Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Klíšťová encefalitida

(MUDr. Jiří Hančil | přečteno: 317808x )

Člověk parazity nemá rád, ty co sají krev ještě méně a ty co při tom mohou způsobit vážné onemocnění již vůbec ne. Do této skupiny parazitů patří právě klíště.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
SKLADEM EXTERNĚ
175 Kč

U lékaře

Všechno začíná vyptáváním nejen na to, co Vás momentálně nejvíce trápí ale i na spoustu jiných věcí,které Vám připadají málo důležité když Vás ta hlava tak ukrutně bolí. Věřte ale, že ty ostatní věci důležité opravdu jsou. Již například pouhý pobyt v přírodě, v místě kde se klíšťovka vyskytuje i když jste si nevšimli přisátého klíštěte může přispět ke stanovení správné diagnózy. Hnisavý zánět mozku zase neprobíhá ve dvou fázích a podobně.

Vlastní odborné lékařské vyšetření proběhne rychle, pouze při vyšetřování zda jsou mozkové blány podrážděny zánětem (lékař Vám, když ležíte, předkloní hlavu, v sedě od Vás chce abyste se předklonili, popřípadě Vám vleže zvedá nohy) může Vaše hlava reagovat větší bolestí. Ale tato vyšetření jsou nezbytná.

Potom Vás již odvezou na lůžko, dostanete infuze, které Vás jednak zavodní ale hlavně zbaví největších bolestí, protože obsahují léky, které snižují otok mozku při zánětu. Zároveň Vám odeberou krev, aby se zjistilo, co vám po dehydrataci a zvracení chybí a co přebývá. Podle výsledků je možné vzniklou nerovnováhu vyrovnat. Nakonec přijde oční lékař, posvítí vám do očí aby vyšetřil oční pozadí a můžete odpočívat.

Aby bylo možno zjistit, že se opravdu o zánět mozku jedná je třeba provést vyšetření mozkomíšního moku (tekutina ve které plave lidský mozek). Její odběr se provádí lumbální punkcí. Je to vpich jehlou (podobně jako když se nabírá krev) v oblasti bederní páteře. Nelekněte se!!!, není to nic hrozného a nic Vám při tom nehrozí. V této oblasti páteře již mícha není a nemůže být tudíž poškozena. Dokonce vpich je méně bolestivý než vpich při odběru krve na ruce. Ve valné většině případů navíc bolesti hlavy po lumbální punkci ještě ustoupí.

Pochopitelně jste zvědaví (protože se Vám již ulevilo) jestli zánět mozku máte nebo nikoli. To se dozvíte během dvou hodin po lumbální punkci. Ale jestli to je opravdu klíšťovka se zjistí až s odstupem několika dnů. Vyšetřují se totiž protilátky v krvi a toto vyšetření právě těch několik dnů trvá.

V dalších dnech budete ležet na lůžku a podle potřeby dostávat infuze, hlava Vás postupně přestane bolet a začnete se nudit. Ale!!! Mozek potřebuje na to aby se zotavil nějakou dobu klidu - fyzického i psychického. Když je v klidu nic se neděje, když jej ale zatížíme hned se ozve.

Předpokládaná doba strávená na lůžku u nekomplikovaného onemocnění je dva týdny, a dále dva až čtyři týdny domácí rekonvalescence.

kapitola
Diskuse k článku
Typek

jaky je puvodce?

nikola
2x

Stala se mi hodně nepříjemná věc. Byla jsem na procházce po lese, kde se evidentně nacházelo hodně klíšťat. Po příchodu domů jsem zjistila, že jich mám rovnou 6. Mám strach jestli se mi to nemůže přivodit něco. Jsem z Ostravska a nemám tušení jaké jsou tu možnosti nákazy.

Jana
2x

Dobrý den Nikolo, doporučuju okamžitě jednat, borelióza je velice nebezpečná, moje mamka ji bohužel má , takže vím, o čem hovořím. Je nutné zajít k lékaři a léčit se preventivně antibiotiky, záleží také jestli na místě je nějaké zčervenání kůže. Postupně bohužel může dojít až k syndromu únavy, či problém kostí a svalové kůže. nechci strašit, ale raději zajďete k lékaři. V případě dotazu mě klidně kontaktujte lady.jahudka@centrum.cz


Celkový počet příspěvků v diskusi: 21. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Klíšťová encefalitida
Partner rubriky Klíšťová encefalitida

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=pece-o-zuby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 545 lidí

Mohlo by vás zajímat

Klíšťová encefalitida

Člověk parazity nemá rád, ty co sají krev ještě méně a ty co při tom mohou způsobit vážné onemocnění již vůbec ne. Do této skupiny parazitů patří právě klíště.

Lumbální punkce

Lumbální punkce je vyšetření, při němž lékař odebírá z Vašeho páteřního kanálu mozkomíšní mok. Páteřní kanál je prostor mezi obratli, ve kterém je uložena mícha. Dá se říci, že v mozkomíšním moku „plave“. Mícha je od ostatních struktur v páteřním kanálu oddělená míšními obaly.

Nepřecházejte nemoci. Klid je víc než léky

Každá choroba je pro člověka zátěží. Organismus s ní musí bojovat a vynakládá na to spoustu energie.

Podezření na klíšťovou encefalitidu

Asi před dvěma týdny jsem měl klíště,v uplynulých dnech kašel,rýma a celkově lehká únava.Teploty ani výrazné bolesti hlavy jsem neměl. Jsem lehký hypochondr a tak mi vrtá hlavou klíšťová encefalitida.Je možné zajít za obvodní lékařkou a nechat si udělat odběr krve,kterým by se dala zjistit tato nemoc?Děkuji.S pozdravem Tomáš

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce