Hypertenze - vysoký krevní tlak

(MUDr. Jarmila Křížová PhD. | přečteno: 657341x )

Problémem arteriální hypertenze je, že nemá žádné charakteristické příznaky. Dlouho tudíž nemusíte o svém onemocnění vědět a vysoký TK je zjištěn náhodně nebo až v době komplikací.

shutterstock.com

Časté otázky

Je mi 50 let a s ničím se neléčím. Jak často bych si měl nechat měřit krevní tlak?
Pokud nemáte jiná onemocnění a rizikové faktory tak je postačující ve vašem věku měření jednou za rok při preventivní prohlídce u praktického lékaře.

http://www.ordinace.cz/clanek/prohlaseni-a-ochrana-osobnich-udaju/

Jsem diabetik a mám vysoký krevní tlak. Můj diabetolog není s krevním tlakem 140/90 spokojen a chce mě začít léčit. Je to správné?
Ano. Vzhledem k tomu, že cukrovka spolu s arteriální hypertenzí urychlují rozvoj aterosklerózy, tak doporučený TK u diabetiků je 130/80. Tato hodnota se v poslední době zpřísnila, protože je vysledováno, že je to velmi účinné opatření proti postižení ledvin a dalších orgánů.

Je mi 30 let, mám asi 5 let vysoký krevní tlak. I přesto, že užívám 3 léky, tak se můj TK pohybuje okolo 160/100. Co mám dělat?
Vzhledem k Vašemu věku a krevnímu tlaku, který nereaguje ani na trojkombinaci léků, by Vás bylo vhodné podrobněji vyšetřit, zda vysoký TK není podmíněn jiným onemocněním a nejedná se o tzv. sekundární hypertenzi.

Můj praktický lékař mi opakovaně měří TK okolo 150/90 a neustále mi přidává další tablety. Doma mám okolo 120/60. Jak je to možné?
Je dosti pravděpodobné, že se ve Vašem případě jedná o syndrom bílého pláště. U lékaře jste nervózní a stresovaná a je vám naměřen vyšší krevní tlak. Tato diagnóza by měla být ověřena pomocí 24 hodinového sledování krevního tlaku.

Je mi 40 let, mám vyšší TK 150/100, ale nic mě nebolí, nemám žádné problémy. Je nutné můj tlak léčit? Ano. Nejprve určitě zahájit režimová opatření a pokud nepovedou k poklesu TK, tak bude potřeba zahájit léčbu léky. I když vás hypertenze nebolí, tak to neznamená, že není škodlivá. Přetěžuje vaše srdce a cévy. Pokud se nebudete léčit, tak se za několik let objeví komplikace a ty už vnímat jako problémy budete.

Otestujte se

Jaká je hodnota krevního tlaku, při které už hovoříme o hypertenzi?
Jaké je první opatření při zahájení léčby arteriální hypertenze?
Jaké vyšetření používáme při podezření na syndrom bílého pláště?

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Ladislav
45x

Již více jak dva roky užívám léky na snížení vysokého tlaku. Součástí této léčby je i užívání léku Betaloc zok s denní dávkou 12,5 mg. Někde jsem se dočetl, že tento lék má vliv na sexuální aktivitu. Je pravdou, že její snížení pozoruji a jediné co pomáhá je viagra. Jenže se mi to zdá složité a taky dost drahé. existuje nejaké jiné řešení. léčby. děkuji.

Martin
16x

Mněl jsem tan sám problém ale s jiným preparátem. Po konzultaci s mou lékařkou mi předepsala ENAP 10mg. ráno a večer a při potížích TENZIOM9N 12,5mg. A problémy už v tomhle směru nemám. Není to sice 100% ale 80% je ůspěch.

pavel
9x

na potenci i na kr.tlak je arginin.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 88. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se, že můžete mít poruchu štítné žlázy?

Zatím hlasovalo 60 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Co je to vysoký krevní tlak?

Podle Mezinárodní společnosti pro hypertenzi a Světové zdravotnické organizace definujeme hypertenzi jako hodnoty systolického tlaku vyšší nebo rovny 140 mmHg nebo hodnoty diastolického tlaku vyšší nebo rovny 90 mmHg. Pro stanovení diagnózy hypertenze je třeba, aby tyto hodnoty tlaku byly naměřeny opakovaně při nejméně dvou různých návštěvách lékaře.

Máte vysoký krevní tlak nebo cukrovku? Dejte si pozor na ledviny!

Lidstvo trpí řadou tzv. civilizačních nemocí, které přicházejí v důsledku nezdravého životního stylu – málo se hýbeme, jíme nezdravě a stresujeme se. Dopřáváme si kaloricky bohatou, často průmyslově vyráběnou a přesolenou stravu, nadmíru alkoholu a nešetříme ani na cigaretách. Na pohyb nemáme čas. Náš uspěchaný život je plný stresu a nervozity.

Mýty a skutečnost v léčbě a prevenci civilizačních onemocnění

Nemoci srdce a cév patří ve skupině tzv. civilizačních chorob mezi nejzávažnější. Již několik let se totiž řadí mezi nejčastější příčiny úmrtí nejen v České republice.

Mám vysoký krevní tlak. Co teď?

Vysoký krevní tlak (hypertenze) znamená, že tlak krve v tepnách trvale překračuje hodnoty 140/90 mmHg. Pro stanovení diagnózy hypertenze je třeba, aby tyto hodnoty tlaku byly naměřeny opakovaně při nejméně dvou různých návštěvách lékaře.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.