Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-za-99/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vse-za-99

Chcete běhat dál a rychleji? Pomoci může změna stravy

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 5705x )

Podlehli jste i vy běžecké horečce, nakoupili si potřebnou výbavu, běháte a běháte, ale lepší výkony stále nepřicházejí? Zaměřte se na výživu! Velmi brzo zjistíte, že správně nastaveným harmonogramem a skladbou stravy i pitného režimu objevíte nečekané rezervy a váš výkon půjde nahoru.

www.rajec.com

Pozor - sportovní výživa není dieta!

Sportovní strava je speciální odvětví výživy, které má sice svá specifika, v samotném jádru se ale od stravy běžné zase tak moc neliší. V podstatě jde pouze o to dodávat tělu dostatek energie a vyvážený poměr sacharidů, bílkovin, tuků a vitamínů, aby mohlo správně fungovat a bylo v kondici. Důležité je ovšem zdůraznit, že sportovní výživa není žádná dieta, která by vám měla umožnit zapracovat na vaší váze. Je to ryze specializovaná součást výživy, při níž je třeba přihlédnout k tomu, že kromě energie pro výkon musíte dodat tělu dostatek energie pro život. „Nedostatek této bazální energie může způsobit i vážné poruchy metabolismu včetně vstřebávání a ukládání minerálů, stopových prvků a tvorby životně důležitých komponentů, jako jsou třeba hormony a enzymy,“ říká Miloš Škorpil, výživový poradce a běžecký trenér.

Zorientujte se

pitný režimSprávně nastavený jídelníček a pitný režim založený na pramenité vodě je zjednodušeně řečeno základní předpoklad běžeckých úspěchů. Pokud jste se tedy rozhodli změnit své stravovací návyky, vězte, že vytvořit si správný jídelníček není žádná velká věda. Pokud víte, v jakých potravinách najdete potřebné sacharidy, bílkoviny, minerální látky, tuky nebo vitamíny, samotná kombinace bude po dostudování základních pravidel „co, kdy a kolik“ úplnou hračkou.

Běžné potraviny stačí

„Pokud začnete běhat, musíte si uvědomit, že Vaše tělo musí dostat navíc porci energie, vitamínů, minerálů a dalších doplňků stravy, aby mohlo správně fungovat, říká Miloš Škorpil, běžecký trenér a zakladatel první Běžecké školy u nás. Pokud se nechystáte zrovna na maraton, nemusíte ale doplňky stravy hledat v lékárnách, specializovaných prodejnách výživy či fitcentrech.
To nejdůležitější totiž najdete především v běžných potravinách,“ uzavírá Škorpil.

Pestrost a vyváženost je základ

Seznam potravin vhodných pro běhajícího člověka by měl být stejně široký jako pro toho, který se běhu nebo žádné jiné sportovní aktivitě nevěnuje. „Pestrá strava sahající od semínek a ořechů přes ovoce, zeleninu, luštěniny až k masu či rybám by měla být základ. Rozdíl by měl být pouze v množství a době, kdy tu kterou potravinu konzumujete,říká výživový poradce Miloš Škorpil.

Přibližně 60 - 90 minut před vyběhnutím je důležité zásobit tělo glukózou (cukrem) a dát si tak porci ovoce, sušené datle, švestky či fíky. Při běhu pochopitelně pouze pít (pokud nejde zrovna o maraton) a po jeho skončení konzumovat potraviny s vyšším glykemickým indexem, jako jsou rýžové chlebíčky, corn-flakes nebo med, které velmi rychle doplní chybějící zdroj energie.

Důležitá je komplexnost

K tomu, abyste dosáhli nastavené mety, samotná změna stravovacích návyků bohužel nestačí.
“Zapomínat byste v rámci správné a vyvážené stravy neměli ani na dostatečný přísun vhodných tekutin, jakými jsou například čerstvé šťávy nebo pramenitá voda,“ dodává Škorpil. Pokud tedy ještě nejste zvyklí pít dostatek vhodných tekutin, které vaše tělo potřebuje, zaměřte pozornost na pitný režim. Pokuste se omezit přísun slazených nápojů, kávy či energetických a iontových nápojů a raději sáhněte po pramenité vodě, která při běhu přirozeně hydratuje a je navíc vhodná ke každodennímu pití.

Zdroj: Rajec

Přečtěte si také

Voda – základ běžcova života

Začínáte běhat? Vyvarujte se častých chyb

Nesprávný pitný režim při běhání? Zapomeňte na výkon!

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Osteoporóza a výživa

Jedním z faktorů, který hraje roli v prevenci osteoporózy, je výživa. Chceme-li omezit riziko vzniku této choroby, nebo zpomalit její průběh, musí naše strava obsahovat nejenom dostatek vápníku, ale i dalších látek, důležitých pro zdravé kosti.

Zdravá výživa

Odborníci v oblasti výživy často pracují s termíny „zdravá výživa“, „správná výživa“, příp. „vyvážená a pestrá strava“. Laik však často neví, co si pod těmito pojmy má vlastně představit. Pokusme se tedy tyto termíny blíže vyjasnit a podívat se na naší výživu z úhlu současných znalostí o výživě a složení potravin.

Výživa předškolních a školních dětí

V období růstu a dospívání je optimální přívod nutričních faktorů velmi významný, protože ovlivňuje nejen vlastní vývoj dítěte, ale také jeho vztah k výživě. V tomto období dětský organismus prochází důležitými fázemi psychomotorického vývoje, postupuje vývoj kostry a dotváří se imunitní systém. Odpovídající skladba výživy je důležitá i pro psychický vývoj a schopnost dítěte učit se.

Výživa

Lidská výživa je pro odborníka mnohem složitější problém než pro laika. Odborník totiž ví, že neexistují jednostranná, jednoduchá řešení. Byť to někdy vypadá na první pohled jako rozumný krok, má své souvislosti, které nemusí být z dlouhodobého hlediska optimální...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce