Inzerce

Hypertenze - vysoký krevní tlak

(MUDr. Jarmila Křížová PhD. | přečteno: 662028x )

Problémem arteriální hypertenze je, že nemá žádné charakteristické příznaky. Dlouho tudíž nemusíte o svém onemocnění vědět a vysoký TK je zjištěn náhodně nebo až v době komplikací.

shutterstock.com

Časté otázky

Je mi 50 let a s ničím se neléčím. Jak často bych si měl nechat měřit krevní tlak?
Pokud nemáte jiná onemocnění a rizikové faktory tak je postačující ve vašem věku měření jednou za rok při preventivní prohlídce u praktického lékaře.

Jsem diabetik a mám vysoký krevní tlak. Můj diabetolog není s krevním tlakem 140/90 spokojen a chce mě začít léčit. Je to správné?
Ano. Vzhledem k tomu, že cukrovka spolu s arteriální hypertenzí urychlují rozvoj aterosklerózy, tak doporučený TK u diabetiků je 130/80. Tato hodnota se v poslední době zpřísnila, protože je vysledováno, že je to velmi účinné opatření proti postižení ledvin a dalších orgánů.

Je mi 30 let, mám asi 5 let vysoký krevní tlak. I přesto, že užívám 3 léky, tak se můj TK pohybuje okolo 160/100. Co mám dělat?
Vzhledem k Vašemu věku a krevnímu tlaku, který nereaguje ani na trojkombinaci léků, by Vás bylo vhodné podrobněji vyšetřit, zda vysoký TK není podmíněn jiným onemocněním a nejedná se o tzv. sekundární hypertenzi.

Můj praktický lékař mi opakovaně měří TK okolo 150/90 a neustále mi přidává další tablety. Doma mám okolo 120/60. Jak je to možné?
Je dosti pravděpodobné, že se ve Vašem případě jedná o syndrom bílého pláště. U lékaře jste nervózní a stresovaná a je vám naměřen vyšší krevní tlak. Tato diagnóza by měla být ověřena pomocí 24 hodinového sledování krevního tlaku.

Je mi 40 let, mám vyšší TK 150/100, ale nic mě nebolí, nemám žádné problémy. Je nutné můj tlak léčit? Ano. Nejprve určitě zahájit režimová opatření a pokud nepovedou k poklesu TK, tak bude potřeba zahájit léčbu léky. I když vás hypertenze nebolí, tak to neznamená, že není škodlivá. Přetěžuje vaše srdce a cévy. Pokud se nebudete léčit, tak se za několik let objeví komplikace a ty už vnímat jako problémy budete.

Otestujte se

Jaká je hodnota krevního tlaku, při které už hovoříme o hypertenzi?
Jaké je první opatření při zahájení léčby arteriální hypertenze?
Jaké vyšetření používáme při podezření na syndrom bílého pláště?

kapitola
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Ladislav
45x

Již více jak dva roky užívám léky na snížení vysokého tlaku. Součástí této léčby je i užívání léku Betaloc zok s denní dávkou 12,5 mg. Někde jsem se dočetl, že tento lék má vliv na sexuální aktivitu. Je pravdou, že její snížení pozoruji a jediné co pomáhá je viagra. Jenže se mi to zdá složité a taky dost drahé. existuje nejaké jiné řešení. léčby. děkuji.

Martin
16x

Mněl jsem tan sám problém ale s jiným preparátem. Po konzultaci s mou lékařkou mi předepsala ENAP 10mg. ráno a večer a při potížích TENZIOM9N 12,5mg. A problémy už v tomhle směru nemám. Není to sice 100% ale 80% je ůspěch.

pavel
9x

na potenci i na kr.tlak je arginin.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 88. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 87 lidí

Mohlo by vás zajímat

Sportovec Karel: následků mrtvice se už nezbavím

Pravidelný středeční "fotbálek" si Karel nenechal ujít, stejně jako následné posezení u piva. Právě dvěma půllitrům piva přičítal to, že se jednou po návratu domů cítil velmi unavený a špatně vyslovoval. Myslel si, že to zaspí, ale ráno mu bylo ještě hůř - nemohl pohnout rukou a nohou. Skončil v nemocnici, kde konstatovali akutní cévní mozkovou příhodu.

Nejčastější zdravotní potíže seniorů

V České republice je nemocnost seniorů velmi vysoká. Podle odborníků více než 90% osob starších 70 let trpí jednou či více chronickými nemocemi.

Krevní tlak

Onemocnění srdce a cév jsou metlou průmyslových národů. Nikdy dříve nebylo v průmyslových zemích tolik nemocných jako dnes.

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak (hypertenze) je jedním z nejčastějších a nejzávaznějších onemocnění srdce a cév (kardiovaskulárních onemocnění). Ve většině civilizovaných zemí postihuje 20 – 50 % dospělého obyvatelstva.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.