Inzerce

Světový den boje proti žloutenkám vyzývá: Zamyslete se znovu!

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 4894x )

V pondělí 28. července se připomíná Světový den boje proti infekčním žloutenkám. Přestože podle Světové zdravotnické organizace patří žloutenka typu B celosvětově do první desítky nejčastějších příčin úmrtí, stále se tato nemoc podceňuje.

Přitom podle statistik Světové zdravotnické organizace na celém světě zemře každý rok na virové hepatitidy a jejich následky téměř 1,4 milionu lidí, což je více než např. pacientů s HIV/AIDS. Zatímco proti žloutence A a B se lze chránit očkováním, proti zbylým typům zatím tato ochrana neexistuje. Výskyt žloutenky typu B v ČR naštěstí klesá díky plošnému očkování dětí, starší dospělí však chránění nejsou. Žloutenkou typu A, proti níž se očkuje pouze dobrovolně, onemocní  u nás každoročně několik stovek lidí. Počet kolísá v závislosti na různých faktorech, což potvrzuje např. i nedávný pětinásobný nárůst případů tohoto virového onemocnění na Turnovsku.

Podle Světové zdravotnické organizace se virová hepatitida stále častěji podceňuje, přestože například patří k hlavním příčinám rakoviny jater.

Celosvětově je prozatím popsáno sedm typů této nemoci, ale nejčastěji se lidé setkávají s viry A, B, C a E. Zatímco hepatitida A a E se přenáší orální cestou (ať už ve formě kontaminované vody, potravy či „špinavýma rukama“ po dotyku s infikovaným předmětem), pro hepatitidu B a C je typický přenos tělními tekutinami, např. krví nebo pohlavní cestou.

Mezi příznaky infekčního zánětu jater může patřit zpočátku únava, bolest hlavy, svalů či kloubů, nevolnost, horečka, později také ztmavnutí moči nebo zesvětlení stolice. U některých pacientů se může objevit typické zežloutnutí bělma či kůže. Světová aliance proti žloutence však zdůrazňuje, že příznaky hepatitidy bývají často přehlíženy nebo zaměňovány s jinými nemocemi, například s chřipkou. Pacient tak mnohdy nedokáže zpětně určit přesné místo a čas nákazy.

Nesporně důležitou roli hraje prevence. Dlouhodobou ochranu proti oběma typům žloutenek představuje očkování, které však zatím existuje jen pro žloutenky typu A a B. Proti žloutence A lze očkovat děti již od jednoho roku, proti žloutence B jsou děti u nás očkovány v rámci plošného očkování tzv. hexavakcínou, v kojeneckém věku. Dospělí mohou využít kromě vakcín proti jednotlivým žloutenkám i kombinovanou vakcínu, která pomáhá chránit proti oběma typům zároveň. Díky plošnému očkování by měla být v ČR chráněna drtivá většina osob do 24 let věku včetně.

Turnovsko – aktuální ohnisko žloutenky A

Žloutenka typu A se může objevit všude. V současné době se s ní potýkají např. obyvatelé Turnovska. Epidemiologové evidují 16 potvrzených případů onemocnění hepatitidou typu A, což představuje oproti loňskému roku pětinásobný nárůst. Krajská hygienická stanice ve spolupráci s Krajskou veterinární správou a státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí spolupracují na odhalení příčiny této epidemie. Vzhledem k tomu, že žloutenka typu A může probíhat i bezpříznakově, lze předpokládat, že případu onemocnění je více.

Virus žloutenky typu A a B se vyskytuje na všech kontinentech. Celosvětově se každý rok objevuje přibližně 1,4 milionů případů hepatitidy A. Více než 780 000 lidí umírá každý rok v důsledku nemoci způsobené hepatitidou B. Česká republika spadá dle Světové zdravotnické organizace do zemí se středním rizikem nákazy.

Cílem celosvětové kampaně s letošním mottem HEPATITIDA: Zamyslete se znovu! („HEPATITIS: Think again!“) je zvýšit povědomí o tomto infekčním onemocnění a připomenout si rizika stejně jako možnosti, jak se před jednotlivými typy nemoci chránit.

Přečtěte si také

Žloutenka od A do G

Cholesterol: Strašák dnešní doby

Na dovolené se exotických jídel bát nemusíte

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 225 lidí

Mohlo by vás zajímat

Exspirace očních čoček

Od oční lékařky jsem dostala oční čočky (2,5 +),které mají exp.dobu 8/2000.Můžu tak dlouho prošlé čočky nosit nebo je mám raději vrátit.Děkuji Klímková

Vědci vytvářejí program, který z řeči rozpozná některé nemoci

Stačí promluvit a vědci zjistí, zda netrpíte některým z neurologických onemocnění - například Parkinsonem. Zatím to zní jako utopie, ale vědci z Vysokého učení technického v Brně už pracují na počítačovém programu, který to prostřednictvím analýzy řeči rozpozná. Řeč se podle brněnských vědců může stát při určení některých diagnóz podobně užitečným nástrojem jako třeba vzorek krve u jiných nemocí.

Zánět dutiny ústní a dásní

Jedná se o horečnaté onemocnění s výsevem puchýřkovitých eflorescencí na sliznicích dutiny ústní, rtech, někdy přecházejících i na obličej v okolí úst ...

Kouření zabije ročně víc lidí než virus HIV

Kouření se dá přirovnat k ruské ruletě. Podle statistik tabák zabíjí až polovinu těch, kteří jsou na něm závislí. Jen v České republice denně zemře padesát kuřáků na následky své „vášně“. Kdyby stejné množství lidí zemřelo na otravu nějakým jídlem, jistě by okamžitě zmizelo z pultů a všichni bychom si dali sakra pozor, aby se neocitlo v našem nákupním košíku. Ovšem cigarety si tam hodíme s klidem… Proč se kuřáci nebojí nemocí a zbytečné smrti – a proč se na to stát zatím relativně klidně dívá?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.