Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-za-99/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vse-za-99

Hypertenze - vysoký krevní tlak

(MUDr. Jarmila Křížová PhD. | přečteno: 669629x )

Problémem arteriální hypertenze je, že nemá žádné charakteristické příznaky. Dlouho tudíž nemusíte o svém onemocnění vědět a vysoký TK je zjištěn náhodně nebo až v době komplikací.

shutterstock.com

Časté otázky

Je mi 50 let a s ničím se neléčím. Jak často bych si měl nechat měřit krevní tlak?
Pokud nemáte jiná onemocnění a rizikové faktory tak je postačující ve vašem věku měření jednou za rok při preventivní prohlídce u praktického lékaře.

Jsem diabetik a mám vysoký krevní tlak. Můj diabetolog není s krevním tlakem 140/90 spokojen a chce mě začít léčit. Je to správné?
Ano. Vzhledem k tomu, že cukrovka spolu s arteriální hypertenzí urychlují rozvoj aterosklerózy, tak doporučený TK u diabetiků je 130/80. Tato hodnota se v poslední době zpřísnila, protože je vysledováno, že je to velmi účinné opatření proti postižení ledvin a dalších orgánů.

Je mi 30 let, mám asi 5 let vysoký krevní tlak. I přesto, že užívám 3 léky, tak se můj TK pohybuje okolo 160/100. Co mám dělat?
Vzhledem k Vašemu věku a krevnímu tlaku, který nereaguje ani na trojkombinaci léků, by Vás bylo vhodné podrobněji vyšetřit, zda vysoký TK není podmíněn jiným onemocněním a nejedná se o tzv. sekundární hypertenzi.

Můj praktický lékař mi opakovaně měří TK okolo 150/90 a neustále mi přidává další tablety. Doma mám okolo 120/60. Jak je to možné?
Je dosti pravděpodobné, že se ve Vašem případě jedná o syndrom bílého pláště. U lékaře jste nervózní a stresovaná a je vám naměřen vyšší krevní tlak. Tato diagnóza by měla být ověřena pomocí 24 hodinového sledování krevního tlaku.

Je mi 40 let, mám vyšší TK 150/100, ale nic mě nebolí, nemám žádné problémy. Je nutné můj tlak léčit? Ano. Nejprve určitě zahájit režimová opatření a pokud nepovedou k poklesu TK, tak bude potřeba zahájit léčbu léky. I když vás hypertenze nebolí, tak to neznamená, že není škodlivá. Přetěžuje vaše srdce a cévy. Pokud se nebudete léčit, tak se za několik let objeví komplikace a ty už vnímat jako problémy budete.

Otestujte se

Jaká je hodnota krevního tlaku, při které už hovoříme o hypertenzi?
Jaké je první opatření při zahájení léčby arteriální hypertenze?
Jaké vyšetření používáme při podezření na syndrom bílého pláště?

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Ladislav
45x

Již více jak dva roky užívám léky na snížení vysokého tlaku. Součástí této léčby je i užívání léku Betaloc zok s denní dávkou 12,5 mg. Někde jsem se dočetl, že tento lék má vliv na sexuální aktivitu. Je pravdou, že její snížení pozoruji a jediné co pomáhá je viagra. Jenže se mi to zdá složité a taky dost drahé. existuje nejaké jiné řešení. léčby. děkuji.

Martin
16x

Mněl jsem tan sám problém ale s jiným preparátem. Po konzultaci s mou lékařkou mi předepsala ENAP 10mg. ráno a večer a při potížích TENZIOM9N 12,5mg. A problémy už v tomhle směru nemám. Není to sice 100% ale 80% je ůspěch.

pavel
9x

na potenci i na kr.tlak je arginin.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 89. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Hypertenze (vysoký tlak)

Hypertenze, tedy vysoký krevní tlak, je nejčastějším onemocněním kardiovaskulární soustavy a ve vyšším věku postihuje skoro polovinu populace.

Hypotenze (nízký tlak)

Hypotenze, neboli nízký tlak, může být příčinou horšího prokrvení ostatních orgánů - především mozku.

Samoměření krevního tlaku

Samoměřením krevního tlaku lze tlak zachytit v každodenních podmínkách. Ideální je provádět měření vždy jednou ráno a večer, přibližně ve stejnou dobu. Výsledky se poté i s užívanými léky zanesou do deníku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce