karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Arteriovenózní malformace: časovaná bomba

( Renata Vyšínová | přečteno: 67475x )

Cévní anomálie patří převážně mezi vrozená onemocnění, kterými trpí asi pět procent lidí v republice. I přes to, že v posledních dvaceti letech došlo k velkému pokroku ve výzkumu těchto anomálií, nemají lékaři ještě tolik zkušeností, aby zabránili špatným či pozdním diagnózám.

shutterstock.com

Jak se AVM léčí?

Léčba cévních malformací patří do rukou specializovaného týmu složeného z odborníků, kteří mají s diagnostikou a následujícími léčebnými postupy dostatek zkušeností. Nejčastěji jde o mezioborovou spolupráci chirurga popř. neurochirurga a intervenčního radiologa popř. neuroradiologa a v neposlední řadě také plastického chirurga..

V současnosti jsou v ČR dostupné tyto druhy léčby:

Zevní léčba

  • chirurgická léčba vyžaduje otevřený přístup s chirurgickým odstraněním tkáně malformace a přerušením přívodných cév.
  • léčba ozářením Lexellovým  gama-nožem je určena především pro menší a hluboko uložené AVM mozku. Spočívá v zaměření paprsků záření na abnormální cévy a jejich ozáření. V intervalu až 6 měsíců po ozáření dojde k zajizvení a uzávěru cév.

Vnitřní léčba

  • endovaskulární embolizace – provádí se za pomoci angiografického zobrazení, kdy se do cévy nejčastěji v třísle zavede katétr, pomocí kterého se do potřebného místa AVM vypouští embolizační materiál, nejčastěji tkáňové lepidlo. Pro maximální léčebný efekt se v některých případech musí zákrok opakovat.
  • endovaskulární sklerotizace – se může provádět také pomocí katétru zavedeného cévou k AVM nebo též injekčně malými vpichy přes kůži. V obou případech se do cév AVM aplikuje nevelké množství speciální látky, např. tkáňové lepidlo nebo absolutní alkohol a jiné, která naruší cévní stěnu a způsobí její následné „slepení“.
  • endovaskulární koagulace laserem – provádí se také pod angiografickou kontrolou zavedením laseru cévou k AVM. Použitím energie laseru dochází k postupné koagulaci , čili svaření, ložiska zevnitř s tím, že se s laserem postupně ustupuje proti toku krve. 
  • transdermální nebo transslizniční laserová léčba – spočívá v zavedení laseru vpichem z blízkého povrchového místa, zpravidla pod kontrolou ultrazvuku nebo jiné zobrazovací metody, přímo do AVM. Postupně se léze koaguluje. Technicky vzato se používají diodové lasery, které jsou cenově velmi dostupné, neveliké a přenosné. Velmi často, zejména v oblastech s nebezpečnými strukturami v okolí, se provádí opakované léčebné výkony s postupným zmenšováním ložiska.

Velkým pokrokem posledních let je kombinace léčby laserem a použití betablokátorů, léků používaných ke zpomalení srdeční akce a snížení krevního tlaku. Ty zpomalují koloběh krve a zároveň zcitlivují endotelovou výstelku cév a pomáhají tak zvyšovat účinnost léčby.

Možné jsou i kombinace všech výše uvedených metod léčby.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Zaneta
7x

Děkuji Vám za tento přínosný článek. U mě byla AVM (v oblasti nártu a palce na noze) diagnostikována v říjnu 2010. V té době bylo na internetu poměrně málo informací a většina z nich byla pouze v odborných publikacích. Na začátku roku 2011 jsem se dostala do zázračných rukou pana profesora Kochera, jehož báječný přístup k pacientům a zároveň profesionalita a maximální znalost svého oboru, z něj dělá nejlepšího lékaře, ktrého jsem kdy potkala. Nyní už jsem bez AVM a dokončuji léčbu na plastické chirurgii. Můj velký dík patří všem lékařům (a samozřejmě i sestřičkám), kteří o mě pečovali.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se cukrovky?

64%
36%
Zatím hlasovalo 609 lidí

Mohlo by vás zajímat

Gaucherovu chorobu prozradí většinou bolest kostí

Na to, že jsou nemocní, se většinou přijde náhodou. Například poté, co začnou mít problémy například s bolestí břicha, deformacemi kostí nebo při hledání příčin neustálé únavy a chudokrevnosti. Vyšetření pak odhalí dědičnou poruchu enzymů - Gaucherovu chorobu.

Fabryho chorobu předávají hlavně otcové svým dcerám

Fabryho choroba je vzácné dědičné onemocnění. Rodiče předávají svůj chybný gen na chromozomu X svým dětem. Otcové výhradně dcerám, matky synům i dcerám. Nemoc způsobí, že tělo nedokáže zpracovat odpadní látky, které se pak hromadí v těle v cévách i orgánech a postupně je ničí.

Arteriovenózní malformace: časovaná bomba

Cévní anomálie patří převážně mezi vrozená onemocnění, kterými trpí asi pět procent lidí v republice. I přes to, že v posledních dvaceti letech došlo k velkému pokroku ve výzkumu těchto anomálií, nemají lékaři ještě tolik zkušeností, aby zabránili špatným či pozdním diagnózám.

Zoonózy: nemoci, které dostanete od psa a kočky

Toxoplazmóza nebo vzteklina patří mezi nemoci, které vás mohou i zabít. Obě byste mohli chytit i od svého psa či kočky. Riziko přenosu různých nemocí ze zvířete na člověka sice existuje, ale většinou si stačí dobře umýt ruce a nemusíte se bát.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce