Inzerce

Chcete běhat dál a rychleji? Pomoci může změna stravy

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 5123x )

Podlehli jste i vy běžecké horečce, nakoupili si potřebnou výbavu, běháte a běháte, ale lepší výkony stále nepřicházejí? Zaměřte se na výživu! Velmi brzo zjistíte, že správně nastaveným harmonogramem a skladbou stravy i pitného režimu objevíte nečekané rezervy a váš výkon půjde nahoru.

www.rajec.com

Pozor - sportovní výživa není dieta!

Sportovní strava je speciální odvětví výživy, které má sice svá specifika, v samotném jádru se ale od stravy běžné zase tak moc neliší. V podstatě jde pouze o to dodávat tělu dostatek energie a vyvážený poměr sacharidů, bílkovin, tuků a vitamínů, aby mohlo správně fungovat a bylo v kondici. Důležité je ovšem zdůraznit, že sportovní výživa není žádná dieta, která by vám měla umožnit zapracovat na vaší váze. Je to ryze specializovaná součást výživy, při níž je třeba přihlédnout k tomu, že kromě energie pro výkon musíte dodat tělu dostatek energie pro život. „Nedostatek této bazální energie může způsobit i vážné poruchy metabolismu včetně vstřebávání a ukládání minerálů, stopových prvků a tvorby životně důležitých komponentů, jako jsou třeba hormony a enzymy,“ říká Miloš Škorpil, výživový poradce a běžecký trenér.

Zorientujte se

pitný režimSprávně nastavený jídelníček a pitný režim založený na pramenité vodě je zjednodušeně řečeno základní předpoklad běžeckých úspěchů. Pokud jste se tedy rozhodli změnit své stravovací návyky, vězte, že vytvořit si správný jídelníček není žádná velká věda. Pokud víte, v jakých potravinách najdete potřebné sacharidy, bílkoviny, minerální látky, tuky nebo vitamíny, samotná kombinace bude po dostudování základních pravidel „co, kdy a kolik“ úplnou hračkou.

Běžné potraviny stačí

„Pokud začnete běhat, musíte si uvědomit, že Vaše tělo musí dostat navíc porci energie, vitamínů, minerálů a dalších doplňků stravy, aby mohlo správně fungovat, říká Miloš Škorpil, běžecký trenér a zakladatel první Běžecké školy u nás. Pokud se nechystáte zrovna na maraton, nemusíte ale doplňky stravy hledat v lékárnách, specializovaných prodejnách výživy či fitcentrech.
To nejdůležitější totiž najdete především v běžných potravinách,“ uzavírá Škorpil.

Pestrost a vyváženost je základ

Seznam potravin vhodných pro běhajícího člověka by měl být stejně široký jako pro toho, který se běhu nebo žádné jiné sportovní aktivitě nevěnuje. „Pestrá strava sahající od semínek a ořechů přes ovoce, zeleninu, luštěniny až k masu či rybám by měla být základ. Rozdíl by měl být pouze v množství a době, kdy tu kterou potravinu konzumujete,říká výživový poradce Miloš Škorpil.

Přibližně 60 - 90 minut před vyběhnutím je důležité zásobit tělo glukózou (cukrem) a dát si tak porci ovoce, sušené datle, švestky či fíky. Při běhu pochopitelně pouze pít (pokud nejde zrovna o maraton) a po jeho skončení konzumovat potraviny s vyšším glykemickým indexem, jako jsou rýžové chlebíčky, corn-flakes nebo med, které velmi rychle doplní chybějící zdroj energie.

Důležitá je komplexnost

K tomu, abyste dosáhli nastavené mety, samotná změna stravovacích návyků bohužel nestačí.
“Zapomínat byste v rámci správné a vyvážené stravy neměli ani na dostatečný přísun vhodných tekutin, jakými jsou například čerstvé šťávy nebo pramenitá voda,“ dodává Škorpil. Pokud tedy ještě nejste zvyklí pít dostatek vhodných tekutin, které vaše tělo potřebuje, zaměřte pozornost na pitný režim. Pokuste se omezit přísun slazených nápojů, kávy či energetických a iontových nápojů a raději sáhněte po pramenité vodě, která při běhu přirozeně hydratuje a je navíc vhodná ke každodennímu pití.

Zdroj: Rajec

Přečtěte si také

Voda – základ běžcova života

Začínáte běhat? Vyvarujte se častých chyb

Nesprávný pitný režim při běhání? Zapomeňte na výkon!

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 351 lidí

Mohlo by vás zajímat

Odborník radí: Ve zralém věku se dietám raději vyhněte

Po vánočním klidu a svátečním hodování volí mnoho lidí v prvních měsících nového roku raději půst s vidinou rychlého shození přebytečných kil. Těch se často zbavují nezdravou cestou bez ohledu na vlastní organismus.

Proč je pro někoho jídlo nebezpečné?

Každý dvacátý Čech se musí vzdát potraviny, která je pro jeho zdraví nevhodná. Jestliže neodolá, čekají ho nepříjemnosti.

Stárnutí je přirozený proces

Stárnutí je proces individuální, přirozený v pozdějších fázích průběhu lidského života, ale u každého probíhající různě rychle. Je důsledkem a projevem geneticky podmíněných procesů stárnutí všech systémů a tkání lidského těla, je spojeno také s řadou psychologických a sociálních změn. Stárnutí může ovlivnit životní styl, choroby a životní podmínky stárnoucího jedince, to znamená i sám senior nebo jeho blízcí.

Nedostatek zeleniny v dětské stravě znamená větší riziko nemocí v dospělosti

Jen dvacet procent českých kojenců a batolat jí dost zeleniny a ovoce. Ostatním maminky volbou špatné stravy zakládají na kardiovaskulární onemocnění, větší riziko nádorů, vředy nebo cukrovku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.