Závislost na tabáku – nemoc, kterou moc neléčíme

( Redakce | přečteno: 20850x )

"Někdy se mluví o kouření jako o zlozvyku. Ale silně závislí kuřáci, kteří se zoufale snaží přestat, zažívají na vlastní kůži, že samotný zlozvyk vypadá jinak. Závislost na tabáku je nemoc s vlastní diagnózou – F 17, poruchy duševní a poruchy chování, způsobené užíváním tabáku," říká MUDr. Eva Králíková, CSc., Centrum pro závislé na tabáku 1. LF UK a VFN v Praze

shutterstock.com

Co v cigaretě škodí?

Cigaretový kouř obsahuje více než 4000 chemikálií. Některé jsou přímo z tabákové rostliny, jiné vznikají při úpravě tabáku a další při hoření. V tabákovém kouři je také přes 100 látek, které vyvolávají rakovinu, další jsou různě toxické, např. dioxiny, benzen, benz-a-pyren, formaldehyd, arzén či kyanovodík. Dále se do cigaret přidávají nitrosaminy a dusíkaté sloučeniny, které vyvolávají rakovinu - v cigaretě tyto látky zvyšují vstřebávání nikotinu, a tím podporují kuřákovu závislost. Mezi další škodlivé látky v cigaretě patří oxid uhelnatý vznikající nedokonalým spalováním tabáku a cigaretového papíru, kyslíkové radikály, fenoly, dehty a mnoho jiných.

Návykovou drogou v tabákovém kouři je samozřejmě nikotin. Vliv nikotinu na mozek je zprostředkován zejména acetylcholin–nikotinovými receptory (nAChR). Zatím bylo identifikováno 17 verzí těchto receptorů, složených z 5 podjednotek. Subtyb složený ze dvou α4 a tří β2 částí má vysokou afinitu vázat nikotin. Vysoká koncentrace α4 podjednotek je ve ventrálním striatu, kde je řada dopaminových neuronů navázána na hlavní mozkové centrum odměny, nucleus accumbens. Účinek aktivace α4 receptorů má významnou roli ve vytvoření závislosti. Když je dosaženo dostatečné koncentrace nikotinu v krvi k aktivaci α4β2 receptorů, dojde ke stimulaci dopaminových neuronů a zvýšenému vyplavení extra-synaptického dopaminu v nucleus accumbens. S tím je spojen příjemný povzbuzující pocit, ale zároveň i posilování závislosti. Opakovaná expozice nikotinu totiž vede ke zvýšení počtu funkčních nikotinových receptorů v mozku, a tím zvyšuje „hlad“ receptorů po dávce nikotinu. Abstinenční syndrom z nedostatku nikotinu se může objevit už za 4-6 hodin nikotinové deprivace, kdy jsou zmnožené acetylcholinové receptory resenzitizovány, ale nestimulovány nikotinem. Kuřák si zapálí další cigaretu, krátkodobě si navodí příjemný pocit a výrazně posiluje svou závislost na nikotinu. Nikotin je dokonce návykovější než heroin.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 974 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Koronavirus - přenos, příznaky a jak se chránit

Nový typ koronaviru, jehož epicentrem je čínský Wu-chan, si zatím vyžádal 170 obětí. Ve světě je zatím nakaženo přes 7 500 lidí. Rychlost, s jakou se nebezpečný virus šíří z Číny do dalších zemí, zneklidňuje celý svět, včetně České republiky.

Přetržení vazu v koleni - častý zimní úraz nejen lyžařů

Mezi obvyklá zimní zranění nejen lyžařů patří přetržení vazu v koleni. O tom, zda člověka poznamená na zbytek života, anebo se rychle a bez trvalých následků uzdraví, rozhodují tři faktory: včasná pomoc fyzioterapeuta, aplikace moderních technologií podporujících hojení a aktivní spolupráce pacienta při rehabilitaci.

Nezhoubné zbytnění prostaty: unikátní šetrná léčba za pomoci teplé páry

Nezhoubné zbytnění prostaty neboli benigní hyperplazie prostaty (BHP) postihuje přibližně 40 % mužů po padesátce, po sedmdesátce se týká takřka každého. Nyní mohou pacienti využít nového způsobu léčby za pomoci sterilní teplé páry. Technologie REZŪM nabízí šetrné řešení bez bolesti a rizika ztráty erekce.

Migréna - nejtěžším pacientům pomáhá biologická léčba

Bolesti hlavy jsou častou obtíží a potkává se s ní velké množství lidí. Pokud jsou spojené s nějakou příčinou jako vysoký tlak nebo úraz, jsou označované jako sekundární. Kromě toho ale existuje skupina bolestí označovaná jako primární. Nejčastějším a typickým představitelem je migréna, kterou trpí asi deset procent populace.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.