Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Prevence otoků a křečových žil: nedávejte nohu přes nohu, dejte je nahoru

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 4026x )

Moderní způsob života je u mnohých z nás spojen s dlouhodobým sezením či stáním. Nedostatek pohybu a dlouhý čas strávený v jedné poloze přitom mohou být důvodem různých zdravotních komplikací – od nadváhy a bolestí zad, přes otékající nohy, metličky a křečové žíly až po hemoroidy. Jak nám pomůže změna sezení?

shutterstock.com

Co může způsobit sezení s nohou přes nohu?

Nejen ženy v sukni často používají právě tento způsob sezení. Pravdou ale je, že může vést například ke zvýšenému krevnímu tlaku, kdy dojde ke stlačení velkých krevních cév a krev poté teče v dolních končetinách pomaleji. Částečné přerušení krevního oběhu znamená, že se krev shromažďuje a zvyšuje tlak na ostatní cévy. Ze stejného důvodu může dojít k poškození nervových zakončení nebo objevení se metliček a křečových žil. Jejich základem je rozšíření žil, kterým se tělo zvýšenému tlaku v dolních končetinách brání. Při výčtu zdravotních rizik nemůžeme zapomenout ani na bolesti zad způsobené nepřirozenou polohou páteře.

CHCETE DŮKAZ? VYZKOUŠEJTE SI: 

Vědomě si dejte při sedu na židli nohu přes nohu a nohy si neprohazujte. Poté sledujte, jak se začnou po chvilce vaše nohy zúženému průtoku krve bránit (brní, těžknou). 

Čtěte také: Zánět žil - otoky nohou to začíná

Jak tedy správně sedět?

Při správném sezení je důležité mít židli nastavenou tak, aby kolena byla v pravém úhlu. Nebojte se opřít si záda o opěradlo s tím, že při práci na počítači by měl být monitor umístěn rovně před tváří (pozor na předsouvání hlavy vpřed). Tato poloha je vhodná i pro cviky podporující krevní oběh dolních končetin, které slouží jako prevence vzniku otoků, metliček a křečových žil. Cvičit můžete přímo při práci například tak, že se budete střídavě opírat o špičky a o paty. Můžete také natáhnout nohy před sebe a postupně propínat a krčit chodidla jedné a druhé nohy.

Čtěte také: Pohanka zmírňuje problémy křečových žil

Změna sezení a co dál?

Pokud se u vás objevují kvůli dlouhému sezení otékající nohy, nebo již máte viditelné metličky a křečové žíly, pouze změna sezení bohužel nepomůže. Je důležité navštívit praktického lékaře, který vám dá další tipy na změnu životního stylu a případně vám doporučí venofarmaka – léky na posílení žilní stěny a podporu žilního oběhu. O léčbě přitom lékař rozhoduje podle pokročilosti onemocnění a míry subjektivních obtíží pacienta.
„Základem léčby jsou konzervativní metody. Jsou to režimová opatření, kompresivní léčba a farmakoterapie. K režimovým opatřením patří zejména redukce hmotnosti, dostatek pohybu a omezení nadměrného slunění či tepla. Kompresivní léčba spočívá v pravidelném nošení punčoch, které zabraňují žilnímu přetížení, zlepšují subjektivní potíže nemocného a jsou prevencí vzniku varixů a otoků. Třetím pilířem jsou léky venofarmaka, působící na žilní stěnu a zlepšující odtok krve,“ shrnuje MUDr. Jana Vojtíšková, praktická lékařka pro dospělé z Prahy.

Neoblíbenou, ale fungující pomůckou k prevenci otékajících nohou, metliček a křečových žil je zmiňovaná komprese. Vybrat si můžete punčocháče, podkolenky, ale i stehenní nebo polostehenní punčochy. Jak říká MUDr. Robert Vlachovský, Ph.D. z Centra žilní chirurgie VASCUMED a LF Masarykovy univerzity v Brně: 
„Kompresní punčochy jsou základní součástí režimových opatření a jedním z pilířů léčby. Pravdou ale je, že mezi pacienty nejsou příliš oblíbené, hlavně v létě, kdy se začínají objevovat vyšší teploty. Proto jim doporučuji, aby zejména v teplých měsících nezapomínali na další režimová opatření a také na ověřená venofarmaka, které může doporučit jak praktický lékař, tak specialista.”

Čtěte také: Jak hradí pojišťovna operaci křečových žil

Další podrobnosti k tématu otoků, metliček a křečových žil najdete na www.zilniporadna.cz nebo v bezplatné mobilní aplikaci „Bolí vás nohy?“.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Léčba bércových vředů 2

Cílem léčby bércových vředů je odstranit příčiny, které toto onemocnění vyvolaly, což je ve většině případů velmi obtížné. Kompenzaci přidružených chorob a celkovou léčbu rozhodně přenechejte svému ošetřujícímu lékaři.

Žilky na nohou

Ráda bych se dozvěděla, proč se mi na nohou trhají žilky. Chybí mi snad nějaké vitamíny? Věrka

Vyrážky, akné a křečové žíly

Upravený a zkrácený záznam živé diskuse (chatu) s MUDr. Hanou Hořínkovou z Dermatovenerologické kliniky VFN, která proběhla ve čtvrtek 29. listopadu 2001 mezi 12. a 14. hodinou na www.ordinace.cz.

Bércový vřed

Co to je? Bércovým vředem nazýváme delší dobu se nehojící ránu dolní končetiny, od kolena níže. Vzniká většinou po menším, drobném poranění kůže jako drobná ranka, ale postupně se může změnit v rozsáhlý kožní defekt, který přechází do chronického stadia. Nezřídka se vyskytují pacienti, kteří se s tímto onemocněním léčí i několik let.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce