude věnovat se svým koníčkům, rodině, přátelům, sportu a jiným aktivitám, které ho činí šťastným a při nichž se spolehlivě odreaguje.

Kdy jít k lékaři?

Jestliže však potíže nepolevují, je načase vyhledat odbornou lékařskou péči. Tím spíš, pokud si nejste jisti, co svědění ve skutečnosti zapříčinilo. Opravdových důvodů totiž může být celá řada, přičemž jejich odhalení může být mnohdy náročné i pro zkušeného specialistu. Určení příčiny svědění je zásadní proto, aby bylo možné vyloučit patologie, jež by vyžadovaly specifickou léčbu (infekční dermatózy apod.), a svědění, která by mohla být spojena s neurologickým, jaterním či ledvinovým onemocněním, případně také s poruchou metabolismu nebo s onemocněním krve. Navštívit lékaře se doporučuje vždy, kdy je svědění doprovázeno zvýšenou teplotou, zánětem nebo celkovým zhoršením zdravotního stavu.

Pokud na kůži nemáte patrnou žádnou vyrážku, vydejte se v první řadě za praktikem. Základní laboratorní vyšetření krve může napovědět, jestli nejsou na vině ledviny, žlučník, stres nebo třeba cukrovka. S vyrážkou určitě vyhledejte kožního lékaře. Ten vám poradí s výběrem vhodných krémů nebo roztoků, které by vám mohly pomoci, nebo navrhne alternativní léčbu ulevující od svědění. Určitě se vám dostane řady doporučení, abyste se cítili lépe „ve své kůži“.

„U pacientů s nemocnými ledvinami je ke zmírnění možných příčin svědění velmi důležité sledovat rovnováhu vápníku a fosfátu v těle a ve spolupráci s nutričním terapeutem vhodně nastavit jídelníček, a dále zajistit dostatečnou účinnost dialyzační léčby,“ doplňuje MUDr. Roman Štilec, Ph.D., primář dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Pardubicích.

Tipy, jak minimalizovat nepříjemné pocity svědění kůže:

 • Vyhýbejte se horkým koupelím, raději se sprchujte. Pokud se ale bez koupele neobejdete, zkuste do vody přidat jedlou sodu nebo ovesnou mouku, což často přináší úlevu.
 • Dávejte přednost oblečení vyrobenému z bavlny a jiných přírodních materiálů.
 • Silné parfémy v čisticích prostředcích, saponátech, mýdlech nebo tělových mlécích mohou vyvolávat alergické reakce nebo váš stav zhoršovat. Snažte se je proto nepoužívat.
 • Pomoci vám může také dobrá péče o pokožku, každodenní mytí a zvlhčování.
 • Za žádných okolností se neškrábejte! Škrábání má tendenci svědění zhoršovat a může dokonce vést k poškození kůže a infekcím. Stříhejte si nehty, abyste si nemohli škrábáním poškodit kůži.
 • Co nejvíce se snažte vyhýbat pádům nebo zraněním kůže, aby nedocházelo k odřeninám, které mohou stav zhoršovat.

partner_1.png

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Alergie
Partner rubriky Alergie

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Průduškové astma

ASTMA je onemocnění, které bylo popisováno již ve středověku jako choroba nedostatkem dechu, nemoc se stíženým dechem. Dnes víme, že astma je onemocnění dýchacích cest, založené na podkladě chronického zánětu průdušek, který je spojen s projevy zvýšené citlivosti a zvýšené reaktivity průdušek a s projevy zúžení dýchacích cest ...

Podávání Lactobacilla chrání před atopickým ekzémem

Atopický ekzém, alergickou rýmu a bronchiální astma řadíme mezi tzv. atopická onemocnění. Jejich výskyt v ekonomicky rozvinutých zemích neustále roste. Lékaři zatím s jistotou nevědí, čím je to způsobeno, někteří z nich se však domnívají, že na vině je nižší výskyt mikrobiálních infekcí u malých dětí.

Alergie

Když se řekne alergie, vybaví se každému buď uslzený, usmrkaný a kýchající člověk v pylové jarní a letní sezóně.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce