Závislost na tabáku – nemoc, kterou moc neléčíme

( Redakce | přečteno: 20850x )

"Někdy se mluví o kouření jako o zlozvyku. Ale silně závislí kuřáci, kteří se zoufale snaží přestat, zažívají na vlastní kůži, že samotný zlozvyk vypadá jinak. Závislost na tabáku je nemoc s vlastní diagnózou – F 17, poruchy duševní a poruchy chování, způsobené užíváním tabáku," říká MUDr. Eva Králíková, CSc., Centrum pro závislé na tabáku 1. LF UK a VFN v Praze

shutterstock.com

Léčba

Pokud někdo přestane kouřit sám, je to ideální. Pokud má ale problém přestat – a to je naprostá většina dospělých kuřáků, měl by vyhledat pomoc. Účinná léčba totiž existuje.

Je to jednak cílená snaha o změnu denních návyků, stereotypů – je třeba předem si připravit nekuřácká řešení. Situacím se můžeme buď vyhnout (nepít kávu, nejít do restaurace) nebo se na ně připravit (po jídle si vyčistit zuby, naučit se relaxační techniky pro chvíle stresu, mít po ruce příjemnou odměnu pro chvíle pohody…). Naprostá většina kuřáků je závislá na nikotinu a to je také důvodem toho, že se ke kouření vracejí. Těm významně pomohou léky. Nejsou ovšem „proti kouření“, ale proti abstinenčním příznakům, jako jsou nervozita, podrážděnost, frustrace, neschopnost odpočívat, špatná nálada, deprese, zvýšená chuť k jídlu, poruchy spánku…

WHO i mezinárodní odborné společnosti doporučují, aby léčba závislosti na tabáku byla dostupná v rámci zdravotních systémů jako jakákoli jiná léčba. Je navíc jednou z ekonomicky nejvýhodnějších intervencí v medicíně – rok kvalitního života zachrání zhruba 5x levněji než screening hypertenze, 12x levněji než například statiny, či 15x levněji než screeningová mamografie. Zdravotním pojišťovnám se vyplatí ji hradit.

Doporučení pro praxi: každý lékař, sestra či lékárník by měli v rozsahu 10 vteřin – 5 minut aplikovat krátkou intervenci: zeptat se na kouření a jasně doporučit přestat (= cca 10 vteřin), případně posoudit ochotu přestat: nechce-li, motivovat, chce-li, pomoci přestat (intervence, léky). Pozvat na kontrolní návštěvu. Pro ty, kdo si přejí přestat, by měla být dostupná intenzivní léčba – u nás zatím ve více než 30 centrech pro závislé na tabáku - kontakty na stránce Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku WWW.SLZT.CZ.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 974 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Koronavirus - přenos, příznaky a jak se chránit

Nový typ koronaviru, jehož epicentrem je čínský Wu-chan, si zatím vyžádal 170 obětí. Ve světě je zatím nakaženo přes 7 500 lidí. Rychlost, s jakou se nebezpečný virus šíří z Číny do dalších zemí, zneklidňuje celý svět, včetně České republiky.

Přetržení vazu v koleni - častý zimní úraz nejen lyžařů

Mezi obvyklá zimní zranění nejen lyžařů patří přetržení vazu v koleni. O tom, zda člověka poznamená na zbytek života, anebo se rychle a bez trvalých následků uzdraví, rozhodují tři faktory: včasná pomoc fyzioterapeuta, aplikace moderních technologií podporujících hojení a aktivní spolupráce pacienta při rehabilitaci.

Nezhoubné zbytnění prostaty: unikátní šetrná léčba za pomoci teplé páry

Nezhoubné zbytnění prostaty neboli benigní hyperplazie prostaty (BHP) postihuje přibližně 40 % mužů po padesátce, po sedmdesátce se týká takřka každého. Nyní mohou pacienti využít nového způsobu léčby za pomoci sterilní teplé páry. Technologie REZŪM nabízí šetrné řešení bez bolesti a rizika ztráty erekce.

Migréna - nejtěžším pacientům pomáhá biologická léčba

Bolesti hlavy jsou častou obtíží a potkává se s ní velké množství lidí. Pokud jsou spojené s nějakou příčinou jako vysoký tlak nebo úraz, jsou označované jako sekundární. Kromě toho ale existuje skupina bolestí označovaná jako primární. Nejčastějším a typickým představitelem je migréna, kterou trpí asi deset procent populace.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.