Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=specialni-nabidka

Zubní nit - proč ji používat?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 527x )

Odstraňování plaku z mezizubních prostor je druhým nejdůležitějším krokem správné ústní hygieny. Do velmi úzkých mezizubních prostor se mnohdy nedostane ani nejmenší mezizubní kartáček. A zde se nabízí ideální řešení, zubní nit.

Dobrá rada
shutterstock.com

Obyčejné zubní kartáčky nejsou schopny dostatečně vyčistit mezizubní prostory, protože jejich vlákna se nedostanou dostatečně hluboko mezi zuby. Proto zubní lékaři doporučují používat nejrůznější pomůcky mezizubní hygieny, jako jsou mezizubní kartáčky a zubní nit. I když mezizubní kartáčky můžou velice účinně udržovat tato špatně přístupná místa čistá, jsou někdy mezery mezi zuby tak malé, že se tam kartáček nevejde. Právě proto je zubní nit výtečnou alternativou.

Čtěte také: Základní prostředky ústní hygieny a jejich použití

Proč používat zubní nit

 • Zubní nit je nejefektivnější způsob čištění úzkých mezizubních prostor a kontaktních bodů. Proto je vhodná zejména pro mladé lidi, kteří mají ještě úzké mezizubní prostory.
 • Zubní nit pomáhá snižovat riziko onemocnění dásní a zubního kazu díky efektivnímu odstranění plaku z mezizubních prostor.
 • Zubní nit by se měla používat minimálně jedenkrát denně, aby se dosáhlo efektivní odstranění zbytků jídla a zubního plaku z mezizubních prostor.

Jakou zubní nit vybrat?

Mezi dentálními nitěmi je velký rozdíl. Důležité je vybrat si správné i s ohledem na své schopnosti. Každý není natolik zručný, aby čištění nití správně zvládl. Voskované vlákna jsou vhodná pro začátečníky, snadněji se s nimi zachází, mají optimální klouzavost při zavádění do mezizubního prostoru. Nevoskovaná vlákna mají větší stírací schopnost. Jsou určeny pro zkušenější pacienty, při nesprávném zacházení hrozí poranění dásní. Existují však i další druhy dentálních nití: s příchutí (například mentolová), fluoridovaná dentální niť, nitě napuštěné chlorhexidinem, dentální pásky (tape), expandující zubní nitě či speciální zesílené dentální nitě superfloss. Některé zubní nitě kombinují více vlastností dohromady – můžete tedy mít nit, která je voskovaná a zároveň s mentolem, nebo voskovaná s fluoridy a mentolem apod.

Druhy zubních nití

Dentální nit (floss, zubní nit)

Dentální nit se řadí mezi mezizubní pomůcky. Používáme ji především do mezizubních prostor, kde nelze zavést mezizubní kartáček. Je velmi důležité naučit se ji správně používat tak, abychom si při zavádění neporanili dáseň. Techniku čištění s vámi nacvičí dentální hygienistka.

Superfloss

Superfloss pomůže s čištěním můstků, korunek nebo implantátů. Jedná se o typ zubní nitě se zpevněnými konci, které usnadní zavádění nitě do mezizubního prostoru. Střed nitě je tvořen hrubším flaušem, který odstraní plak. I z prostorů mezi můstky a dalšími náhradami je potřebné odstraňovat zubní plak, abyste předešli zánětům dásní a prodloužili životnost náhrady. Vlastnosti superfloss oceníte i pokud nosíte fixní rovnátka. Vhodná je pro čištění okolo zámečků rovnátek.

Flosspick

Flosspick je jednorázová zubní nit napnutá v plastovém držáku. Doporučuje se u dětí, kdy rodič kontroluje a poté dočišťuje. U pacientů, kteří nejsou tak manuálně zruční se zubní nití, ji může nahradit právě flosspick. Jak je již ale zmíněné výše, mezizubní kartáček je nejlepší mezizubní pomůckou.

Čtěte také: Rentgen ve stomatologii – strašák, nebo pomocník?

Jak používat zubní nit

Účinné čištění zubů zubní nití vyžaduje správnou techniku:

 1. Vždy buďte jemní. Příliš agresivní způsob čištění zubní nití může poškodit dásně.
 2. Odtrhněte asi 45 cm zubní nitě a konce naviňte kolem jednoho prstu každé ruky.
 3. Zubní nit držte jemně tak, abyste mezi svými palci a ukazováky měli asi 2,5 cm napjaté nitě.
 4. Jemným kolébavým pohybem zaveďte zubní nit mezi zuby.
 5. Když se nit dostane na úroveň linie dásní, zahněte ji do tvaru písmena C okolo zubu.
 6. Nit držte proti boční straně zubu a jemně s ní kloužete po povrchu zubu směrem nahoru od dásně. Zopakujte na druhé straně mezery na dalším zubu. Zubní nití nedělejte prudké ani pilovité pohyby.
 7. Nezapomeňte na zadní stranu posledního zubu.
 8. Dodržujte pravidelný rytmus, abyste žádný zub nevynechali.

Pokud si nejste jisti, jak správně používat zubní nit, požádejte svého zubaře nebo hygienistku, aby vám správnou techniku předvedl.

Ze začátku může zubní nit vyvolávat krvácení, které by však mělo rychle ustoupit. Pokud však i po několika dnech používání zubní nitě vidíte krev, může se jednat o příznak onemocnění dásní. Určitě si o tom promluvte se svým zubařem, který může zkontrolovat zdravotní stav vašich dásní a poradit vám, jak onemocnění dásní zastavit.

Čtěte také: Zubní ošetření bez bolesti

Jak  často používat zubní nit?

Hodně lidí si není jistých, jak často by měli zubní nit používat. Zda ji používat před nebo až po čištění zubů kartáčkem. Od 12 let byste měli jednou denně před čištěním zubů kartáčkem používat mezizubní kartáčky nebo zubní nit.

Přestože si správné zacházení s dentální nití vyžaduje zručnost a trénink, její použití má v rámci zubní hygieny významné místo.

Zdroj: parodontax.cz, nazuby.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=specialni-nabidka

Anketní otázka

Byli byste ochotni darovat stolici?

69%
31%
Zatím hlasovalo 198 lidí

Mohlo by vás zajímat

Rentgenové vyšetření (RTG)

Rentgenové vyšetření patří k základním vyšetřovacím metodám. Metoda pracuje s rentgenovým zářením, které má velkou schopnost pronikat hmotou.

Zubní vyšetření

Zubní prohlídka je vyšetření, při kterém lékař prohlídne váš chrup. Zuby jsou vývojově velmi staré útvary a jsou složené z tvrdých tkání (zubovina, sklovina a cement). Slouží k uchopení, dělení a rozmělňování potravy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce